Split Tech City je zajednica sastavljena od tvrtki, udruga, institucija, meetupa i pojedinaca koji su posvećeni razvoju tehnološkog sektora u Splitu i regiji.

Postani član

UX/UI dizajn: 5 knjiga koje svaki UX/UI dizajner treba pročitati

Nikolina Jerković

Nikolina Jerković

23.07.2024.

Ljeto je počelo i kako da radimo, a da ne radimo? Čitamo knjige, naravno!

Posao UX/UI dizajnera može biti ili jednostavno guranje komponenti po ekranu, ili dublje razumijevanje ljudske psihologije i ponašanja korisnika. Za razviti ovo drugo, čitanje je neizbježno.

Ako te, kao i mene, zanima dublja strana dizajnerskih vještina, zainteresirat ćeš se za ovih 5 knjiga koje svaki UX/UI dizajner treba pročitati:

  1. Hooked: How to Build Habit-Forming Products – Nir Eyal

Baš kao što joj naslov kaže, nakačila sam se na ovu knjigu čim sam ju počela čitati.

Eyal je dobar dio svojih godina uložio u istraživanje korisničkog ponašanja i aplikacija koje stvaraju uspjeh. Ne leži sva mudrost u promoviranju i forsiranoj prodaji proizvoda, već se mnoštvo toga krije u podsvjesnom stvaranju konzumerskih navika

Hooked knjiga zadire duboko u psihologiju korisničkih navika i stvaranje proizvoda kojima kupci ne mogu odoljeti. Eyal predstavlja “Hook model”, proces u četiri koraka (okidač, radnja, varijabilna nagrada i ulaganje) dizajniran za poticanje svakodnevne rutine korisnika.

Kombinacijom bihevioralne psihologije, neuroznanosti i praktičnih poslovnih uvida, ova knjiga pruža djelotvorne strategije za UX/UI dizajnere i poduzetnike s ciljem razvoja proizvoda koji prirodno postaju dio života korisnika.

  1. The Best Interface Is No Interface: The Simple Path to Brilliant Technology (Voices That Matter) – Golden Krishna

Osim što autor Krishna nasmijava primjerima kroz svoja pisanja, on također čitatelju otvara oči. Kao društvo smo se zanijeli ekranima i skloni smo izmišljati toplu vodu, tj. smišljati sučelja čak i za one situacije u kojima ne postoji problem ili potreba.

Knjiga The Best Interface Is No Interface dovodi u pitanje konvencionalnu mudrost digitalnog dizajna zalažući se za rješenja koja izbjegavaju ili potpuno eliminiraju ekrane. Prevladavajuća opsjednutost sučeljima temeljenim na ekranu često dovodi do neučinkovitih, ometajućih, pa čak i štetnih korisničkih iskustava. 

Kroz uvjerljive primjere i studije slučaja, Krishna ilustrira kako dizajneri mogu razviti intuitivnije, učinkovitije i user-friendly proizvode korištenjem senzora i pametnih algoritama za predviđanje i ispunjavanje korisničkih potreba bez upotrebe tradicionalnih ekrana.

Knjiga svakako potiče na razmišljanje i jedna je od mojih top preporuka svakom dizajneru kojeg zanimaju inovativni pristupi korisničkom iskustvu.

  1. The Design of Everyday Things – Don Norman
    The Design of Everyday Things je knjiga koju gotovo svaki dizajner ima u svojoj kolekciji. Pročitana ili bogu broji dane na listi za čitanje. Ako čeka, rekla bih da je vrijeme da te i ona obogati svojim sadržajem.

Norman objašnjava zašto su neki svakodnevni predmeti jednostavni za korištenje, a kod drugih nam se diže kosa na glavi. Kroz jednostavne primjere ćeš steći uvid kako dobar dizajn pomaže ljudima da razumiju kako stvari funkcioniraju bez potrebe za kompliciranim uputama. Saznat ćeš zašto je dobar dizajn teško primijetiti, dok nam se loš dizajn ureže u moždane vijuge, ali u negativnom kontekstu.

Kroz zanimljive anegdote i praktične primjere, autor daje uvjerljive argumente za ključnu ulogu empatije i psihologije u dizajnu, čineći ovu knjigu obaveznim štivom za dizajnere, inženjere i sve one koji su zainteresirani za stvaranje praktičnih i intuitivnih proizvoda.

  1. Seductive Interaction Design – Stephen Anderson
    Htjeli to ili ne, zavođenje nije rezervirano samo za privatne ljudske interakcije. I u svijetu proizvoda i tehnologije, ljudi traže iskustva koja su više od obične funkcionalnosti – žele se osjećati angažirano, informirano i povezano.

Knjiga Seductive Interaction Design nas uvodi u svijet u kojem istražujemo kako dizajn može probuditi emocije i kreirati zavodljiva korisnička iskustva. Naučit ćeš kroz mnoštvo praktičnih savjeta kako dodavanje privlačnih i angažirajućih elemenata može pretvoriti dosadna sučelja u rješenja puna primamljivih interakcija.

Anderson se upušta duboko u emocionalnu stranu dizajna s ciljem da se korisnici osjećaju posebno. Glavna poruka mu je da dizajn nije samo stvar funkcionalnosti. Trebamo uzeti u obzir i psihološka stanja i potrebe korisnika. Kroz ovo razmišljanje možemo stvoriti dizajnerska rješenja koja su ne samo funkcionalna, već i zavodljiva.

  1. Pre-Suasion: A Revolutionary Way to Influence and Persuade – Robert Cialdini
    Prema Robertu Cialdiniju, prije nego što krenemo s uvjeravanjem, prethodi faza pred-uvjeravanja. To je proces koji utječe na ljude čak i prije nego što uopće naiđu na uvjerljivu poruku. 

Koncept pred-uvjeravanja uključuje postavljanje terena za uspješno uvjeravanje mijenjanjem fokusa i načina razmišljanja publike unaprijed. Kroz niz istraživanja i primjera iz stvarnog svijeta, autor pokazuje kako suptilni znakovi i čimbenici okoline mogu potaknuti pojedince da budu spremniji na predložene poruke i akciju.

Iako će za knjigom Pre-Suasion vjerojatno prije posegnuti ekipa iz marketinga ili prodaje, ona bi se također trebala naći na meti UX dizajnera. Knjiga nudi odlične uvide u ljudsko ponašanje, a ti se uvidi mogu koristiti kao alat za unapređenje bilo kojeg UX dizajnerskog rješenja, utječući na ponašanje korisnika i njihovo iskustvo.

***

Ako ti ovih 5 knjiga nije dovoljno, baci pogled ovdje na neke od mojih ranijih preporuka knjiga za dizajnere – možda otkriješ saznanja koja ne govore direktno o dizajnu, ali nadopunjuju vrijedne uvide primjenjive u struci dizajna!

Podijeli


O autoru:

Nikolina Jerković

Nikolina Jerković, iskusna u dizajn industriji već preko 10 godina, specijalizirana je za UX/UI dizajn i kreiranje vizualnih identiteta. Bez dlake je u dizajnu, a i u pisanju! Autorica je knjige "Nije sve u izgledu" (Looks aren’t everything), u kojoj ti ležernim tonom daje savjete za unaprjeđenje svojih dizajnerskih radova prilagođenih svrsi. Kada ne dizajnira i ne piše, Nikolina uživa u putovanjima, plesu i gejmanju, pronalazeći inspiraciju na neočekivanim mjestima.

Pretplati se Pretplati se

Povezane novosti