Split Tech City je zajednica sastavljena od tvrtki, udruga, institucija, meetupa i pojedinaca koji su posvećeni razvoju tehnološkog sektora u Splitu i regiji.
Postani članTinel meetup se, pod pokroviteljstvom Digitalne Dalmacije, već šest godina jednom mjesečno održava u Locastic uredu.
Prije dvije godine organizatori su odlučili izići s klasične lokacije i odraditi mini-konferenciju ispred PICS-a na FESB-u. Taj događaj, prvi Tinel Open, prošao je tako dobro da je odlučeno da će Tinel izvan Locastic ureda postati tradicija.
Jednom godišnje, dakle, Tinel se u formatu mini-konferencije održava u nekom posebnom ambijentu. Lani su organizatori oduševili odabirom Tvrđave Klis, dok su za ovogodišnji Tinel Open za lokaciju odabrali Dioklecijanove podrume.
Trebam li naglašavati koliko je atmosfera bila očaravajuća? Podrumi ostavljaju bez daha i za vrijeme običnih posjeta, no sad su u igri bili i posebni zvučni i svjetlosni efekti, što nikoga nije moglo ostaviti ravnodušnim.
Organizatori su se pobrinuli da tijekom bogatog programa ne ostanemo ni gladni ni žedni, no ipak smo svi bili tu zbog kvalitetnog programa pa ću se na taj dio posebno osvrnuti.
Nakon uvodnih riječi organizatorskog tima, na pozornicu se popela prva predavačica – Nina Erceg iz tvrtke Rimac Technology, koja je održala predavanje “Što kada ti dosadi programiranje?”.
Nina je kroz zanimljive anegdote pričala o svom profesionalnom razvoju.
“Iznenadila sam se kad sam na prvoj godini studiranja Računarstva na FER-u od jednog kolege čula kako već ima pomno razrađen plan svoje karijere, dok ja nisam imala pojma što želim raditi. Kasnije sam shvatila da većina studenata zapravo nema takav plan i da je to skroz u redu.”
Nakon faksa se zaposlila u vodećoj hrvatskoj tvrtki u području nadzora i upravljanja prometom, gdje je radila kao razvojna inženjerka sustava za detekciju incidenata na cesti.
Kad joj ta uloga više nije bila izazovna, zaposlila se u startupu u kojem se primarno bavila detekcijom i klasifikacijom ljudi i objekata oko njih, u svrhu ciljanog marketinga.
Iako se već tijekom studiranja usmjerila na computer vision i machine learning, kasnije je shvatila da joj je privlačan i rad s ljudima, tako da danas povezuje svoje strasti i sposobnosti kao Product Owner u Rimac Technology.
Važno je, istaknula je Nina, osvijestiti što sve možeš raditi, a to nekad nije moguće bez informiranja i upijanja tuđih iskustava, zbog čega svima preporučuje sudjelovanje na relevantnim konferencijama i meetupovima.
Kad shvatiš što možeš i želiš, potrebno je djelovati, a to često podrazumijeva izlazak iz zone komfora.
“Kad izlaziš iz zone komfora, strah je neizostavan korak, ali korak koji vodi ka učenju i rastu!”
Od svega što je dosad naučila, posebno je važnom istaknula razvijene komunikacijske vještine.
“Dobra komunikacija je jedan od bitnijih skillova, čak i za software developere!”
Nadalje, kao važne soft skillove navela je pregovaranje, upravljanje konfliktima, izgradnju povjerenja i radnu etiku, a sve to, istaknula je, spada pod emocionalnu inteligenciju (EQ).
“Kaže se da nam IQ omogući zaposlenje, a EQ napredovanje. To je stvarno tako!”
Panel “Rast i inovacije kroz krizu i recesiju” moderirao je Antonio Perić-Mažar iz agencije Locastic, dok su panelisti bili Mateo Perak (Profico), Nikola Kapraljević (Infinum), Suzana Špika-Šimera (Postindustria) i Domagoj Ostović (Lloyds Design).
Ovi stručnjaci iz domaćih digitalnih agencija osvrnuli su se na krizu i recesiju te objasnili kako se njihove tvrtke nose s nadolazećim izazovima, a u kratkim ću crtama istaknuti samo neke od misli koje smo čuli:
Na drugoj panel raspravi govorilo se o umjetnoj inteligenciji, o čemu su svoja iskustva i razmišljanja s moderatoricom Pinijom Poljaković podijelili osnivači tvrtki i agencija koje su u proteklih nekoliko godina imale priliku raditi na proizvodima temeljenima na ovoj rastućoj tehnologiji:
Davor Runje (Airt), Mario Frančešević (SeekandHit), Ivan Biliškov (Codeasy) i Davor Aničić (Velebit AI).
Među najzanimljivijim mislima izdvajam sljedeće:
Nakon dva panela uslijedio je Fireside Chat, odnosno polusatni intervju u kojem je sugovornik Antoniju Periću-Mažaru bio Paul Manuel, osnivač i član uprave nizozemske agencije DEPT®.
Danas ova agencija ima 1700 zaposlenika koji rade za najveće klijente svijeta kao što su Amazon, Ebay, Philips, Google Workspace, Adidas i mnogi drugi.
Tijekom 30 minuta Manuel je otkrio zanimljivosti iz svog poslovnog života te publici dao brojne savjete temeljene na izazovnom iskustvu razvoja svoje digitalne agencije.
Formalni dio trećeg Tinel Opena zatvorio je Tomislav Car iz tvrtke Productive predavanjem “Kako izgraditi globalno konkurentan proizvod iz Hrvatske?”.
Bilo je posebno iskustvo slušati Cara kako u podrumima carske palače priča o razvoju svog poslovnog imperija; nakon što je sa timom uspješno izgradio agenciju Infinum, odlučio se iskušati u razvoju digitalnog proizvoda koji poduzećima poboljšava produktivnost i profitabilnost.
Njegov startup Productive zaslužan je za istoimenu aplikaciju koja objedinjavanjem radnih zadataka, dokumenata, praćenja vremena, planiranja, financija, izvještavanja i još puno toga jamči produktivnost i bolje rezultate.
Ima li boljeg dokaza od produktivnosti samog Productive tima od toga da ovog ljeta uvode četverodnevni radni tjedan? 😉
Nakon što su se ugasila svjetla na pozornici, trebalo je rasvijetliti tko je najveći “networker” u gradu; više od stotinu lokalnih programera, dizajnera, marketingaša, poduzetnika, studenata i učenika do kasnih je sati uživalo u proaktivnom društvu i odličnoj glazbi.
Zaključak je samo jedan:
treći Tinel Open bio je dostojan careva i jedva čekamo četvrto izdanje!
Fotografije: Tinel Open
Podijeli