Split Tech City je zajednica sastavljena od tvrtki, udruga, institucija, meetupa i pojedinaca koji su posvećeni razvoju tehnološkog sektora u Splitu i regiji.
Postani članČinjenice su neumoljive – prema istraživanju SCORE-a, gotovo 82% poduzeća ne uspije zbog problema s financijama, što uključuje nepravilno predviđanje prihoda i troškova. Prvi startup je kao i prva ljubav – uzbudljivo je i izazovno, ali će te koštati živaca.
Svakako manje, ako dobro posložiš financijski plan i znaš gdje tražiti investicije. Mogućnosti je više: Od tradicionalnih bankovnih kredita i potpora europskih fondova, do venture kapitala, crowdfundinga i inkubatora.
Kako tvoja priča ne bi išla u prilog prijetećim brojkama – na jednom mjestu donosimo popis potencijalnih oblika financiranja i linkove koji ti mogu pomoći.
Bolje znat’ nego imat’. (prema istraživanju jedne bake)
Brojni izvori spominju ulaganje vlastite ušteđevine, tzv. bootstraping. Neki čak preporučuju javljanje bogatim prijateljima i rođacima koji vide genijalnost tvoje ideje. Možda je, prije inflacije, korone i rata – ovakav vid financiranja mogao biti realna opcija.
Ipak, većini millenialsa i mladih poduzetnika generacije z, ova ideja ne djeluje realno. Naročito ako govorimo o prvom startupu.
Dobre strane: Ako slučajno ipak naslijediš nekoliko stanova na Mejama – prednost bootstrapinga je što nemaš uvjetovanja od strane profesionalnih investitora ili banke. Imaš potpunu slobodu za raspolaganje resursima i ukoliko uspiješ – zadržavaš 100% vlasničkog udjela.
Loše strane: Morat ćeš ulagati više tzv. sweat equitya – pod pretpostavkom da vlastito ulaganje često nije dovoljno, ulagat ćeš više svog vremena i mentalnog napora, poznatijih kao suze i znoj.
Ovaj tip financiranja možda je ipak bolja opcija za iskusnije poduzetnike koji imaju konkretan početni kapital za ulaganje – bez da im o tome ovisi egzistencija. Ili odnosi s rodbinom.
Kad niste u krvnom sredstvu i pričamo o većem iznosu, onda govorimo o anđeoskim ulagačima.
Izraz angel investor stiže iz svijeta kulture: bogati individualci financirali bi produkciju predstava na Broadwayu, a kasnije su dobivali povrat s kamatama. (izvor: corporatefinanceinstitute)
Isti model preuzela je i startup scena. Ako tvoj startup traži financijsku podršku i strateško vodstvo, anđeoski investitori mogu biti pravi izbor. CRANE (Croatian Angel Network) je prva hrvatska mreža osnovana 2008. koja povezuje poduzetnike s investitorima spremnima uložiti u rane faze poslovanja.
Ako ne znaš gdje tražiti, prouči tvrtke koje su u seed fazi dobile ovaj tip investicije, i saznaj mail investitora (npr. Hunter.io). Dobro prouči njihov poslovni profil, osobito ako nemaš patent – prevare i lažna predstavljanja nisu rijetkost.
Za poduzetnike koji traže stabilan izvor financiranja, bankovni krediti i zajmovi mogu biti odličan izbor. Ipak, startupi se često susreću s izazovima poput nedostatka povijesti poslovanja ili kolaterala.
Riječanin Stefan Ladavec je za svoju tehnologiju za pametne vanjske tuševe koristio upravo ovaj tip financiranja (izvor: Erste banka). Osim toga, postoje specijalizirane institucije poput HBOR-a (Hrvatska banka za obnovu i razvitak) i HAMAG-BICRO-a koji nude investicijske kredite i programe.
Poduzetništvo mladih, žena, početnika i ostalih posebnih segmenata – iako pomalo nespretnog naziva, unutar ovog programa, HBOR nudi Investicijske kredite dostupne za mikro, male i srednje poslovne subjekte privatnog sektora, s rokom otplate do 14 godina i kamatnom stopom od 2%.
