Split Tech City je zajednica sastavljena od tvrtki, udruga, institucija, meetupa i pojedinaca koji su posvećeni razvoju tehnološkog sektora u Splitu i regiji.
Postani članKancelarija
30.01.2023.
Trendovi zapošljavanja se mijenjaju, što omogućava mobilnost radnika bez potrebe mijenjanja poslodavca.
Koje su to obveze hrvatskih radnika ako im je ponuđen ugovor o radu na izdvojenom mjestu rada od strane domaćeg ili inozemnog poslodavca?
U ovom članku pišemo o tome koja pravila se primjenjuju za domaće „remote“ radnike, bilo da rade za domaću ili inozemnu tvrtku.
Evo nekoliko primjera:
Dana 1.1.2023. stupio je na snagu novi Zakon o radu, kojim su se napokon definirale smjernice rada na izdvojenom mjestu.
„Rad na izdvojenom mjestu rada je rad koji se ne obavlja u prostoru poslodavca, već se obavlja od kuće radnika ili na daljinu“
Zakon definira da takav rad može biti povremen, privremen i stalan te definira elemente koje treba sadržavati svaki Ugovor o radu na izdvojenom mjestu (od kuće i na daljinu).
Takav Ugovor je nužno sastaviti ako rad na izdvojenom mjestu rada traje dulje od 30 dana, dok za povremeni rad nije potrebno mijenjati Ugovore o radu.
Novost je naknada za stalan ugovoreni rad od kuće ili onaj koji traje više od sedam radnih dana u jednome mjesecu.
Poslodavci će zaposlenicima plaćati naknadu za podmirivanje troškova takvog rada, a neoporezivi paušalni iznos za tu namjenu je do 3,98 eura po danu, odnosno najviše do 66,37 eura mjesečno.
Poslodavac i dalje ima obvezu voditi evidenciju radnog vremena i za radnike koji rade na izdvojenom mjestu rada te na takav način osigurati i evidenciju o isplaćenim naknadama.
Napominjemo da isplata naknade za rad na izdvojenom radnom mjestu isključuje isplatu naknade za prijevoz s/na posao. Međutim, ako se unutar mjeseca kombinira rad od kuće i rad u uredu, moguće je kombinirati i naknade.
Pravilo da se na zaposlene osobe primjenjuje zakonodavstvo države rada bez obzira na to gdje je sjedište poslodavca je opće pravilo za rad radnika unutar EU.
Dakle:
hrvatsko zakonodavstvo se primjenjuje na radnike koji žive u Hrvatskoj, a rade za poslodavca iz EU/EEK.
Poslodavci (ili radnici u njihovo ime) obračunavaju i plaćaju doprinose za mirovinsko i zdravstveno osiguranje u Hrvatskoj po istim stopama i s obvezom izvještavanja u JOPPD obrascu na sličan način.
U isto vrijeme radnici ostvaruju svoja prava iz mirovinskog i zdravstvenog sustava kao da rade za domaćeg poslodavca.
Poslodavac iz treće države nije obvezan uplaćivati doprinose jer se na njega ne primjenjuju zakoni kao na poslodavca iz EU i EEK.
Obveza za prijavu i uplatu je na radniku koji se sam prijavljuje u sustav mirovinskog i zdravstvenog osiguranja te obračunava, izvještava i uplaćuje doprinose.
U ovom slučaju je i osnovica za obračun doprinosa već propisana te se ista, uredbom Vlade RH, mijenja svake godine.
Ako imate dodatnih pitanja, slobodno nam se obratite na info@kancelarija.hr.
Povezani članci: Ulaganje u kripto – zašto se zamarati porezima?
Podijeli