Split Tech City je zajednica sastavljena od tvrtki, udruga, institucija, meetupa i pojedinaca koji su posvećeni razvoju tehnološkog sektora u Splitu i regiji.
Postani članGošća vašeg i našeg omiljenog meetup-a posvećenog ženama u IT-u (Women in tech), koji se održao prošlog četvrtka, bila je Martina Ptiček.
Martina broji više od 15 godina radnog staža u IT industriji i to na različitim pozicijama – od developerskih pa do project managementa, a trenutno je voditeljica PM-a i Data scienca u SofaScore-u dok je pri Fakultetu organizacije i informatike na doktorskom studiju gdje se bavi obradom prirodnog jezika i strojnim učenjem.
Tema predavanja glasila je “Što gaming ima s tim?”, a u nešto više od 40 minuta predavanja Martina se dotaknula vlastitih početaka i dječjeg “gejmanja“, ali i prokomentirala poražavajuće statistike o ženama u IT-u i na vodećim pozicijama.
Stroj s kojim je zapravo i počelo Martinino IT iskustvo je računalo iz sredine 80-ih s kojim se susrela u dječjoj knjižnici te bi se nakon škole nekolicina prijatelja skupila i sa A4 papira, dobrih pola sata, prepisivali kod kako bi mogli igrati igrice. Nije bila opcija “save” pa bi svaki puta trebalo ispočetka prepisivati kodove.
Iskustvo se nastavilo s Commodore 64 računalom uz koji je dobila priručnik na njemačkom jeziku. U toj knjižici su bili mali komadi koda, a radilo se o jednostavnim stvarima. Prepisivajući te kodove Martina je počela shvaćati kako programiranje funkcionira.
Commodore se doduše najviše koristio za igrice uz koje je Martina provela cijelo jedno ljeto, nakon čega se malo ozbiljnije počela baviti programiranjem u programskom jeziku naziva Simons’ BASIC. Tada su to bili jednostavniji programi, a prvi susret sa PCem dogodio se u 7 razredu osnovne škole. Na informatičkoj grupi koristile su velike diskete, izuzetno osjetljive, koje su služile za pokretanje računala.
’96 dobila je vlastito računalo koje je nakon par dana-rastavila!
Htjela je igrati igricu međutim nije imala zvuka zbog nedostatka zvučne kartice. Nakon što joj je prijatelj iz svog računala izvukao karticu Martina ju je uspjela “ugraditi” u svoje računalo.
Potaknuta velikom ljubavlju i interesom za računala, po završetku srednje škole upisuje Filozofski fakultet, smjer lingvistika i informatologija gdje je počela izrađivati web stranice i nastavila s programiranjem.
Danas je u ICT-u zaposleno samo 17% žena dok je svega 20% na vodećim pozicijama. Premda zarađuju oko 9% više nego žene na sličnim pozicijama u drugim sektorima i dalje je to 20% manje u odnosu na muške kolege (cca 2 000 kn).
ICT čini deficitarno zanimanje i u EU nedostaje čak milijun stručnjaka/kinja.
Sve više žena napušta digitalni sektor što rezultira godišnjim gubitkom od 16 milijardi eura, a unatrag nekoliko godina (ne)sudjelovanje žena u IT-u postalo je poznato kao problem i od strane političkih aktera.
Na inicijativu Europske komisije 2019. je 27 država članica EU potpisalo deklaraciju vezanu uz poticanje većeg sudjelovanja žena u IT-u.
Na razini Hrvatske postoje različite inicijative na kojima se žene potiče na uključivanje u IT sektor, a osim ove naše, poznate su još Women in Data science i Ladies of new business.
Naravno, razlozi su subjektivni, ali iz Martininog iskustva radi se o sljedećem: IT ima velik utjecaj na društvene i organizacijske promjene, deficitarno je zanimanje, pruža veća primanja nego na istim pozicijama u drugim sektorima, zahtijeva kontinuirano učenje i razvoj (teško možete imati stagnaciju) i naposlijetku zabavno je! 🙂
Martina se slaže kako je formalno obrazovanje bitno no ne i preusudno ukoliko se želite početi baviti programiranjem. Danas nam je dostupna hrpa online tečajeva, časopisa, e-knjiga koji nam itekako mogu pomoći u stjecanju znanja, a tri glavna alata su: Google, stackoverflow i GitHub.
Potrebno je “samo” zagrijati stolicu. 🙂
“Nemojte misliti da ne znate i da drugi znaju bolje. Jer stvarno ne znaju! Toliko dugo dok znate “guglati” sve će biti u redu!”
I otkrit ćemo vam jednu malu tajnu: Čak i iskusni programeri jako često konzultiraju Google i Stack Overflow u riješavanju svojih svakodnevnih zadataka.
Zahvaljujemo tvrtki Extension Engine na sponzoriranju ovog događaja, Martini na sudjelovanju, a vas pozivamo da nam dojavite ako imate poznanicu stručnjakinju u IT-u koja bi voljela održati predavanje na nekom od sljedećih Women in tech meetup-a. 🙂
P.S. Ovdje je i snimka predavanja za sve koji se nisu stigli uključiti.
Podijeli