Split Tech City je zajednica sastavljena od tvrtki, udruga, institucija, meetupa i pojedinaca koji su posvećeni razvoju tehnološkog sektora u Splitu i regiji.
Postani članAko vam se ne da čitati ostale članke ove vesele kolumne, this is the one. Sve o tokenomici ilitiga kako odrediti koju kriptovalutu/token kupiti, što gledati kod nekog projekta, kako istražiti projekt…
Uz čitanje whitepaper-a i par zlatnih pravila ulaganja, tokenomika je najvažnija za znati ako želite biti stanovnik kriptolanda.
Pa, krenimo!
Što je tokenomika?
Tokenomika ili ‘ekonomija tokena’ je osnova procjene kriptovalute, samog tokena i ekonomije oko njega, a ne protokola. Pokriva sve o tome kako tokeni funkcioniraju, uključujući njihovu mehaniku, distribuciju, čimbenike koji utječu na dugoročnu vrijednost (kao što su ponuda i potražnja) i još mnogo toga.
A što su tokeni?
Token je digitalna imovina koja funkcionira na blockchainu druge kriptovalute i pripada aplikacijama izgrađenim na vrhu blockchaina kao što su Bitcoin ili Ethereum blockchain, dok kriptovaluta pripada samom blockchainu, npr. BTC i ETH.
Kada govorimo o tokenomici, pokušavamo odgonetnuti što to točno čini neku kriptovalutu vrijednom. Ne zanima nas protokol kojem kripto pripada, već samo token – taj mali digitalni dragulj u izolaciji. Što on radi unutar ekosustava? Kakva mu je dinamika ponude i potražnje? Je li inflacijski, kao ona dosadna papirnata valuta koja gubi vrijednost svake godine, ili deflacijski, kao rijetki Pokemon? Ima li staking, gdje možete zaraditi kamate kao u banci, ali bez šaltera i redova?
Tokenomika je kao vaš vodič kroz svijet kriptovaluta, pomažući vam da shvatite koliko je neka kriptovaluta vrijedna sada i koliko bi mogla vrijediti u budućnosti. Ako planirate uložiti svoj teško zarađeni novac u kripto imovinu, razumijevanje tokenomike je apsolutno ključno za donošenje pametne odluke.
Aspekti koje proučavamo u tokenomici su:
Kada promatramo ponudu kriptovalute, važno je uzeti u obzir kako će se ponuda mijenjati tijekom vremena, budući da je to odlučujući čimbenik hoće li token održati, povećati ili smanjiti vrijednost tijekom vremena. Zamislite to kao zalihe omiljenog sladoleda u ljetnim mjesecima – ako ga je puno, cijena će pasti, ali ako ga je malo, svi će ga htjeti i cijena će narasti.
Također, kada na cijenu tokena utječe promjena ponude, to može utjecati i na percipiranu vrijednost projekta. Kada cijena padne zbog povećanja ponude, ulagači se mogu prestrašiti i rasprodati, doživljavajući pad kao rizik. To može biti vrlo negativno za protokol, posebno za onaj koji se oslanja na pozornost javnosti i hype. Zamislite to kao tulum na kojem je odjednom nestalo glazbe – svi će brzo otići kući. To može izazvati domino efekt, s većim brojem ulagača koji se prestraše i rasprodaju, spuštajući cijenu dalje prema dolje.
Vrijednost tokena će se povećati ako u budućnosti bude postojalo manje tokena u odnosu na sada – to je poznato kao deflacija. S druge strane, ako ih ima više, vrijednost tokena će se smanjiti – to je poznato kao inflacija. Malo više o tome kasnije. Sad samo čitaj dalje.
Cirkulirajuća ponuda je broj tokena koji su do sada izdani (broj tokena trenutno na tržištu). Ona je važna jer određuje trenutno raspoloživu ponudu za prodaju na tržištu. Zamislite to kao broj palačinki na stolu – više palačinki, manje borbe za svaku od njih. Kada usporedimo cirkulirajuću zalihu s maksimalnom zalihom, to nam govori koliko će ih još biti pušteno. Ovo je bitno kad razmišljamo o budućoj vrijednosti tog slatkog, pardon, kripto protokola.
