Ne propusti četvrti Split Tech City Festival!


Split Tech City je zajednica sastavljena od tvrtki, udruga, institucija, meetupa i pojedinaca koji su posvećeni razvoju tehnološkog sektora u Splitu i regiji.

Postani član

KRIPTO KUTAK: 10 osnovnih pravila ulaganja u kriptovalute

Marja Radić

Marja Radić

20.08.2024.

Eto nas opet nakon male stanke! 😊 Jesam li vam nedostajala? Ok, znam da nisam, ponekad ni samoj sebi ne falim… 🙃 Ali budući da me morate trpit, računam da napišem nešto korisno. 

Iako već imamo članak općenito o ulaganju u sve i svašta, prije nego zaronimo dublje s kripto ulaganjima, morate znati nekoliko glavnih pravila bez kojih ne smijete ni reći riječ „ulaganje“, a kamoli zaista uložiti. 

Naravno, deset ih je, jer… zašto ne? 🙃

1. Nikada nemojte ulagati više nego što si možete priuštiti da izgubite

Prvo pravilo kripto ulaganja je jednostavno: nikada nemojte ulagati više nego što si možete priuštiti da izgubite – osim ako ne planirate živjeti na zraku i vodi. 

U najmanju ruku, trebali biste imati dovoljno ušteđevine za hitne slučajeve prije nego što uložite sredstva u kripto svijet. Kada budete spremni ulagati, držite se pravila “manje je više” – 5% vašeg portfelja je sasvim dovoljno da osjetite uzbuđenje i potencijalnu zaradu bez da riskirate sve što imate.

2. Istražujte i držite se osnova

Ulaganje u kriptovalute nije baš kao biranje lubenice na pazaru – ovdje treba malo više istraživanja nego samo lupkanje po kori. Prije nego što bacite svoj teško zarađeni novac u neki novi kripto projekt, pobrinite se da znate u što se upuštate. 

Prvo, pregledajte potencijal usvajanja kriptovalute u stvarnom svijetu: ako ju nitko ne koristi, mogli biste završiti s digitalnim novčićem koji vrijedi koliko i igračka iz Kinder jajeta.

Drugo, tehničke specifikacije koje se na kripto planetu zovu tokenomika, treba proučiti kao da čitate upute za sastavljanje IKEA ormarića – jedan krivo namješten vijak i sve pada! 

Treće. Osnivači i programeri? Istražite ih, pogledajte tko su, što su radili, imaju li KYC i jesu li doxxed (više o ovome nekom drugom prilikom) jer su oni ključni za uspjeh projekta.

Angažman zajednice također je bitan; ako je kripto projekt kao pusti otok bez ljudi, bolje vam je da plivate dalje. Radije dajte prednost projektima koji su već preživjeli nekoliko tržišnih oluja ili onima koji nude nešto što drugi ne mogu lako kopirati. Gledajte korisnost tokena, brzinu i skalabilnost transakcija – jer nitko ne voli čekati transakciju dulje nego što čeka kavu u najsporijem kafiću u gradu. 

3. Budite hladne glave

Kad je riječ o kripto ulaganjima, važno je ostati hladne glave – kao da ste usred ljetne vrućine, ali imate klimu postavljenu na savršena 22 stupnja.

Prvo pravilo: ne paničarite i ne dopustite da vas obuzme FOMO, fear of missing out, taj zloglasni strah od propuštanja, spekulativne meme kovanice ili hype ciklusi. Također, izbjegavajte bilo kakvu imovinu s obećanjima o lakoj zaradi, zajamčenim povratima ili bilo čemu što zvuči predobro da bi bilo istinito. Uvijek jest.

Držite svoj portfelj uravnoteženim – ne želite sve staviti na jednu kartu, pogotovo ne u kriptovalutama. Budite oprezni i provjeravajte sve informacije triput prije nego što poduzmete bilo kakav korak. I zapamtite, ulaganje u kripto je kao igranje s vatrom – može biti zabavno, ali morate biti spremni ugasiti plamen prije nego što izmakne kontroli.

Ako se osjećate izgubljeno u ovom kripto svemiru, ne ustručavajte se potražiti pomoć financijskih savjetnika koji su plaćeni da vas drže na pravom putu, a ne da vam prodaju maglu. Na kraju dana, cilj je zadržati zdrav razum i pun novčanik – ili barem ne potpuno prazan.

4. Diversifikacija je neophodna za uspješno trgovanje

Diversifikacija je ključ uspjeha u kripto svijetu, a ako se pitate zašto, dopustite da vam objasnim na način koji uključuje jaja i košare. Znate onu staru izreku: “Nemoj sva jaja staviti u jednu košaru”? E, pa, u svijetu kriptovaluta to vrijedi duplo! Jer, iako vas priča o nekome tko je zaradio 1000x na nekoj egzotičnoj kriptovaluti može privući poput svjetla na kraju tunela, stvarnost je malo složenija.

