Split Tech City je zajednica sastavljena od tvrtki, udruga, institucija, meetupa i pojedinaca koji su posvećeni razvoju tehnološkog sektora u Splitu i regiji.
Postani članGošća nedavno održanog, dvadesetog po redu, Women in tech meetupa bila je Andrea Grisogono, koja je 2011. godine u SAD–u osnovala svoj prvi tech startup Appacus, gdje upravlja cjelokupnim razvojem digitalnih proizvoda i vođenjem projektnih timova.
Sa svojim je drugim startupom i proizvodom za upravljanje flotama Reel 2019. godine osvojila drugo mjesto na startup natjecanju Get in the Ring u Splitu.
Andrea sebe opisuje kao direktnu osobu te avanturisticu s velikom ljubavi prema istraživanju, učenju i propitkivanju ustaljenih obrazaca ponašanja.
S nama je kroz prezentaciju podijelila priču prepunu životnih iskustava te sasvim otvoreno priznala kako je i sama često prolazila kroz vrtlog strahova i nesigurnosti koji su je kočili, kako u privatnom, tako i u poslovnom životu.
Zapravo, sve je započelo u srednjoj školi, gdje se našla u poziciji u kojoj joj nije bilo dopušteno pogriješiti „zahvaljujući“ autoritetu profesorice latinskog jezika.
U Andrei su bujali strah i nesigurnost te je tek 20-ak godina kasnije došla do spoznaje kako je zapravo jedina greška bila ta što se nije znala oduprijeti strahu i izboriti za sebe.
Tijekom života je, naravno, naučila prepoznavati svoje unutarnje strahove i okrenuti ih na pozitivu i u smjer u kojem će imati koristi.
Svakodnevno si postavljamo niz pitanja iza kojih se krije „što ako“, odnosno izvjestan strah od posljedica.
Kad strahujemo od mogućih posljedica, tada na scenu stupaju izgovori kao obrambeni mehanizmi.
Bojimo se donijeti odluku, bojimo se mijenjati poslove, mjesta boravka itd.
Izmišljamo izgovore pomoću kojih odgađamo poduzimanje neke radnje koja bi nam donijela promjenu.
Andrea je izdvojila sedam najčešćih izgovora koje je prepoznala tijekom svog razvoja, srećom na vrijeme, i uspjela ih zaustaviti.
Čitajući ovo, vjerujem da ste osvijestili njegovo (pre)često korištenje. Vrijeme leti, to je istina, ali mi smo piloti i jedino ga sami možemo iskoristiti na pravi način, odnosno utrošiti ga na prave stvari, stvari koje nas nadahnjuju i u kojima istinski uživamo.
Andrea je s nama podijelila svoj trik kojim je doskočila izgovoru „nemam vremena“.
Oduvijek je voljela čitati knjige te se, kako bi i dalje mogla u tome uživati uza sve ostale obveze, prebacila na audio knjige. Tim potezom je dobila više vremena jer audio knjigu može slušati paralelno s obavljanjem kućanskih poslova, šetanjem psa itd.
Isto tako, zapisujte svoje obveze i križajte obavljeno. Na taj način ćete stvoriti sebi sliku da uistinu sami kontrolirate svoje vrijeme i obveze.
Doza nesigurnosti je uvijek prisutna i često se zateknemo kako smo si zacrtali da nećemo uspjeti čak i prije nego smo zapravo i pokušali!
Andrea nas potiče da prihvatimo pogreške, čak i neuspjehe, kao sastavne dijelove života.
Život se sastoji od konstantnog učenja i jasno je da ćemo kao početnici činiti greške, puno njih, ali to je sasvim prihvatljivo, pa čak i očekivano, u situacijama kad nešto radimo po prvi put i još ne posjedujemo relevantno iskustvo.
Važno je u svakom trenutku biti iskren prema sebi te se neprestano fokusirati na već postignuto, a nikako isto omalovažavati.
Na ovo se nadovezuje:
Protiv ovog izgovora se vrlo teško boriti, pogotovo ukoliko smo u prošlosti bili suočeni s većim brojem doživljenih neuspjeha, odnosno padova, a nismo imali mentalno čvrst oslonac za dignuti se.