Maksimalna ponuda je maksimalan broj tokena koji će ikada biti stvoren. Zadnja palačinka na stolu – nema više kad se ta pojede! Međutim, za neke tokene ne postoji postavljena maksimalna ponuda. Beskonačan broj palačinki je san svakog ljubitelja slatkog, ali možda ne i svakog investitora.
Kada razmatrate potencijalnu buduću vrijednost kriptovalute, važno je gledati na maksimalnu ponudu, a ne samo na trenutnu ponudu u optjecaju. Ukoliko razmišljate o držanju tokena na duži rok, maksimalna ponuda će vjerojatno biti dostignuta dok ga budete držali. Kao da čuvate tu zadnju palačinku u frižideru, znajući da će se pojesti prije ili kasnije.
Ako je cirkulirajuća ponuda niska, ali je maksimalna ponuda visoka, to je potencijalno loše jer bi mogla uzrokovati smanjenje vrijednosti vaših tokena. Ako ste se odlučili na kratkoročno investiranje, ne trebate se toliko brinuti u vezi s maksimalnom zalihom jer je vjerojatno da nećete biti u investiciji kad se daljnja otključavanja tokena budu događala. Svejedno morate znati za to, jer ako uskoro dođe do velikih otključavanja, moglo bi imati utjecaja na vašu vrijednost portfelja. Kao da se spremate pojesti palačinku, a netko vam kaže da će stići cijela hrpa novih – bolje da ste informirani, zar ne?
Ukupna ponuda kriptovalute je broj tokena koji su već stvoreni ili izrudareni. Drugim riječima, to je broj tokena koji trenutno postoje, a ne najveći broj tokena koji će ikada postojati. Zamislite to kao broj piva u frižideru – to je ono što imate sada, a ne ono što planirate kupiti za idući vikend.
Tržišna kapitalizacija je ukupna vrijednost svih kovanica u optjecaju u dolarima. Izračunava se množenjem ponude u optjecaju s cijenom tokena i daleko je važnija od same cijene tokena u dolarima. Jer, budimo realni, cijena vam zapravo ne govori kolika je stvarna vrijednost projekta. Možda gledate cijenu jedne žvake, ali ne znate koliko je paketa žvaka na polici.
O cijeni kriptovalute odlučuje broj tokena u ponudi, koji je često potpuno slučajan i proizvoljan broj, stoga je sama cijena potpuno beskorisna pri vrednovanju projekta, osim ako je ne množite s cirkulirajućom ponudom (koja vam daje tržišnu kapitalizaciju) ili maksimalnom ponudom (koja vam daje FDV, potpuno razrijeđenu vrijednost). Znate koliko žvaka imate u jednom paketu, ali vam to ništa ne znači dok ne znate koliko paketa ima ukupno.
Tržišna kapitalizacija pokazuje koliko je kriptovaluta vrijedna, kao i njen potencijal rasta. Puno je lakše ostvariti masivan povrat od tokena s malom tržišnom kapitalizacijom jer ima znatno više prostora za rast. Zamislite to da kupujete dionice male pekarnice nasuprot dionica velikog lanca pekara – mala pekarnica može postati veliki hit i donijeti vam puno profita! Međutim, kriptovaluta s manjom tržišnom kapitalizacijom je rizičnija investicija, jer je mnogo vjerojatnije da će otići na nulu.
Neke kriptovalute imaju veliku ponudu, poput Dogecoina, zbog čega je jedna od najvećih po tržišnoj kapitalizaciji iako je vrijednost svakog Dogecoina u dolarima vrlo niska. Zato je važno promatrati tržišnu kapitalizaciju kriptovalute, a ne samo cijenu u dolarima.
Primjer:
Ako kripto A ima cirkulirajuću ponudu od 800 000 tokena i svaki je token vrijedan 1 USD, njegova tržišna kapitalizacija iznosi 800 000 USD. Ako kripto B ima 100 000 tokena u optjecaju i svaki je procijenjen na 3 dolara, njegova tržišna kapitalizacija je 300 000 dolara. Dakle, dok je pojedinačna cijena kripto B u dolarima viša, kripto A ima tržišnu kapitalizaciju koja je dvostruko vrjednija.
