Split Tech City je zajednica sastavljena od tvrtki, udruga, institucija, meetupa i pojedinaca koji su posvećeni razvoju tehnološkog sektora u Splitu i regiji.
Postani član“Petaaaaak, juhuuu!” Ili “Petak? Ah, to je danas… Ok…”
Miješaju li vam se dani ovih dana, baš kao i osjećaji?
Mi nećemo, poput većine ostalih portala, iznositi negativne statistike i razglabati o (crnim) predviđanjima vezanim za gospodarstvo. Radije ćemo istaknuti vjeru u prolaznost ove (nadolazeće) krize. Mladi smo i sposobni, snaći ćemo se, zar ne?
Danas ćemo se osvrnuti na nekoliko primjera pozitivnih reakcija splitske IT zajednice na situaciju u kojoj se nalazimo.
U nedjelju, 22.3.2020., student Slaven Damjanović, splitskoj IT zajednici već poznat kao pokretač zaista obećavajućeg startupa eAgrar, tagirao je 10-ak profila na svom Instagram storyju. Riječ je bila o molbi da proširimo njegov poziv za ustupanje 3D printera za potrebe printanja zaštitnih vizira za liječnike kako bi im se i oči zaštitile od koronavirusa.
Iako je možda malo tko shvatio o kakvim se predmetima radi i ima li itko 3D printer koji bi “tek tako” ustupio, svi smo se vodili logikom – To je Slaven, on zna što radi.
Vijest je proširena munjevitom brzinom, pogotovo zahvaljujući proaktivnom pristupu Hrvatskog studentskog zbora (kojim trenutno predsjeda splitski student :)). Ostalo je povijest. 😀 Postala je ovo najveća dosad, a sigurno i najkonkretnija i najkorisnija, akcija koju su hrvatski studentski zborovi ikad organizirali i proveli.
Četrnaestero studenata koordinira mrežu printanja i distribucije unutar čitave RH. Uspostavili su suradnje za više od 40 gradova, aktivirali građane s više od 350 3D printera te su dosad isprintali više od 800 vizira.
Idući tjedan kreće i serijska proizvodnja, u kojoj će se izrađivati 1500 do 2000 vizira dnevno.
Baš smo se maloprije čuli sa Slavenom pa nam je poslao fotografiju sa sastanka s ravnateljem splitskog KBC-a, koji je pozdravio njegovu inicijativu i cjelokupnu akciju.
Što se nas tiče, najmanje što zaslužuje ova studentska ekipa je nagrada Ponos Hrvatske. 🙂
Marko Gudelj, Darko Jovišić i Ivan Belas, suvlasnici hrvatskog startup-a Robotiq.ai, osmislili su aplikaciju za praćenje stanja osoba u samoizolaciji – Symptom Monitor.
Svi oni koji su evidentirani kao osobe u samoizolaciji na dnevnoj bi bazi dobili upitnike sa simptomima karakterističnim za COVID-19 koje moraju ispuniti. Svi upitnici, i popunjeni i nepopunjeni, prosljeđuju se nadležnim liječnicima kako bi lakše pratili stanja pacijenata i kako bi mogli brzo reagirati ako dođe do komplikacija.
Dvanaestero osoba radi na razvoju ovog proizvoda; uz Darka i Marka kao voditelje projekta, tu je još 10 programera, kao i dr. Ivan Gudelj, predstojnik Klinike za plućne bolesti KBC-a Split, kao stručni savjetnik.
S obzirom na to da će im za nastavak razvoja spomenute aplikacije biti potrebni i dodatni resursi, ako im želite pomoći, slobodno se javite na marko@robotiq.ai.
Iako i sami pogođeni poslovnim nepogodama zbog novonastale sitaucije, splitski razvojni ured nizozemske softverske tvrtke Typeqast stavio se na raspolaganje Županijskom stožeru civilne zaštite, i to na način da više dana intenzivno radi na razvoju softverskog sustava koji će biti od koristi cijeloj široj zajednici u novonastaloj situaciji karantene i ugroze od virusa.
Iako još ne znamo sve detalje, ovakav je potez doista za svaku pohvalu!
ICT županija je ovom prigodom pozvala i druge tvrtke da se jave njima i Županijskom stožeru civilne zaštite ako se žele na konstruktivan način uključiti u ublažavanje novonastalog stanja.
Kako bi svojim korisnicima osigurali veću zaštitu u novonastaloj situaciji, ekipa iz Splićanima omiljenog dobartek.hr-a omogućila je odabir opcije beskontaktne dostave uz online plaćanje. Beskontaktna dostava znači da dostavljač ostavi hranu na mjestu koje dogovori s korisnikom bez izravnog međusobnog kontakta.
Uz to, objavili su i poziv svim objektima koji u novonastaloj situaciji uvode vlastitu dostavu namirnica i ostalih osnovnih potrepština da se u ovom razdoblju besplatno priključe platformi dobartek.hr i iskoriste njihovu tehnologiju kako bi brže i jednostavnije došli do svojih kupaca te pratili sve narudžbe na sustavan i učinkovit način.
Mnoge su tvrtke svoje zaposlenike poslale na rad od kuće, što smatramo odličnom prilikom za jedne i druge kako bi procijenili koliko im taj način rada odgovara i, možda, promislili o češćem/dugoročnom funkcioniranju na taj način.
Isto tako, mnoga se predviđena predavanja i radionice sad održavaju online, što je svakako odličan primjer prilagođavanja na situaciju i učenja bez obzira na vanjske okolnosti.
Ako i vi razmišljate o održavanju, primjerice, svog prvog webinara, preporučujemo da se obratite gospođi Sanji, uvijek aktivnoj virtualnoj asistentici iz Splita, čiji vam Ljudomat i s krizom i bez krize donosi korisne savjete; njen besplatni webinar “Kako organizirati svoj prvi webinar?” već je dva puta u zadnjih nekoliko dana bio prepunjen. 🙂
A koje pozitivne promjene, poteze i ljude vi primjećujete oko sebe? 🙂
Podijeli