Split Tech City je zajednica sastavljena od tvrtki, udruga, institucija, meetupa i pojedinaca koji su posvećeni razvoju tehnološkog sektora u Splitu i regiji.
Postani članMelani Grubić Mikulić
27.06.2022.
Zapitaš li se ikad koliko puta dnevno nešto guglaš? Ili zašto pak guglaš neki pojam?
Odgovor na to pitanje je vrlo jednostavan – da bi dobio/la točno traženu informaciju.
Bilo da pretražuješ recenziju najnovijeg iPhone modela ili top savjete za putovanje u Pariz, velika je vjerojatnost da ćeš se zadržati upravo na onoj stranici koja će ti pružiti sve informacije na jednom mjestu.
Još davne 1996. godine Bill Gates je napisao poznati esej pod naslovom Content is king (eng. Sadržaj je kralj), gdje je izjavio da smatra da će kroz budućnost upravo sadržaj generirati najviše zarade na internetu.
Iako klišej, ova fraza i dan-danas drži vodu pa tako, 26 godina poslije, blogeri, tiktokeri i youtuberi sve češće postaju karijerni odabir mlađih generacija.
Svi oni imaju zajednički nazivnik, a to je sadržaj koji se traži.
Razloga je zaista mnogo, no izdvojit ću 5 glavnih na koje bi se trebao/la fokusirati ako imaš vlastitu web stranicu.
1. Kvalitetan sadržaj gradi povjerenje kod korisnika
Možda najvažnija stavka kod stvaranja sadržaja je ta da uspostavi odnos s korisnikom, odnosno čitateljem. Taj odnos se gradi pružanjem kvalitetne informacije bez da zauzvrat tražiš konverziju.
Drugim riječima, ne stvaraj sadržaj da bi direktno prodavao/la.
Kada kontinuirano pružaš informacije koje tvoja publika traži, ista će ti se i sama vjerno vraćati. Dobri primjeri za to su blogovi, informativni grafički i video sadržaj (infografika, tutorijali i sl.).
2. Ne košta skoro ništa, a pruža mnogo
Danas je lakše nego ikad stvarati sadržaj zahvaljujući hrpi besplatnih alata uz pomoć kojih možeš stvoriti korisne informacije.
Primjerice, popularna Canva (online alat za izradu grafičkog dizajna) nudi pregršt već gotovih predložaka kao što su infografika, vizuali za društvene mreže, prezentacije, brošure, katalozi.
Isto tako, možeš pisati i razne tipove tekstova. Neka od onih koji najbolje prolaze kod čitatelja su liste (npr. 10 najljepših gradova u Europi), recenzije, iskustva, česta pitanja i odgovori i detaljni vodiči.
Što više kvalitetnijih informacija (i dobro istraženih!) ponudiš, to je za tebe i tvoje čitatelje bolje.
3. Daje na vrijednosti tvojem proizvodu
Uzalud dobar proizvod ako nitko ne zna za njega.
Način na koji prezentiraš svoj proizvod publici je iznimno bitan. Pripazi da u fokus uvijek staviš kupca i njegov problem te kako ga tvoj proizvod ili usluga rješavaju.
Istina, potrebno je uložiti i u oglašavanje istog, no ako oglas vodi na loše napravljenu odredišnu stranicu (eng. landing page), onda se riskira vjerodostojnost tvog proizvoda ili usluge.
Kako izbjeći takav problem, Hubspot je detaljno objasnio u vodiču za odredišne stranice.
“Jedna od uzbudljivih stvari na internetu je da svatko s računalom i modemom može objaviti sadržaj koji može stvoriti.” – Bill Gates
4. Uvijek se može nadograđivati
Čar dobrog sadržaja je ta da ga uvijek možeš nadopuniti novim informacijama. Ako si napisao/la neki blog post prije nekoliko godina, a ljudi ga i dalje čitaju, znači da informacije koje se u njemu nude i dalje služe publici.
Ako su ipak neke informacije zastarjele, potrudi se osvježiti blog post relevantnim podacima te provjeri jesu li ranije objavljeni linkovi i dalje aktivni. Isto vrijedi i za slike i video sadržaj.
5. Sadržaj je najbolji prijatelj Googleove tražilice
Ako, recimo, pišeš sadržaj za web, onda svakako treba predati veliku pozornost optimizaciji sadržaja za tražilice (eng. search engine optimization). Što to znači?
Kad konkretno pričamo o samom sadržaju, onda to uključuje implementaciju ključnih riječi, ali i on-page SEO (pravilna hijerarhija naslova i podnaslova, metaopisi i metanaslovi).
Također pripazi da odvajaš tekst u paragrafe te da rečenice budu jasne, bez pretjerano kompliciranog rječnika.
Ovo je tek mala uvertira u svijet sadržajnog marketinga; o još puno faktora ovisi hoće li se tvoja web stranica visoko pozicionirati na tražilici.
Sadržaj stvaraj ciljano i prije svega saznaj što tvoja publika traži. Potom kontinuirano gradi odnos s posjetiteljima jer su oni ti zbog kojih naposljetku sve ovo i radiš!
Podijeli