Trenutno kripto tržište ima više od 10 000 kriptovaluta, točnije 13 217, od čega je 8 985 aktivnih. Toliko tržište je najbolje iskoristiti tehnikom diversifikacije. Umjesto da sve uložite u jedan projekt koji vam se čini kao zlatna koka, rasporedite svoj novac na 3-5 različitih kriptovaluta ili tokena. Time smanjujete rizik da vas jedan loš potez ostavi praznih ruku, a istovremeno povećavate šanse da neki od vaših izbora zaista poleti.

Za početak, možete uložiti nešto sitno u Bitcoin – stara škola, ali pouzdana. Kad BTC krene u svom tipičnom to the moon stilu, bit ćete spremni. A kad altcoini počnu padati, vaša pozicija u Bitcoinu može vam pomoći da smanjite gubitke. I ne zaboravite, uzimanje profita u redovitim intervalima je neophodno ako želite biti u plusu. 

5. Koristite DCA 

Umjesto da svaki put sami sjedite pred računalom i pokušavate odigrati igru „pogodi dno“, DCA, dollar-cost averaging, vam omogućuje da automatizirate kupnje putem mjenjačnice. To je strategija ulaganja koje čine male, ponavljajuće kupnje prema utvrđenom rasporedu, primjerice tjedno ili mjesečno. 

Tako metodično gradite svoju poziciju bez da vas obuzme panika kad cijene padnu ili euforija kad porastu. Rezultat? Kupujete više kriptovaluta kad cijene padnu, a manje kad cijene rastu, smanjujući utjecaj volatilnosti. To je kao da kupujete kriptovalute na popustu svaki put kad tržište ima loš dan.

Pa tko ne voli dobar popust?

6. Koristite sigurnu pohranu

Kad je riječ o čuvanju vaših kripto fondova, zaboravite na stavljanje novčanika ispod madraca ili u ladicu s čarapama. Ovo je digitalno doba, i vaši dragocjeni Bitcoini zaslužuju bolje – sigurnu pohranu! Ako imate značajnu količinu kriptovaluta, najbolja opcija je pohranjivanje u hardverski novčanik poput Trezora ili Ledgera. 

Ako ste više softverski tip, nema problema – tu su Electrum i Exodus, koji se također smatraju prilično sigurnima. Ovi novčanici dolaze s cijelim arsenalom sigurnosnih značajki: izvanmrežna pohrana, enkripcija, PIN kodovi, višestruki potpisi, fraze za oporavak i mehanizmi protiv neovlaštenog mijenjanja. 

Čuvajte frazu za oporavak negdje na sigurnom, nedostupnom mjestu drugim ljudima. Nemojte elektronički pohranjivati ​​svoju frazu za oporavak; ako morate, šifrirajte je ili zaštitite lozinkom. 

Koristite složene i jedinstvene lozinke koje će hakerima zadati glavobolje – nešto poput “P@ssw0rd123” ne dolazi u obzir! Jer, kad je riječ o kripto sigurnosti, bolje je biti paranoičan nego žaliti za izgubljenim bogatstvom.

7. Obratite pozornost na zakone

Kada je riječ o kriptovalutama, zakoni i propisi su kao vremenska prognoza – morate ih stalno pratiti da biste znali hoćete li uživati u sunčanom danu ili se sakrivati od oluje. Pratite relevantne pravne slučajeve i regulatorna kretanja. Iako možda mislite da su kriptovalute divlji zapad financijskog svijeta, zakonodavci su tu da vam pokažu da i u divljini postoje pravila.

Ona mogu drastično utjecati na cijene i usvajanje kriptovaluta. Na primjer, kada je Kina zabranila kripto rudarenje, to je natjeralo mnoge rudarske tvrtke da presele svoje operacije.

Osim toga, nemojte zaboraviti pratiti promjene u upravljanju koje donose blockchain projekti. To može imati značajan utjecaj na sve, od prinosa od uloga do financiranja razvoja. 

8. Uložite u ono što razumijete

U svijetu kriptovaluta, vrlo važno pravilo glasi: uložite samo u ono što razumijete. Zvuči jednostavno, zar ne? Ali u stvarnosti, to znači da ćete morati odvojiti malo vremena kako biste se upustili u dublje vode tehnologije koja stoji iza tih sjajnih tokena. Da, možda ćete morati provesti nekoliko večeri čitajući o blockchain mrežama i mehanizmima konsenzusa, ali vjerujte mi, isplati se više nego gledanje još jedne serije na Netflixu.

Saznajte kako funkcioniraju blockchain mreže, što točno rade mehanizmi poput proof-of-work i proof-of-stake, i kako pametni ugovori zapravo nisu pametni, ali su prilično korisni. Kad razumijete kako sve to radi, odjednom ćete početi uočavati razlike između projekata koji su vrijedni vašeg novca i onih koji nisu.

Učenje osnova kriptografije također vam pomaže da bolje shvatite potencijal proizvoda kao što su zero-knowledge proofs. Pretplatite se na legitimne industrijske publikacije i blogove neovisno o kriptovaluti u koju ulažete i budite u tijeku s novim tehnološkim razvojem u prostoru.

9. Budite svjesni prevara

Kriptovalute su uzbudljiv svijet pun mogućnosti, ali i minsko polje za one koji ne paze gdje staju. S porastom interesa za kripto, nije dugo trebalo da se pojave i oni koji bi rado „pomogli“ vašem novčaniku da postane lakši. Prevare su posvuda, od sumnjivih ICO-a do krađa novčanika i lažnih projekata koji obećavaju brda i doline, a završavaju kao rupa u vašem bankovnom računu.

Nemojte postati još jedna priča o malom ulagaču koji je izgubio sve zbog sumnjivog pothvata. Naučite prepoznati znakove prevare jer u kripto svijetu vrijedi pravilo: ako nešto zvuči predobro da bi bilo istinito, vjerojatno je prevara u pitanju. Šareno dizajnirane web stranice, obećanja o brzom bogatstvu i zagonetni projekti koji nude „revolucionarnu tehnologiju“ – sve to može biti mamac za naivne ulagače.

Da, pripremamo poseban članak o tome kako prepoznati i izbjeći kripto prevare, ali dok ga ne objavimo, pobrinite se da ne ostanete na vjetrometini. Dobro se osigurajte, naučite sve što možete o kriptovalutama u koje planirate uložiti i, naravno, ne zaboravite osnovno pravilo: čuvajte svoje tokene kao da su vam posljednja čokolada u kući – s velikom pažnjom i oprezom!

10. Ostanite disciplinirani i učite iz svojih grešaka

Kontinuirano usavršavanje vašeg portfelja i strategije je kao održavanje fitness plana – ne možete očekivati rezultate ako preskočite treninge i prejedate se brzim rješenjima. Svaka greška je prilika za učenje. Ako vaš kripto dream team ne ispuni očekivanja, nemojte očajavati. Umjesto toga, analizirajte što je pošlo po krivu, prilagodite svoje strategije i krenite dalje, kao da se pripremate za novi krug u igri.

Budite fleksibilni i otvoreni za nove informacije – kao da ste na nekim stalnim edukacijama i obukama. Kripto svijet se mijenja brže od najnovijih modnih trendova pa je dobro imati fashionista mentalitet prema informacijama. Ako nešto novo dolazi, budite spremni prilagoditi se i evoluirati.

Dakle, ostanite disciplinirani, učite iz svojih grešaka i ne zaboravite da je uspjeh u kriptovalutama maraton, a ne sprint. Uz malo strpljenja i puno discipline, možete pretvoriti svoje kripto avanture u uspješnu priču – bez obzira na sve uspone i padove koje će vam ovaj uzbudljivi svijet donijeti!

Disclaimer: Samo želimo napomenuti da svi podaci koje pronađete na ovoj stranici služe isključivo u informativne svrhe. Nema šanse da ih shvatite kao financijski, investicijski ili pravni savjet. Znate već kako ide – ulaganje u kriptovalute je kao vožnja vlakom smrti, prilično nestabilno i puno uzbuđenja (i rizika).

Preporučujemo da sjednete s nekim kvalificiranim financijskim čarobnjakom ili poreznim guruom prije nego što donesete bilo kakve velike odluke o ulaganju. Mi ovdje nismo čarobnjaci, niti možemo predvidjeti budućnost, tako da ne snosimo odgovornost za bilo kakve gubitke koje možda doživite koristeći informacije koje pronađete ovdje.

Ne zaboravite, istraživanje je ključno, tako da biste trebali kopati malo dublje i biti oprezni. Ako ne osjećate da ste spremni izgubiti svaki dolar koji ulažete, možda biste trebali razmisliti prije nego što skačete u svijet kriptovaluta. Sretno, istraživači!

Fotografije: Marja Radić powered by NightCafe Studio

Podijeli


O autoru:

Marja Radić

Iako sam prvostupnica povijesti i povijesti umjetnosti, gledam daleko naprijed. Zato imam website o kriptovalutama, brdo ljubavi prema nećacima i roditeljima o kojima volim voditi brigu. Sve ostalo stane u famozne tri naše beside: kava, more i sunce.

Pretplati se Pretplati se

Povezane novosti