Potpuno razrijeđena vrijednost (FDV – fully diluted value) teoretska je tržišna kapitalizacija kriptovalute kada bi svi tokeni bili u optjecaju. Izračunava se množenjem trenutne cijene kriptovalute s maksimalnom zalihom tokena.
Ako postoji značajna razlika između tržišne kapitalizacije tokena i potpuno razrijeđene vrijednosti, to znači da još uvijek postoji veliki broj tokena koji čekaju da budu pušteni na tržište, što bi moglo biti loše. Recimo da imate veliku zalihu čokolade skrivenih u smočnici, a svako malo dodajete još kockica na stol. Ako svi saznaju za vašu tajnu zalihu, cijena kockica na stolu mogla bi pasti brže nego što biste htjeli.
Zato je važno provjeriti kako i kada će ti tokeni ući na tržište jer postoji velika razlika između tokena čija ponuda raste 5x u 5 mjeseci, umjesto 5x u 5 godina.
Pronalaženje ovih brojeva nije uvijek jednostavno. Cifre o cirkulirajućoj opskrbi, maksimalnoj opskrbi i FDV-u na web-mjestima za kripto praćenje ponekad nisu dostupne ili su netočne (jer projekti mogu sami prijaviti te brojke).
Provjera istraživača blockchaina (Etherscan, Arbiscan, Solscan,…) ili dokumenata/web stranica projekta najprecizniji je način pronalaženja informacija. Međutim, praćenje web stranica puno je lakše i obično je točno. Najpoznatije su CoinGecko i CoinMarketCap.
Još jedna stvar koju treba razmotriti je dodjela ili distribucija tokena – koji tokeni će ići gdje?
Rijetkost stvara vrijednost – stopa oslobađanja tokena, kao i gdje i kome se distribuira, utječe na njegovu vrijednost i ugled.
Ako nekoliko ulagača ili članova tima drži veliku količinu tokena, to povećava potencijalni rizik. Mogli bi imati pretjerane promjene u upravljanju ili kontrolirati cijenu pumpanjem (dizanjem) i dampingom (spuštanjem) kako im odgovara. Ukoliko unovče odmah po lansiranju veliki dio tokena koje oni drže, brzi i drastičan pad cijene je neminovan.
Dobar dizajn distribucije je kada nijedan pojedinac ili grupa ne drži značajnu količinu tokena. Umjesto toga, trebao bi biti raspodijeljen između više aktera, s velikim fokusom na zajednicu, tj. male investitore i sve zainteresirane za dotični projekt.
a) Fair launch – pošteno lansiranje
Pošteno lansiranje (nemojte se smijati ovim prijevodima, i drugi na hrvatskom koriste ovaj izraz 😁) je kada zajednica kolektivno rudari token. Ne postoji dodjela tokena prije pokretanja projekta pa nitko nije u prednosti.
Zbog toga je pošteno lansiranje najbolje, ali je vrlo rijetko, jer zahtijeva da kreatori kriptovalute ne dobiju nikakvu dodjelu (što većini nije drago).
b) Pre-mine
Ovo je nemoguće prevesti.
Većina altcoina ima prethodno rudarenje, što je proces dodjele fiksne količine tokena prije javnog lansiranja timu, insajderima i/ili prvim investitorima. U slučaju prethodnog rudarenja, neki ili svi tokeni stvoreni su prije otvaranja projekta za javnost.
Kada gledate dokument projekta, tzv. whitepaper, trebao bi postojati odjeljak tokenomike, gdje možete vidjeti kako se tokeni distribuiraju i kome idu. Ako to ne postoji, to je potencijalno loš znak i nešto što bi trebalo dodatno istražiti.
c) Privatna prodaja
Privatna prodaja je prikupljanje sredstava u ranoj fazi, gdje investitori mogu kupiti token po nižoj cijeni. Zamislite to kao tajnu rasprodaju sladoleda prije nego što ljeto počne, gdje samo odabrani sretnici mogu doći i kupiti kuglicu po smiješno niskoj cijeni. Kad su tokeni privatnih ulagača otključani, često se desi veliki pritisak na prodaju.
