Split Tech City je zajednica sastavljena od tvrtki, udruga, institucija, meetupa i pojedinaca koji su posvećeni razvoju tehnološkog sektora u Splitu i regiji.

Postani član

U dobru, zlu…i poslu? Evo što kažu stručnjaci o suradnji s partner(ic)om

Andrijana Plazibat

Andrijana Plazibat

14.02.2025.

rad s partnerom

Život u partnerskom odnosu temelji se na međusobnom povjerenju i podršci, no što se događa kada se ta povezanost preslika na poslovnu suradnju?

Raditi zajedno može biti izuzetno ugodno iskustvo, ali nosi sa sobom i izazove koji, ako se ne adresiraju, mogu ugroziti i poslovne ciljeve i samu emocionalnu vezu. U ovom tekstu osvrnut ćemo se na posebnu dinamiku rada s partnerom i kako ta suradnja može utjecati na oba aspekta života.

Prednosti rada s partnerom

Jača emocionalna povezanost i zajednički rast

Kada partneri rade zajedno, osjećaju dublju emocionalnu povezanost. Dijeljenje profesionalnih uspjeha i izazova jača međusobnu podršku, stvarajući timski duh koji nije samo koristan u poslovanju, već i u osobnim odnosima.

Zanimljivo je da istraživanja pokazuju kako parovi koji dijele zajedničke profesionalne ciljeve često imaju veću satisfakciju u braku, jer izazovi na radnom mjestu postaju prilika za zajednički rast, a ne izvor napetosti.

Primjerice, istraživanje objavljeno u Journal of Marriage and Family (2018) pokazuje pokazuje da parovi koji surađuju na poslu često imaju veću satisfakciju u braku.

Fleksibilnost i ravnoteža između posla i obitelji

Jedan od ključnih izazova današnjeg načina života jest balansiranje poslovnih i obiteljskih obveza. Rad s partnerom omogućava veću fleksibilnost, jer oboje imaju bolje razumijevanje rasporeda, a zajednički rad može smanjiti stres izazvan čestim neskladima u vremenskim rasporedima.

Prema istraživanju Harvard Business Review, organizacije koje omogućuju zaposlenicima veću fleksibilnost u radu bilježe veći stupanj zadovoljstva i produktivnosti, što može biti korisno i za parove koji žele balansirati obiteljski život s karijerama.

Zajednički ciljevi i vizija

Parovi koji rade zajedno često imaju zajedničku profesionalnu ambiciju, što im omogućava da usmjere svoj rad u istom smjeru. Bilo da je riječ o pokretanju startupa, vođenju obiteljskog biznisa ili razvoju zajedničkog projekta, ovaj zajednički cilj daje osjećaj povezanosti i zajedničkog uspjeha.

Prema Global Entrepreneurship Monitor izvještaju iz 2023. godine, obiteljski biznisi čine čak 70-90% svih poduzeća u svijetu, što govori o prednostima takvih suradnji u pogledu dugoročnog opstanka i uspjeha.

Posao nije zamorna i nepoželjna tema

Budući da je efektivna komunikacija ključna za uspješnu suradnju, parovi koji rade zajedno razvijaju jače vještine rješavanja problema i uče kako nadvladati nesuglasice, a što pozitivno utječe na njihov odnos. Nadalje, razgovor o poslu može biti veliko opterećenje parovima koji ne rade zajedno, posebno ako stalno slušaju o ljudima, prilikama i problemima koji im nisu bliski.

U slučaju kada radite s partnerom, razgovor o poslu može biti nešto vas oboje veseli, a nerijetko u opuštenoj atmosferi može doći i do boljih zaključaka nego u kaosu koji nas ponekad okružuje na poslu.

Nedostaci rada s partnerom

Preklapanje osobnog i profesionalnog života

Jedan od najvećih izazova rada s partnerom jest izazov razdvajanja poslovnih od osobnih pitanja. Osim što partneri moraju dijeliti poslovne odgovornosti, često se suočavaju s emocionalnim napetostima koje nastaju kada se privatni problemi prebacuju na radno mjesto.

Na primjer, nesuglasice kod kuće mogu utjecati na profesionalne odluke i produktivnost. Podaci s Stanford University ukazuju da parovi koji rade zajedno, ali ne odvajaju poslovne i osobne sfere, češće doživljavaju burnout, jer im je teško uspostaviti emocionalnu distancu od svakodnevnog stresa.

Sukobi u vezi različitih radnih stilova

Različiti radni pristupi, prioriteti i stilovi mogu izazvati nesuglasice. Ako se osobni odnosi prenesu na radno mjesto, to može izazvati konflikt koji može negativno utjecati na autoritet unutar tima.