Možda i vas oduševi kad saznate da se mladom osobom smatraju svi koji su na dan predaje zahtjeva mlađi od 41 godinu, makar i bili posebni segmenti. A kažu da su banke okrutne.
Iza ovog pompoznog podnaslova ima istine: Europska unija kontinuirano ulaže u inovacije i poduzetništvo putem raznih programa i natječaja:
Većina programa ima tri glavna uvjeta koja mora ispunjavati projekt koji se prijavljuje:
Nedostatak prijave na EU fondove su kompleksniji uvjeti prijave i nedostatak „ljudi iz branše“ koji te mogu usmjeriti kad zapne – a s druge strane stroga regulacija uloženih sredstava.
Prati natječaje na portalima poput strukturnifondovi.hr da budeš u toku.
Venture kapital (VC) cilja startupe s visokim potencijalom rasta, što ga čini idealnim za tehnološke i inovativne projekte u zamjenu za udio u vlasništvu.
Iako je ova opcija često rezervirana za startupe koji su već pokazali određeni napredak, postoji nekoliko VC fondova koji su aktivni u Hrvatskoj, kao što su Fil Rouge Capital i South Central Ventures, koji ciljaju tehnološke sektore.
Upravo na ovaj način, splitski startup SplxAI dobio je pre-seed investiciju od 2 milijuna dolara za razvoj prvog antivirusa za chatbotove.
Imajte na umu da se kod ovog tipa ulaganja traže konkretni dokazi o potencijalu rasta prije ulaganja, pa je kvalitetan poslovni plan neophodan. Upravo u tome može pomoći članstvo u zajednici Split Tech City – mi smo 2023. sklopili dogovor s vodećom slovenskom startup zajednicom Silicon Gardens.
Oni će u odabrane startupe – članove Split Tech City zajednice, investirati od 50 tisuća do milijun eura!
Za one koji traže alternativne metode, crowdfunding je odlična opcija. Platforme poput Kickstartera, Indiegogoa i Funderbeama pružaju priliku za testiranje tržišnog interesa, a potonji je značajno promijenio crowdfunding ekosustav u Hrvatskoj.
Croinvest je prva hrvatska crowdfunding platforma za financiranje poduzetničkih, infrastrukturnih i društveno korisnih projekata s posebnim naglaskom na projekte koji konkuriraju za EU fondove.
Četiri su osnovna principa po kojem funkconiraju crowdfunding modeli:
Inkubatori i akceleratori pružaju ne samo financijsku podršku već i edukaciju, mentorstvo i pristup mrežama investitora – i upravo zato su idealni da tvoja startup beba odraste u ljudinu.
U okviru akceleratora INVENTO, čak trinaest odabranih tvrtki primljeno je u program predakceleracije i tako dobilo priliku razvijati svoje poslovanje kroz savjetodavnu, mentorsku i infrastrukturnu podršku Tehnološkog parka Split.
Splitsko-Dalmatinska županija ima StartIT i GROWit programe , a sjever programe poput Startup Factory i ZIP (Zagrebački inkubator poduzetništva) čiji je nositelj HAMAG-BICRO, a nude strukturiranu podršku startupima.
Tu je i EU EIC Accelerator: Posebno prilagođen startupima s visokim potencijalom rasta, nudeći kombinaciju bespovratnih sredstava i kapitalnih ulaganja.
Savjeti za uspješno financiranje
Financiranje je ključan korak za uspjeh svakog startupa. Hrvatska nudi raznolike opcije, od europskih fondova i venture kapitala do anđeoskih investitora i crowdfundinga. Ključ je u istraživanju, planiranju i aktivnom sudjelovanju u startup zajednici. Iskoristi lokalne resurse poput Split Tech Cityja i pretvori svoju inovativnu ideju u stvarnost.
Može biti zastrašujuće tražiti velike količine novca za vlastitu ideju – zato počni s traženjem savjeta. Ne srami se pitati za savjet iskusnije kolege, puno je više onih koji znanje dijele nesebično.
Sjeti se legendarne rečenice iz Smogovaca i zapamti: Iako si ti tek na početku, a neki od njih ozbiljne face – dijelite istu viziju budućnosti.
Podijeli