Split Tech City je zajednica sastavljena od tvrtki, udruga, institucija, meetupa i pojedinaca koji su posvećeni razvoju tehnološkog sektora u Splitu i regiji.
Postani članNe možemo dovoljno naglasiti važnost čitanja knjiga, čak i u ovom digitalnom dobu. Iako smo tech zajednica, orijentirana na promociju lokalnog IT sektora, ne zanemarujemo važnost kvalitetnog štiva i “dobre, stare papirnate knjige”, kako bismo malo odmorili oči od plavog svjetla kojem smo svakodnevno izloženi.
S ciljem da vas potaknemo na čitanje, ali i damo kvalitetne preporuke, pokrenuli smo ovu rubriku, koja nakon kraće pauze, nastavlja dovoditi zanimljive ljude. 🙂
Ovog petka gošća nam je Barbara Grgić, koja je prošle godine diplomirala kroatologiju i hrvatski latinitet, a osim što radi kao novinarka za portal Net.hr, vodi vlastiti portal i podcast Beli Zagreb Grad!
Za početak nas je zanimalo koliko Barbari uopće ostaje vremena za čitanje, s obzirom na posao u dvjema redakcijama te pripremu i snimanje podcasta.
“Uz poslovne obveze, u danu mi ne ostaje baš previše vremena za čitanje. Unazad pola godine često mi se dogodi da zaspim uz knjigu. Subote i nedjelje ujutro nastojim osloboditi za dugo izležavanje i gutanje svih onih naslova koji spremno čekaju na polici.”
Prokrastinaciju prevarim tako da dogovorim recenziju knjige pa se natjeram pročitati ju što prije jer ne volim odugovlačenje kad je riječ o suradnjama.
Barbara čvrsto vjeruje da iz svake knjige možemo nešto naučiti. Ukoliko ju knjiga posuđena iz knjižnice obori s nogu, utoliko dobiva počasno mjesto u njezinoj kućnoj biblioteci te joj se često vraća.
Po meni je upravo to moć dobre knjige – kad se nekom naslovu možeš vratiti ponovno i iz njega naučiti nešto sasvim drugo nego kad si ga prvi put čitao.
Kaže da nema običaj posuđivati klasike domaće i svjetske književnosti, poeziju, putopise i rječnike, i to iz jednostavnog razloga – sve ih već ima doma! 🙂
“Klasiku voli onaj tko je razumije, poezija je lijek za dušu, a putopisi se s potonjom bore u kategoriji mog omiljenog žanra.”
Unatoč tome što ih je nekoliko pročitala, Barbara je stroga protivnica e-knjiga, tvrdeći da je papirnata knjiga poput živog organizma:
“…možeš joj prstima prijeći preko stranica, omirisati je…”
“Zasigurno ćete se iznenaditi mojim izborom, pomalo atipičnim u usporedbi s dosadašnjim prijedlozima”:
Osman – Ivan Gundulić
Nekako sam mišljenja da su neki ljudi jednom davno, jezikom koji mi danas vrlo teško shvaćamo, napisali sve ono što nastojimo otkriti, pojednostavniti, naučiti i ostaviti generacijama. Po mom mišljenju, sve je već rečeno, samo što mi gledamo, a ne vidimo te slušamo, a ništa ne čujemo. Tako je jedan od naslova koji je na mene utjecao i “Osman” Ivana Gundulića – priča o krhkosti ljudske slave, usponu i padu te jedinom konstantom – promjeni. Iako često nastojimo držati sve pod kontrolom, na vrhuncu sreće, mira ili blagostanja, dogodi nam se dramatičan pad, podsjećajući nas da ništa nije stalno osim promjene i kao takvu je moramo prihvatiti. Život je život – u svim svojim usponima i padovima. Upravo je ta filozofija sadržana u jednom od najpoznatijih stihova iz “Osmana”:
“Kolo od sreće uokoli vrteći se ne pristaje: tko bi gori, eto je doli, a tko doli gori ustaje”.
Zbirka pjesama – Arsen Dedić
Sve od Arsena i o Arsenu. Arsen je gigant hrvatske kulture i umjetnosti. Po meni, Arsen i Tin Ujević najveći su hrvatski pjesnici svih vremena, bez ikakvog razmišljanja. Samo što su danas rijetki svjesni Arsenove veličine. Uvjerena sam da će za stotinjak godina upravo njegovi stihovi biti obvezni dio školske lektire. Dakle, osim “Kad se male ruke slože” u “Vlaku u snijegu”, nadam se da će se jednog dana u školi čitati i, primjerice, “Moj zanat” ili “Vrijeme ironije”. Čovjek ispred svog vremena, vizionar, umjetnik u kojem nema ništa umjetno. Njegova su djela ostavila velik utjecaj na mene.
Ono u što sam sigurna – Oprah Winfrey
Oprah je jedna od najmoćnijih žena svijeta. Ako od nje ne možemo naučiti, ne znam od koga možemo. Odrastala sam uz njezin show i sada sam samo njezine razgovore zamijenila njezinim mislima. A i rođene smo na isti dan pa mi je i zbog toga vrlo draga. 🙂
Atomske navike – James Clear
Mislim da su svi čuli za ovu knjigu i da ju ne treba previše opisivati.
Koliba – William P. Young:
Čula sam i za ovu knjigu prije čitanja, no nikad nisam čitala recenzije. I drago mi je da nisam jer ju onda nikad ne bih pročitala. Neovisno o tome jeste li vjernik ili ateist, mislim da se svi u nekom trenutku života moramo susresti s “Kolibom”.
Zahvaljujemo Barbari na sudjelovanju u rubrici i izdvojenim naslovima. A vas pitamo – sviđaju li vam se Barbarine preporuke? Jeste li do sada pročitali nešto od navedenog?
Podijeli