Prema istraživanjima The Journal of Applied Behavioral Science (2021), parovi koji ne uspiju razviti strategije za konstruktivno rješavanje nesuglasica u poslovnom okruženju suočavaju se s povećanim stresom i nižom produktivnošću.

Dodatno, u start-up okruženju gdje je brzina i inovacija ključna, takvi konflikti mogu čak ugroziti poslovanje.

Ograničena individualnost i profesionalni rast

Iako rad s partnerom može povećati međusobno povjerenje, može također ograničiti osobni profesionalni rast. Konstantno provođenje vremena zajedno može rezultirati manjkom samostalnosti, što može smanjiti kreativnu slobodu i sposobnost za učenje od drugih kolega i suradnika.

Prema Harvard Business Review, parovi koji rade zajedno, a ne koriste vanjske mentore ili suradnike, često propuštaju prilike za profesionalni razvoj koji dolaze kroz suradnju s drugim ljudima.

Sva jaja u jednoj košari

Ako posao ne ide dobro, oba partnera mogu osjetiti pritisak. Financijski problemi ili neuspjesi mogu imati dvostruko veći utjecaj kada oboje rade na istom mjestu. Nadalje, u maloj tvrtki je teško organizirati da dva radnika istodobno idu na odmor, a emotivnim partnerima je to neophodno.

Osim toga, ako se jedan razboli, velike su šanse da će se i drugi razboljeti, pa su i zajednička bolovanja češća, te slobodni dani u slučaju nepredviđenih događaja.

Strategije za uspješan rad s partnerom

Jasna podjela uloga unutar poslovnog okruženja sprječava nesporazume i omogućava svakom partneru da se fokusira na vlastite snage.

Na primjer, jedan partner može preuzeti vodstvo u financijama, dok drugi može biti odgovoran za prodaju i klijente. Prema McKinsey & Company izvještaju, organizacije koje implementiraju jasnu podjelu uloga u timu obično postižu bolje rezultate i veći stupanj zadovoljstva zaposlenika.

rad s partnerom

Postavite granice između posla i osobnog života

Ovo je vjerojatno najvažniji savjet. Parovi koji rade zajedno moraju se truditi postaviti jasne granice između radnog vremena i vremena za obitelj.

Zanimljivo je da Mark Zuckerberg, osnivač Facebooka, ima ugovor s partnericom Priscillom u kojem obećava da će provesti barem 100 minuta tjedno s njom izvan ureda, a takva predanost osobnom životu pozitivno utječe na njihov odnos.

Uvođenjem malih rituala i pauza, parovi mogu smanjiti stres koji proizlazi iz prekomjerne integracije posla u osobni život.

Iskoristite snage partnera i proslavite uspjehe

Prepoznavanje i valorizacija međusobnih vještina ne samo da poboljšava produktivnost, već i osnažuje međusobno poštovanje. Također, nemojte zaboraviti slaviti zajedničke uspjehe. Prema World Economic Forumu, proslava uspjeha u timu može značajno povećati motivaciju i produktivnost.

Ovisi gdje radite…

Ako ćemo gledati strukturu poslova koje karakterizira rad u parovima, može se reći da dominiraju obiteljski biznisi, koji čine značajan dio svjetskog gospodarstva, gotovo 70-90% svih poduzeća.

Zatim slijede mala i srednja poduzeća koja po procjenama 30-40% vode bračni partneri i/ili članovi obitelji. A na trećem mjestu su startupovi gdje ih oko 5-10% osnivaju bračni partneri.

I što smo zaključili?

Rad s partnerom, kao i svaki drugi oblik suradnje, nosi svoje prednosti i izazove. S pravim pristupom i strategijama, poslovna suradnja može ojačati vezu i doprinositi zajedničkom uspjehu.

Bilo da se radi o obiteljskom biznisu, startupu ili malom poduzeću, važno je definirati granice, postaviti realna očekivanja i razvijati međusobno povjerenje. U konačnici, ključ uspjeha leži u ravnoteži između profesionalnog i privatnog života, što omogućava da oboje rastete – kako kao partneri, tako i kao poslovni suradnici.

Ako niste, ulovite nas u mrežama i upecajte neke dobre stvari: InstagramLinkedInFacebook, X, a za inspiraciju možete pogledati neko predavanje. 

Imaš tvrtku koja se bavi developmentom, dizajnom, marketingom ili nekom drugom granom koja koristi tehnologiju? 

Javi nam se slobodno, postani član zajednice, uživaj u benefitima i pomozi da najlipši grad na svitu postane i najpametniji. 🚀

Podijeli


O autoru:

Andrijana Plazibat

Kreativka u duši, ekonomistica po struci. Uspješno balansira između rada u korporaciji i startupu. Organizira događaje i radionice koje ispunjavaju te povezuju mame i poduzetnice. U slobodno vrijeme čita, piše i odradi koji trening.

Pretplati se Pretplati se

Povezane novosti