Split Tech City je zajednica sastavljena od tvrtki, udruga, institucija, meetupa i pojedinaca koji su posvećeni razvoju tehnološkog sektora u Splitu i regiji.
Postani članNikolina Jerković
14.05.2025.
Kroz više od desetljeća plivanja u dizajnerskim vodama, mogu sa sigurnošću reći da je vizualni izražaj najteži dio dizajna. Upotrebljivost, pristupačnost, testiranje i psihologija – to ili naučiš ili ne naučiš. Logiku možeš racionalno istrenirati, a kako se ne radi o kvantnoj fizici, ne trebaju ti godine mukotrpnog rada da savladaš.
S vizualnim aspektom stvari stoje drugačije. On traži godine prakse. Naučiš teoriju, ali je osjet nešto drugo. Učiš nevidljivo preliti u vidljivo. Još ako nemaš prirodno izražen osjećaj za estetiku… j*** ga, druže. Trebat će ti bogzna koliko vremena da razviješ instinkt za to što “valja”, a što ne.
Koliko god se inženjer u meni opirao (IT fakultet je ostavio traga) i tvrdio da je funkcionalnost najvažnija, ne mogu zanemariti činjenicu da vizualni dojam snažno utječe na to hoće li korisnik uopće posegnuti za nekim proizvodom.
S ovim se borim još od davne 2002. kada sam imala priliku birati svoj prvi mobitel. Odabrala sam onaj koji mi je bio ljepši pored onog s više funkcija iako je gospođa mama bila spremna izdvojiti veći budžet za napredniji mobitel. Od tada hodam osviješteno s lekcijom u glavi “nije sve u izgledu”.
No, podsvijest je mnogo jača od racionalnog pa nastavljam padati na izgled zajedno sa ostatkom čovječanstva.
Vizualni dizajn izravno utječe na našu visceralnu, intuitivnu procjenu proizvoda. Ona koja se javi puno prije racionalnog. Izgled proizvoda nam aktivira trenutačan dojam o kvaliteti, neovisno o tome koliko je nešto zapravo jasno, upotrebljivo ili jednostavno za korištenje.
Svodi se na privlačnost ili odbojnost na nesvjesnoj razini. To je amenovano i teško da će se promijeniti.
Iako tupim da je vizualni dio dizajna najteži za pohvatati i da za njega treba puno više vremena nego za onaj funkcionalni, svejedno ti u nastavku donosim 12 konkretnih savjeta s nekoliko formulica kako da:
Autorica N. Jerković
Moja brzopotezna formula bi bila: child margina* < parent padding**
*Margina (ili gap) – prostor oko elemenata
**Padding – prostor između sadržaja elementa i njegovog ruba
S estetske strane, veći padding na parent kontejneru stvara uravnotežen “prostor za disanje” oko sadržaja, dajući oku mjesta za odmor. Stvara osjećaj organiziranosti i izbjegava izgled prenatrpanosti. Dio toga je u osjećaju kojeg ne mogu riječima opisati, ali mogu reći da jasnije usmjerava pažnju na sadržaj. Da ne filozofiram puno, pogledaj sliku ispod. Osjećaj će ti sve reći.
Gore – Razmaci između child elemenata veći su od paddinga parent elementa. Dolje – Prazan prostor je uravnotežen, s dominantnim paddingom parent elementa. – Autorica N. Jerković (Izvor ilustracija: Igor Kapustin)
Još jedna česta stvar koja bode u oči je kad unutarnji elementi imaju isti radijus kao i njihov parent kontejner. Tada kutevi ne sjedaju prirodno jedan uz drugi. Vizualno nešto jednostavno ne štima, iako možda ne znaš odmah reći što.
To nešto možemo srediti kratkom formulom: vanjski radijus = unutarnji radijus + padding
Počni s najmanjim radijusom – onim na unutarnjem elementu. Zatim dodaj padding da izračunaš koliko bi trebao biti radijus kontejnera koji ga okružuje. Na primjer: ako unutarnji element ima radijus od 16 px, a padding oko njega je 8 px, onda vanjski kontejner treba imati radijus od 24 px. Spasilo nas je malo matematike toliko da se ne moramo zamarati osjetom, barem ne u ovoj situaciji.