Koliko god visoko samopouzdanje imali, u svima nama čuči ovaj strah. On se relativno uspješno može prevladati fokusirajući se na jedan, maksimalno dva, sljedeća koraka i imajući na umu da vrijedi pokušati, makar i ne uspjeli.
„What if I fail? – Oh, but my darling, what if you fly?“
Vrlo često se uspoređujemo s drugima, gledamo što drugi rade, što su postigli, dopuštamo da nas tuđi uspjeh (ili neuspjeh) odvrati od vlastitih ciljeva i ideja.
Sve već postoji! Sve što zvuči zanimljivo sigurno je već netko osmislio, ali umjesto da nas to demotivira, trebalo bi nam predstavljati poticaj jer ništa od toga što postoji – ne postoji s našim idejama i načinima!
Vi ste jedinstveni… baš kao i svi drugi. ☺
Ovaj izgovor je malčice feminističke prirode, ali moramo biti svjesni činjenice kako se više od žena očekuje da ostaju kod kuće sa djecom i žive u sjeni svojih istinskih snova jer ih drugi ne razumiju ili ne podržavaju.
U ženskoj je prirodi da vode brigu o svima oko sebe, često zaboravljajući na sebe.
Nije lako postići sve sam i uspješno balansirati privatnim i poslovnim životom. Možda ćemo trebati pomoć drugih ljudi i toga se ne treba bojati!
Puno prilika u životu pruža se samo jednom i moramo imati dovoljno vjere i hrabrosti da te prilike prigrlimo. Svijet neće propasti i nitko neće patiti dok mi ostvarujemo svoje snove. ☺
Polako dolazimo do predzadnjeg izgovora:
Andrea nam je pričala o svom odrastanju u jednom malom mjestu uz more.
Kako i sama kaže, svako malo mjesto je isto, svatko zna sve o svima. Kao izrazito aktivna osoba, uvijek je tražila nekakvu zanimaciju, a bila je sklona i tzv. muškim poslovima.
Prilikom obavljanja tih poslova susretala se s osudom okoline jer nije izgledalo normalno da mlada cura radi muške poslove.
Andrea apelira na nas da prihvatimo različitosti, odupremo se osudama okoline, zanemarimo njihova očekivanja te radimo ono što volimo i što nas ispunjava. Jedino tako ćemo se isticati i biti neopterećeni.
Ovaj izgovor ometa naše fokusiranje na krajnji cilj. Nitko nije imun na ovaj izgovor, tako ni Andrea, koja je s nama podijelila svoje iskustvo sudjelovanja na natjecanju „Get in the ring” i veliku tremu s kojom se suočavala, a koja ju je dovela do samog ruba odustajanja.
Srećom, to se nije dogodilo i zato Andrea s tog natjecanja nosi osvojeno drugo mjesto i korisno iskustvo koje joj je uvelike pomoglo i oblikovalo je kao osobu.
Sami sebi smo najveći kritičari. Ugasimo glasove okoline, srušimo postavljene zidove i prestanimo se bojati sami sebe! Strah se najbolje pobjeđuje hrabrim suočavanjem s njim. Sve dok ispred sebe imamo svoj cilj, ništa nam ne može stati na put.
Nije teško zaključiti da većina naših ideja ne ugleda svjetlo dana jer mi te ideje gasimo tamo gdje su i započele – u našoj glavi.
Prepustimo se svojim idejama i slijedimo svoj cilj. Umjesto da se konstantno fokusirate na nešto što ne možete kontrolirati, fokusirajte se na ono što možete, a to je vaš stav. Opravdanja su out, vjera u sebe i svoje snove je in!
Na samom kraju Andrea nam je pripremila jedan mali zadatak – pismo postignuća. Dakle, napišite sami sebi pismo reflektirajući se na ono što ste već postigli, naučili i na što ste ponosni.
Hvala Andrei na vrlo zanimljivom i nadasve korisnom predavanju, a hvala i tvrtki Extension Engine na sponzorstvu!
Podijeli