Split Tech City je zajednica sastavljena od tvrtki, udruga, institucija, meetupa i pojedinaca koji su posvećeni razvoju tehnološkog sektora u Splitu i regiji.
Postani članZa one koji odmaraju ovog ljeta od pisanja, strategiziranja i objavljivanja po društvenim mrežama, a ne žele zapasti u brainrotting, pripremila sam pet knjiga koje će im pomoći da razmišljaju kao pravi pisci, odnosno, copywriteri.
Neke su izravno vezane uz copywriting, a neke se tiču općenitog pristupa pisanju, kreativnosti, pa i biznisu. Ipak, nisu samo edukativne, već razumljivo pisane i zabavne, tako da ćete se s njima baš lijepo i ljudski odmoriti od ekrana (osim ako ne čitate na Kindleu ili nekom drugom e-čitaču).
Krenimo od općenitog pristupa pisanju. Iako legendaran Kingov “priručnik” nije pisan za copywritere, tu možete pronaći puno savjeta i primjera kako pisati tako da zalijepite čitatelja za svoj tekst. A milijuni prodanih primjeraka Kingovih knjiga i njegov status su najbolji dokaz da on zna o čemu piše.
Primjerice, upravo se u ovoj knjizi nalaze legendarni savjeti poput “Kill your darlings” ili “Put do pakla je popločan prilozima”.
A često su prilozi i copywriterov ponos napisanim tekstom (pogotovo ako tekst zvuči pametno) odličan način za zbuniti potencijalnog kupca ili klijenta i tako ga sasvim odvratiti od vaše usluge ili proizvoda.
Možda nakon Kingove knjige nećete postati odličan pisac, ali će vam jasno pokazati koliko “sitnice” mogu poboljšati ili pogoršati vaše tekstove.
Knjiga još nije prevedena na hrvatski (netko treba ispraviti ovu nepravdu!), ali je možete kupiti online.
Iako naslov na prvu navodi na to da ćete u ovoj knjizi učiti o tome kako krasti od drugih, ovdje ćete naučiti kako razmišljati kao kreativac. Kleon, kao i mnogo drugih prije njega, ističe da kreativnost nije neka bogomdana, nikad viđena originalnost, već sposobnost kombiniranja već viđenih elemenata i njihove prilagodbe trenutnoj situaciji. Naravno, ona se ne mora odnositi samo na pisce, marketingaše ili neko drugo strogo kreativno zanimanje, već čak i na svakodnevni život.
Istina, neki savjeti su isfurani (“Važno je imati hobi i raditi nešto rukama!”), ali Kleon to radi na tako zabavan način (i njegove ilustracije su odlične) da ćete mu oprostiti.
Na kraju ćete, a to je najvažnije, ostati s barem malo više motivacije za kreativno izražavanje (čitaj – pisanje) nego prije čitanja.
Kroz devedesetak stranica ove kratke e-knjige, autorica Duistermaat (pisala je za svjetske korporacije) jasno iscrtava osnove pisanja copyja za web stranice.
Iako je podijelila proces pisanja za web na šest koraka, ona se ne fokusira toliko na teoriju i samo pisanje, koliko na precizno određivanje ciljne skupine, odnosno čitatelja kojemu je namijenjena web stranica.
Tekst može biti odličan – zanimljiv, jednostavan, dobro formatiran i upotpunjen odličnim vizualima, ali ako se ne obraća pravim ljudima, sve pada u vodu (ovo i ja stalno tupim).
Ako se na svom webu želite obraćati kućanicama sa 40+ godina, a zvučite kao nepristojni, ali zabavni tinejdžer, nećete se usrećiti s dobrom prodajom ili dužim vremenom čitanja.
Duistermaat vas isto tako neće samo naučiti kako pisati, već i kako urediti ono napisano – a tko god piše, zna da je uređivanje ponekad puno bitnije od samog pisanja.
Koristimo jezik svaki dan, svaki sat i svaku minutu – bilo da čitamo, pišemo ili govorimo. Ali koliko smo svjesni njegove moći da nam mijenja stavove ili da nas uvjeri u naoko nevjerojatne stvari? Ne baš, zar ne?
Ako želite ući malo dublje u taj aspekt jezika, toplo preporučujem ovu knjigu. Autorica Amanda Montell je lingvistkinja, tako da stručno, ali pitko, analizira karakteristike jezika raznih kultova, pa i megakorporacija poput Amazona.
Zašto baš njih? Zato što upravo kultovi i njihovi vođe uspijevaju koristiti jezik tako da sljedbenici steknu dojam da su posebni (koriste se posebni izrazi), ali i da onima koji im se žele oduprijeti ne daju prostora za preispitivanje. Preispitivanje uvriježenih pravila ili praksi sprječavaju kroz takozvani “thought terminating cliche” – npr. “Tako je, kako je!” i “Sve se događa s razlogom”.
U svakom slučaju, ova knjiga će vam barem malo pomoći da osvijestite koliko je jezik bitan u komunikaciji s ljudima i koliko njime moramo oprezno baratati.
Koliko ste puta čuli od drugih (ili od sebe) riječi: “Ni za što nemam vremena!”?
Naravno, nedostatak vremena jest izazvan raznim obvezama (od poslovnih do obiteljskih), ali i skrolanjem po Instagramu, Tik-Toku ili LInkedinu, gledanjem Netflixa pred spavanje, provjeravanjem poslovnog emaila ili mobitela svakih nekoliko minuta. Dakle, digitalnim sadržajem. A već i ptice na grani znaju koliko digitalno prejedanje šteti mentalnom i fizičkom zdravlju.
Srećom, postoje knjige kojima možete ispuniti vrijeme koje biste inače ispunili doomscrollingom na društvenim mrežama. U ovom slučaju to je Digitalni minimalizam, autora Cala Newporta. Možda u njoj nećete naći revolucionarna otkrića, ali je dovoljno zanimljiva i puna primjera (od Facebooka, koncepta ekonomije pozornosti do američke ekonomije u 19. stoljeću) da s njom provedete nekoliko ugodnih ljetnih popodneva. Istina, pisana je malo “gušćim” stilom od ostalih, ali to nimalo ne ometa užitak čitanja.
Podijeli