Split Tech City je zajednica sastavljena od tvrtki, udruga, institucija, meetupa i pojedinaca koji su posvećeni razvoju tehnološkog sektora u Splitu i regiji.
Postani članKraj godine često donosi popise trendova koje bismo trebali pratiti u nadolazećoj godini, no fokusiram se radije na bezvremenski pristup zadacima. Vjerujem da bi dizajn trebao služiti ljudima neovisno o trendovima. Jedini trend koji bih istaknula za 2025., i sve godine koje slijede, jest svjesno i učinkovito upravljanje vremenom kako bismo se posvetili rješavanju stvarnih ljudskih potreba.
To znači ubrzavanje repetitivnih zadataka i stvaranje prostora za razmišljanje, kreativne ideje i rješenja koja AI još ne može nadmašiti i otpisati.
Realnost je da ne voli svaki dizajner svaki dio procesa u svom poslu i, naravno, gledamo kako neke stvari izbjeći. U nastavku izdvajam 16 izvora u nekoliko kategorija koji ti mogu pomoći da optimiziraš svoj proces dizajniranja i umanjiš si napor s koracima koji ti nisu zanimljivi.
Alati i resursi:
Uizard je alat s AI mogućnostima koji olakšava stvaranje korisničkih sučelja za aplikacije i web stranice. Pomoću umjetne inteligencije generira modele i prototipove iz tekstualnih opisa, ručno nacrtanih skica ili screenshot-ova. Idealan je za pojedince i produkt timove.
Nudi osnovne funkcionalnosti besplatno, a možeš popratiti i promotivne akcije koje povremeno nude za kompletnu uslugu.
(Izvor: Uizard.io)
Eraser je odlična platforma za generiranje dokumentacije i dijagrama. Iako je primarno namijenjena developerima, prikladna je i za dizajnere te sve koji razvijaju logiku aplikacija od početka. Ugrađeni AI pomaže ti da brzo razvijaš ideje i odmah rješavaš potencijalne probleme.
Dijagrame možeš export-ati i koristiti izvan Eraser-a. Besplatno možeš kreirati do 5 datoteka i 10 AI dijagrama, a s mjesečnom pretplatom od početnih 10 dolara otključavaš brojne dodatne opcije.
Iako sam unijela drljav i površan opis, Eraser je uspio sastaviti sasvim solidan i logičan dijagram. (Izvor: Eraser.io)
Craftwork nudi kvalitetne UI kit-ove, dizajn sisteme, ilustracije i ikone za dizajnere i programere. Platforma pruža resurse koji su kompatibilni s popularnim alatima poput Figma, Sketch i Adobe XD. Neki resursi su besplatni, dok plaćene možeš kupiti pojedinačno ili se pretplatiti za neograničena preuzimanja.
(Izvor:Craftwork.design)
Slično kao prethodna platforma, UI8 je izvor UI kit-ova, wireframe-ova, ilustracija, setova ikona, mockup-ova i 3D modela. Cijene se temelje na pojedinačnim proizvodima, no paketi i kolekcije često su dostupni po sniženim cijenama.
(Izvor: UI8.net)
Storytale je izvor nebrojeno mnogo ilustracija, 3D elemenata i pozadina. Uštedi vrijeme na osmišljavanju “dekoracija” unutar svojih dizajnerskih rješenja i istraži njihovu ponudu. Sastoji se od besplatne kategorije Freebies te plaćenih paketa koji se razlikuju po cijeni i dnevnom broju preuzimanja.
(Izvor: Storytale.io)
Omatsuri je sveobuhvatna open source web aplikacija koja nudi 9 različitih alata usmjerenih na front-end i dizajn. Cilj je dizajnerima i developerima olakšati rad, smanjujući potrebu za traženjem hrpe različitih alata. Možeš generirati oblike, boje, dummy tekst, kompresirati SVG-ove i čačkati po CSS kodu.
(Izvor: Omatsuri.app)
Checklist-e:
Jedno je sigurno, a to je da ćeš tijekom razvoja proizvod negdje preskočiti korake ili zaboraviti na edge case-ove. Checklist Design nudi niz kategorija s checkbox-ovima koji ti pomažu pratiti zadane standarde i moguće očekivane slučajeve.