Naprimjer, ako se veliki iznosi otključaju u isto vrijeme ili blizu jedan drugome, rani ulagači bi vjerojatno htjeli ostvariti dobit i prodati tokene koje su kupili po niskoj cijeni. To je kao da svi ti sretnici odjednom odluče prodati svoj sladoled čim temperatura skoči – cijene padaju i svi se hvataju za novčanike.
Dobro je znati početne cijene koje su prvi ulagači plaćali, jer vam daje informaciju koliko se protokol smatrao vrijednim u to vrijeme i govori vam koliko su novca ti ulagači zaradili. Ako je to vrlo velik iznos, veća je vjerojatnost da će prodati.
d) Javna prodaja
Javna prodaja je kada projekt svoj token učini dostupnim javnosti, a to se radi na različite načine:
ICO (Initial Coin Offering)
Posljednjih godina ICO (Initial Coin Offering) ili početna ponuda tokena postala je manje popularna zbog prijevara. Od tada su se pojavile alternativne metode ponude tokena (oni općenito funkcioniraju na isti način, ali bez negativnih konotacija ICO-a). To su IEO i IDO.
IEO (Initial Exchange Offering)
IEO ili početna ponuda mjenjačnice je vrsta metode financiranja u kojoj centralizirana kripto mjenjačnica nadzire prodaju tokena. To znači da projekt i njegov whitepaper prolaze kroz postupak provjere, smanjujući rizik od prijevara i povećavajući povjerenje investitora.
IEO također može pomoći u stvaranju publiciteta za projekte i pomoći im da brzo zarade novac.
IDO (initial DEX offering)
IDO ili početna DEX ponuda isto je što i IEO, samo na decentraliziranoj mjenjačnici (DEX).
Budući da su decentralizirani, IDO-i uklanjaju potrebu za trećom stranom, štiteći je od pristranosti i ljudskih pogrešaka. Općenito se smatraju poštenim načinom pokretanja novog kripto projekta.
IDO-i često imaju mjere protiv kitova (naziv za investitore s velikim brojem tokena) i robota, kako bi osigurali da niti jedan investitor ne može kupiti ogromnu količinu i kako bi spriječili druge loše aktere.
Iako projekte provjerava DEX, postoji manje propisa nego IEO na velikoj, reguliranoj burzi, stoga budite oprezni i provjerite sve što treba prije sudjelovanja u IDO-u!
e) Raspored davanja tokena
Tokeni mogu biti zaključani na određeno vremensko razdoblje, tijekom kojeg se s njima ne može vršiti transakcija ili trgovati. Raspored davanja tokena, eng. vesting, vremenski je slijed kako će tokeni tima i investitora biti pušteni.
Dobar raspored vesting-a pomaže povećati povjerenje vlasnika tokena, jer to znači da tržište neće biti preplavljeno masovnim izdavanjem tokena dodijeljenih timu ili privatnim investitorima.
f) Rasporedi emisija
Emisije se odnose na to koliko brzo protokol stvara i oslobađa nove kripto tokene. Naprimjer, novi blok Bitcoina dodaje se u blockchain svakih 10 minuta. Rudari su nagrađeni BTC-om za svaki potvrđeni blok. Trenutačno nagrada iznosi 3.125 BTC.
Emisije su i nagrade za rudarenje ili yield farming, pa ako uložite i dobijete natrag tokene koji nisu iz prihoda, a dodaju se cirkulirajućoj ponudi), to su emisije.
Raspored emisija tokena obično neće biti dostupan na platformi kao što je Coingecko. Da biste ga pronašli, potrebno je dublje zaroniti u dokumente projekta ili Google.
Wallet holders
Još jedan aspekt tokenomike su wallet holders, odnosno novčanici, investitori ili kako vam drago, koji imaju tokene.
Platforme poput Etherscan, Solscan, Arbiscan (vidi gore linkove) omogućuju vam da vidite sve novčanike koji drže token.
To znači da možete saznati koji novčanici drže velike količine tokena. Ovo je korisno jer vam omogućuje da vidite ima li jedan novčanik veliku količinu zaliha, koja, ako se proda, može diktirati cijenu ili ju smanjiti.
