Split Tech City je zajednica sastavljena od tvrtki, udruga, institucija, meetupa i pojedinaca koji su posvećeni razvoju tehnološkog sektora u Splitu i regiji.

Postani član

Kad će taj petak? VRH komunikacije uvode četverodnevno radno vrijeme

Lucija Curavić Lončarić

Lucija Curavić Lončarić

15.01.2025.

VRH komunikacije

Prilikom dogovaranja novih planova za iduću Mini PR Konferenciju (krajem travnja, javljamo datum uskoro) – saznali smo da ova PRokreativna agencija uvodi četverodnevno radno vrijeme. Teški VRH!

Kroz 2024. godinu provodili su pilot projekt u kojem su radili četiri dana u tjednu, od ponedjeljka do četvrtka. Jedina iznimka bili su (i bit će) eventi koji se održavaju petkom, a ponekad i vikendom.

Kako je došao na ideju, koje su bile prepreke i predviđa li širenje ovog trenda u 2025. – saznali smo direktno od Luke Šipića, osnivača i vlasnika agencije.

Očito je da pratiš trendove, jer sve više se govori o uvođenju trećeg neradnog dana.
Je li te neka konkretna tvrtka čiji rad pratiš inspirirala na ovaj potez?

Od kad sam osnovao agenciju, 2019. godine razmišljao sam o ovoj odluci tako da ona nije vezana direktno uz prisutni trend. Work-life balance je jedan od razloga zbog kojeg sam i pokrenuo vlastiti posao, znajući koliko je zahtjevan rad u agenciji.

U prilog ovoj odluci išla je i geografska lokacija naše agencije, u srcu Mediterana, puno sunca, svjež i čist zrak… Zašto to ne iskoristiti? Bilo je pitanje vremena kad ćemo krenuti s četverodnevnim radnim tjednom. Kroz 2024. godinu smo imali pilot projekt i testirali smo kako će funkcionirati.

Kako je izgledao taj probni period?

Petak smo odlučili ostaviti za sastanke i administrativne obaveze. To se pokazalo kao dobar potez. Ja i danas, kao vlasnik agencije, administrativne obaveze obavljam petkom.

Zatim smo počeli prilagođavati zadatke u suradnji s vanjskim suradnicima kako bi sve bilo spremno najkasnije do srijede, a četvrtak je bio taj dan kad se pripremalo sve kako bi bilo spremno za vikend.

Kako ste organizirali posao kako bi sve bitne stvari bile obavljene do kraja tjedna?

Za početak smo uveli obavezne kolegije ponedjeljkom ujutro, na kojima planiramo cijeli tjedan i obaveze. Kad već na početku tjedna znate što vas čeka onda se lakše i organizirati. Iako smo i dalje mali tim, dosta je zadataka pred nama svakoga tjedna, ali kad ih planski rasporedimo sve stignemo napraviti do četvrtka.

Naravno, to znači da nekad radimo i malo duže, ali kad znaš da imaš 3 puna dana za odmor onda je i motivacija veća.

Kako planirate mjeriti uspjeh ovog modela? Koji će po tebi biti konkretni pokazatelji
koji pokazuju da je uvođenje četverodnevnog radnog vremena dobra odluka za tvrtku?

Budući da smo imali cijelu godinu u kojoj smo testirali ovaj model, već smo dobili konkretne pokazatelje, a oni se najviše odnose na zadovoljstvo i mentalni mir zaposlenika. Na prvom mjestu nam je uvijek zadovoljstvo radnika i nastojimo ga stalno podizati, a ovo je jedna od odluka koja ide tome u prilog.

Naš posao zahtijeva kreativnost, produktivnost, snažan fokus, veliku odgovornost i pažnju na detalje, a to u potpunosti možemo dobiti ako imamo idealan work-life balance.

Kako ste uskladili ovaj model s potrebama klijenata i kakva je bila njihova reakcija?

Reakcije su jako pozitivne, ali klijentima je najvažnije da dogovoreni posao bude odrađen, bez obzira radi o kojem danu u tjednu se radi. Važno je napomenuti da u slučaju evenata i kriznih situacija radimo i petkom, ali i vikendom, što se često događa u našoj djelatnosti, ali onda na druge načine nadoknadimo te dane.

VRH komunikacije luka šipić
Kristina, Luka i Ivan iz VRH-a
Koje su bile najveće prepreke pri uvođenju ovog modela i kako ste ih prevladali?

Iskreno, nije ih bilo. