Split Tech City je zajednica sastavljena od tvrtki, udruga, institucija, meetupa i pojedinaca koji su posvećeni razvoju tehnološkog sektora u Splitu i regiji.
Postani članNaša volonterka Marija u četvrtak je preko Instagrama razgovarala s Anom Labaš koja stoji iza bloga Yellow o’clock.
Osim što je blogerica, Ana je i magistrica govorništva, zaljubljenica u rast, promjenu i žutu boju, ali i mama koja je trenutno na porodiljnom dopustu. 🙂
U razgovoru koji je trajao 60ak minuta Ana i Marija su pričale o mekim vještinama i razlozima zbog kojih su upravo one ključne za poslovni uspjeh.
Kao što je poznato, meke vještine su nemjerljive i teško se mogu ocijeniti.
„To su vještine koje ne stječemo formalnim obrazovanjem, one se uče, vježbaju i usavršavaju tijekom cijelog života.“
Prema istraživanjima, smatra se da 75 do 85% dugoročnog uspjeha ovisi o vještinama rada s ljudima, a ostatak se odnosi na tehnička znanja što je svakako pokazatelj važnosti rada na razvijanju mekih vještina.
Prema podacima s LinkedIna, 5 najtraženijih mekih vještina u 2020. godini su:
Komunikacijske vještine čine širok spektar mekih vještina poput: verbalne i neverbalne komunikacije, pismenog i usmenog izražavanja, pregovaranja, davanja i primanja feedbacka i sl.
U razgovoru smo se dotakli i još nekih vještina koje su pod velom tzv. soft skills, a to su: nošenje s neuspjehom, kreativnost i učinkovito upravljanje vremenom.
Aktivno slušanje definira se kao slušanje sugovornika sa razumijevanjem, pokazujući zainteresiranost prikladnim govorom tijela te gledanjem u oči.
Može se podijeliti na 5 tehnika:
Ako nemaš vremena za aktivno slušanje – odgodi razgovor za kasnije.
Feedback uvijek traži od osobe koja ti može pružiti korisne savjete. Ukoliko je feedback pozitivan, zahvali se, a ukoliko je negativan potrudi se poraditi na ispravljanju svojih grešaka.
Karakteritike konstruktivnog feedbacka su: razgovor u 4 oka, nemojte čekati da prođe duži vremenski period od događaja, smirite emocije, govorite iz vlastite perspektive te ponudite rješenje ili savjet.
Kada imaš razgovor za posao poželjno je dati vlastiti primjer potencijalnom poslodavcu kako si na prošlom poslu riješio/la konfliknu situaciju. Raznim selekcijskim krugovima možeš dobiti za zadatak riješiti poslovni slučaj koji ćeš potom morati prezentirati i na taj način poslodavac će vrlo lako procijeniti tvoje prezentacijske vještine. Ukoliko te poslodavac pita kako se nosiš sa stresom, dobro je navesti svoju metodu.
Za početak bitno je shvatiti da se neuspjeh svima događa i ne treba se s njim poistovjećivati.
“Ti nisi svoj neuspjeh.”
Neki od savjeta za lakše nošenje sa stresom:
„I win or I learn, but I never lose.“
– Marie Forleo
Ana nam je na početku objasnila kako je prije smatrala da su kreativci samo glumci, umjetnici, pisci, glazbenici i sl. Čitajući i istražujući naišla je na podatak psihologa Howarda Gardner koji vjeruje da svi mi imamo neku od 8 tipova inteligencije po kojima se kreativnost očituje.
O tipovima inteligencije Ana je pisala i u svom blog post-u.
Razvoj ideje je proces koji uključuje nekoliko koraka:
Kreativnost je najbolje potaknuti promjenom rutine; isprobavajte nove recepte, pročitajte knjigu žanra kojeg inače ne čitate i sl.
Knjiga koja pruži uvid u kreativnost i stvaranje ideja te donosi primjere stvarnih situacija je Velika magija od Elizabeth Gilbert pa ako već niste svakako je pročitajte. 🙂
Kada tek počinjemo s nekim zadatkom/projektom važno je prvo definirati zašto radimo to što radimo. Kada znamo koja je naša motivacija, bit će nam lakše pokrenuti se, a samim time motivacija nas drži da nastavimo sa svojim zadatkom sve do realizacije svoje ideje.
3 tehnike koje će ti pomoći povećati produktivnost:
„Vizija bez akcije samo je san. Akcija bez vizije puka je razbibriga. Vizija i akcija mogu promijeniti svijet.“
– Joel Arthur Barker
Instagram Live uslijed tehničkih poteškoća, nažalost, nije sačuvan, a ukoliko vam se svidjela tema i želite saznati više zapratite Anu na Instagramu ili se pretplatite na njezin newsletter.
Garantiramo, neće vam biti žao! 🙂
Podijeli