Najveći novčanici su često protokol trezora, rudarski novčanik, vesting ugovor ili slično. Stoga svakako provjerite novčanike prije nego što donesete zaključke o kupnji.
Token je ili inflacijski ili deflacijski. Vrijednost tokena će se povećati ako u budućnosti bude postojalo manje tokena u odnosu na sada – to je poznato kao deflacija. S druge strane, ako ih ima više, vrijednost tokena će se smanjiti – to je poznato kao inflacija.
Inflacija može smanjiti vrijednost tokena tijekom vremena, ali ako se dobro izvede, može dodati ogromnu vrijednost privlačenjem početnih kamata i likvidnosti, ubrzavajući rast.
Deflacija može povećati vrijednost tokena. Kako ima manje žetona, svaki vrijedi više. Moramo uzeti u obzir kako se ti tokeni spaljuju. Primjerice, neki protokoli naplaćuju visok porez na prodaju (50% na primjer), od čega 60% ide protokolu, a 40% se spaljuje. To nimalo ne dodaje vrijednost protokolu, dapače, to je jasan znak ponzinomike, o čemu ćemo detaljnije govoriti nekad negdje drugdje.
Čak i ako token ima izvrsnu tokenomiku ponude, to ne znači nužno da je vrijedan. Tokenu je i dalje potrebna dobra svrha da bi postojao i da bi ga ljudi željeli držati.
Korisnost se često naziva i slučajem upotrebe tokena. Zašto biste držali ovaj token? Odgovor može biti dijeljenje prihoda, udjeli, upravljanje itd. Zamislite to kao da pitate: „Zašto bih držao ovu čokoladu?“ Možda jer dobivate dio prihoda svake prodane čokolade, možda jer imate pravo glasa u odlučivanju o novim okusima, ili jednostavno jer volite čokoladu.
Imajte na umu da pojam „korisni token“ nije isto što i pojam „korisnost tokena“. Jednostavno rečeno, korisnost tokena je krovni izraz za ono što token radi. Korisni token jedan je od onih slučajeva upotrebe koji se odnosi na token koji se ne uklapa u druge kategorije kao što su upravljanje i dijeljenje prihoda.
Upravljanje znači da vlasnici tokena imaju pravo glasa u odlukama i smjeru projekta. Tokeni upravljanja omogućuju raspodjelu moći u cijeloj zajednici. Slično pravu glasa u odlučivanju o novim okusima čokolade u vašoj omiljenoj čokoladarnici.
Dijeljenje prihoda znači da vlasnici tokena zarađuju postotak prihoda od tokena. Ako token ima ugrađene nagrade i prihod kroz ulaganje, staking ili druge oblike, lakše je opravdati ulaganje u njega. Kao da dobijete dio profita od svake prodane čokolade samo zato što ste vlasnik dijela te čokoladarnice.
Uf, napokon gotovo! I napokon nešto konkretno od vaše najdraže kolumnistice. Stay tuned za još edukativnih i praktičnih tekstova: ide znanje koje ne smijete propustiti. 😊
Do tada – to the Moon! 🚀
Disclaimer: Samo želimo napomenuti da svi podaci koje pronađete na ovoj stranici služe isključivo u informativne svrhe. Nema šanse da ih shvatite kao financijski, investicijski ili pravni savjet. Znate već kako ide – ulaganje u kriptovalute je kao vožnja vlakom smrti, prilično nestabilno i puno uzbuđenja (i rizika).
Preporučujemo da sjednete s nekim kvalificiranim financijskim čarobnjakom ili poreznim guruom prije nego što donesete bilo kakve velike odluke o ulaganju. Mi ovdje nismo čarobnjaci, niti možemo predvidjeti budućnost, tako da ne snosimo odgovornost za bilo kakve gubitke koje možda doživite koristeći informacije koje pronađete ovdje.
Ne zaboravite, istraživanje je ključno, tako da biste trebali kopati malo dublje i biti oprezni. Ako ne osjećate da ste spremni izgubiti svaki dolar koji ulažete, možda biste trebali razmisliti prije nego što skačete u svijet kriptovaluta. Sretno, istraživači!
Fotografije: Marja Radić powered by NightCafe Studio
Podijeli