Alat je besplatan, a ako želiš pomoći kreatoru Georgu Hatsizu, možeš ga počastiti kavom s iznosom s kojim ti je duša zadovoljna u ovo post-blagdansko doba.
(Izvor: Checklist.design)
Kreatori ovog FigJam dokumenta svjesni su koliko temeljita UX provjera može biti naporna. Zato su izradili vlastiti kontrolni popis koji pokriva sve ključne elemente koje treba uzeti u obzir prilikom pripreme svojih rješenja.
(Izvor: UX Audit: DIY Checklist)
Boje:
Realtime Colors je interaktivni generator paleta boja koji ti omogućuje da uživo testiraš boje na komponentama na stranici. Osim toga, nudi plugin za Figmu koji, uz nekoliko klikova, transferira tvoju paletu boja u odabrani Figma dokument. Da stvar bude još bolja – generator možeš koristiti besplatno.
(Izvor: Realtimecolors.com)
Tint Mint je generator paleta boja koji nudi alate za stvaranje, podešavanje i poliranje paleta. Uživo možeš testirati različite nijanse na dashboard primjerku. Možeš birati između ponuđenih kombinacija paleta ili generirati novu uz pomoć AI-a, a zatim je ručno prilagoditi i eksportirati u hex kodu.
Ovaj alat je također slobodan na korištenje bez novčane naknade.
(Izvor: Tintmint.net)
Iako nešto ograničeniji od prethodna dva alata, Happy Hues nudi brojne kombinacije boja prikazane na praktičan i inspirativan način. Na stranici se možeš dodatno informirati o terminologiji boja i ponešto o psihologiji boja (a ako želiš više, ovdje pronađi detaljniji članak o psihologiji boja). Sve ovo je također besplatno za korištenje.
(Izvor: Happyhues.com)
Fontovi:
Ako se ikad zapetljaš s tipografijom ili ti ponestane ideja, Fontjoy te može izvući. Ovaj generator uparivanja fontova koristi strojno učenje za predlaganje kombinacija fontova. Kombinacije možeš testirati na svijetloj i tamnoj podlozi, podešavajući kontrast između fontova. I naravno, ovaj alat je besplatan.
(Izvor: Fontjoy.com)
Ikone i ilustracije:
Vectopus je platforma resursa za dizajn koja nudi ogromnu kolekciju ikona, ilustracija, 3D elemenata i sticker-a, prilagođenih potrebama dizajnera. Bez obzira na to na kojem proizvodu radiš, Vectopus će ti uštedjeti vrijeme s resursima koji pokrivaju sve potrebe za ilustracijama koje se uklapaju u zadani brend i bilo koji projekt.
Postoje besplatne opcije, a pristup svim materijalima možeš dobiti od 9 dolara mjesečno, pa nadalje.
(Izvor: Vectopus.com)
Lucide je odličan open-source library ikona koji nudi više od 1000 vektorskih (SVG) datoteka za prikaz ikona i simbola u digitalnim i nedigitalnim projektima. Cilj je olakšati dizajnerima i programerima integraciju ikona u njihove projekte. Pročačkaj, ništa te ne košta.
(Izvor: Lucide.dev)
Ako se ikada mučiš s pronalaženjem ikona logotipa poznatih brendova, ne tresi se više. Na Simple Icons možeš pronaći ikone bilo kojeg poznatog brenda i jednostavno ih integrirati u svoj projekt. Besplatno je.
(Izvor: Simpleicons.org)
Uzorci i pozadine:
Od sada uloži minimalno mitohondrija u brzo kreiranje pozadina, uzoraka i raznih efekata uz Magic Pattern. Jednostavno i zabavno stvaraj mesh gradient-e, ponavljajuće pozadine (patterns), SVG grafikone ili app mockup-ove.
Mnoge opcije su besplatne, a možeš se počastiti godišnjom pretplatom počevši od 10 dolara mjesečno.
(Izvor: Magicpattern.design)
Podijeli