Gore – I vanjski i unutarnji radijus iznose 24 px. Dolje – Krivine su usklađene i izgledaju prirodno sljubljene tako da je vanjski radijus proširen iznosom paddinga. Unutarnji radijus od 16 px uparen je s paddingom od 16 px, čime se dobiva vanjski radijus od 32 px. – Autorica N. Jerković
Gore – Primjerak kartice bez primijenjene formule. Dolje – Kartica s izbalansiranim radijusima prema formuli. – Autorica N. Jerković (Izvor ilustracija: Igor Kapustin)
A što kad imaš više ugniježđenih slojeva? Tada ova formula ima svoja ograničenja. Ako bi svaki sloj samo oduzimao isti padding, brzo bi došao do elemenata s oštrim kutovima koji se kose s oblim vanjskim izgledom. Zato prepolovi padding na svakom sloju:
Prepolovljavanjem paddinga, svaki sloj zadržava malo tog osjećaja zaobljenih kutova. Ovako izbjegavaš oštre kuteve koji su mogli doći u konflikt s oblim.
Jedina iznimka je ako taj “naslov” zapravo nije naslov, nego neka istaknuta rečenica (blockquote ili quotes) koja pripada sadržaju iznad. Onda ga više ne zovemo naslovom i valjalo bi ga vizualno diferencirati od pravog naslova (manji font, italic, druga boja, što god da ga odvoji od pravog naslova).
Gore – Naslov paragrafa jednako je udaljen od gornjeg i donjeg teksta, ostavljajući dojam da se pajdo radije drži neutralno – ni s kim, a sa svima. Dolje – Naslov je dvostruko udaljeniji od gornjeg paragrafa, čime se vizualno povezuje s donjim. – Autorica N. Jerković
Ovaj savjet možda ne djeluje kao čisto estetski, ali negativno utječe na nesvjesnoj razini ako stvara poteškoće pojedincima. Korisnici nam mogu biti stvarno širokog spektra. Od omladine do starijih, od kompletno zdravih do onih s posebnim potrebama.
Cilj je zadovoljiti što više korisnika, što uključuje i one sa oštećenjem vida. Da bi njima tekst bio čitljiv, a i da generalnoj publici bude lakše, mora zadovoljiti WCAG 2.1 smjernice za kontrast razine AA:
Za ovo ti ne treba velika pamet.
Kontrast provjeri na coolors.co ili sličnim stranicama. Samo ubaci heks kodove i vidi jesi li dobro “ubo” ili izvaži opet.
Gore – Podsjeća na trenutke kada netko teži “seksi” nefunkcionalnim komponentama sa niskim Opacity. Dolje – Komponenta koja se, prema WCAG 2.1 smjernicama, može čitati i time ispunjava svoju svrhu. – Autorica N. Jerković
Postoji više vrsta sljepoće na boje, a najčešći oblik pogađa sposobnost razlikovanja crvene i zelene. I to nije rijetkost, osobito kod muškaraca. Neki korisnici čak uopće ne vide boje.
Kako bi tvoj UI bio pristupačan svima, ne bi bilo dobro da se oslanjaš samo na boje za značenja ili razlikovanje elemenata. Potrebno je dodati i druge vizualne znakove kao što su podcrtavanje, ikona ili različiti oblici koji pomažu u razlikovanju.
Gore – Adresa stranice “snowed.com” označena je samo plavom bojom da bi pokazala da je to link. No bez boje, izgleda kao običan tekst. Korisnici koji su slijepi na boje ne mogu znati da se na njega može kliknuti. Dolje – Dodavanjem podcrtavanja jasno pokazujemo da se radi o linku, čak i bez boje. – Autorica N. Jerković
Najbolja sjena je ona koja naglašava, a ne koja privlači pozornost. Ona koja je suptilna. Ona koja se stopi s pozadinom. Zvuči banalno, ali su mrlje katrana kod juniora dizajnera često primjer izazova za dobru sjenu. Da bi se lijepo stopila u ostatak dizajna, drži se ovih par parametara:
Primjer sjene na bijeloj pozadini. Kombinirane su dvije sjene kako bi jače istaknuli element i vizualno pojačali osjećaj dubine. Jedna sjena je oštrija i tamnija za jasnije definiranje ruba elementa, a druga je mekša i prozirnija kako bi “uzdignula” element s pozadine. – Autorica N. Jerković
Lijevo – Sjena je čisto crna i djeluje teško na obojenoj pozadini. Desno – Sjena je u tamnijoj nijansi boje pozadine, čime se vizualno bolje uklapa i djeluje prirodnije. – Autorica N. Jerković
Zasad smo prošli 6 savjeta za bolji i profi UI dizajn, a ostalih 6 te čeka uskoro u drugom dijelu.
Podijeli