Split Tech City je zajednica sastavljena od tvrtki, udruga, institucija, meetupa i pojedinaca koji su posvećeni razvoju tehnološkog sektora u Splitu i regiji.
Postani članPrakticirate li multitasking? Znate li što taj pojam zapravo znači i funkcionira li uopće u praksi?
U većoj ili manjoj mjeri, današnje nas je vrijeme natjeralo na obavljanje nekoliko stvari paralelno, tako da razgovaramo na mobitel dok kuhamo, pišemo poruke dok šetamo, a oni „najhrabriji“ čak voze automobil razgovarajući na mobitel.
Pravdamo se ubrzanim načinom života i nedostatkom vremena, što nas jednostavno tjera na prilagodbu i nameće nužnost obavljanja nekoliko stvari istovremeno.
S rastom popularnosti te riječi u poslovnom svijetu, odjednom su mahom preko noći svi postajali uspješni multitaskeri pa gotovo da i nije bilo životopisa u kojem nije bila navedena ta sposobnost.
Uvriježeno je mišljenje kako je multitasking u današnjem, ubrzanom i tehnološki sve naprednijem, svijetu iznimno poželjna osobina.
Multitasking u slobodnom prijevodu označava obavljanje nekoliko stvari istovremeno (u idealnom scenariju i podjednako uspješno), stoga je jasno da svaki poslodavac želi u svom timu osobu u čijem CV-u piše kako uspješno „multitaska“.
Skloni smo vjerovati da jest i isticati kako su uglavnom žene te koje oduvijek uspješno žongliraju s više različitih obaveza, poslovnih, kućanskih i obiteljskih, dok muškarci mogu uspješno obavljati i biti koncentrirani isključivo na jednu obvezu koju trenutno izvršavaju (bez uvrede našem „jačem“ spolu). ☺
Međutim, postoji li uopće u ljudskoj prirodi sposobnost obavljanja više stvari paralelno?
Istraživanja vodećih svjetskih psihologa došla su do spoznaje da je multitasking zapravo mit te da ono što mi nazivamo tim imenom nije ništa drugo osim puke zamjene poslova, odnosno prebacivanje s jednog na drugi.
Nije koristan, štoviše, štetan je i sve manje poželjan te mu pada popularnost i u poslovnom i u privatnom okruženju.
Multitasking smanjuje produktivnost, uzrokuje pogreške, ubija kreativnost, čak i smanjuje inteligenciju.
Iako zvuči paradoksalno, količinski ćete više zadataka napraviti ukoliko obavljate jedan po jedan zadatak nego sve istovremeno, jer se u potonjem slučaju mozak prebacuje s jedne na drugu stvar, odnosno pokušava balansirati i takav način rada smanjuje produktivnost za čak 40%, što rezultira nepotpuno dovršenim zadacima.
Multitasking nam neće uštedjeti vrijeme, već upravo suprotno: više vremena ćemo dobiti fokusirajući se na samo jednu radnju.
Svaki zadatak zahtijeva različit način razmišljanja, stoga je logično da ćemo više griješiti ukoliko se prebacujemo s jednog na drugi.
Znanstvenici su došli i do zaključka kako multitasking povećava razinu stresa.
Naime, mjereći broj otkucaja srca zaposlenicima, ustanovili su da se broj otkucaja znatno povećava dok zaposlenici obavljaju dvije ili više stvari istovremeno.
Nadalje, ubija kreativnost.
Multitasking kao takav zahtijeva puno radne memorije, odnosno obrađivanja podataka u mozgu. Obrađivanje više radnji istovremeno smanjuje našu sposobnost kreativnog pristupa u rješavanju problema.
Psihijatri i stručnjaci za organizaciju preporučuju metodu zvanu OHIO (Only Handle It Once). Lako se provodi i uspješno pridonosi povećanju produktivnosti.
U suštini, „plastično“ objašnjenje te metode bi bilo sljedeće:
Ukoliko krenete nešto raditi, nemojte prestati dok to ne završite.
Na taj način maknut ćete tu obvezu s dnevnog reda te nećete trošiti vrijeme i energiju vraćajući se na nju kasnije.
Uzmimo primjer čitanja e-maila. Prema OHIO metodi, morate odmah donijeti odluku zahtijeva li taj e-mail odgovor ili ne. Ukoliko da, a ne oduzima vam više od nekoliko minuta, odgovorite odmah!
Ova metoda:
OHIO metoda uspješno se primjenjivala u liječenju osoba s ADHD poremećajem, ali je učinkovitost iste primijećena i kod osoba koje su imale problema s organizacijom i produktivnošću.
Ne dajte da vas obeshrabre oni koji tvrde kako uspješno i bez distrakcija obavljaju više stvari istovremeno, dok vi jedva i s jednim zadatkom izlazite na kraj.
Shvatite kako je multitasking zapravo precijenjen!
Kad pred sobom vidite hrpu neobavljenog posla, krenite obavljati jednu po jednu stvar, čak i ako to znači da ćete do kraja dana dovršiti samo dva zadatka.
(P)ostanite ponosni singletaskeri i imajte na umu da je multitasking kao stolica za ljuljanje – daje vam osjećaj da nešto činite, ali vas neće odvesti daleko!
Podijeli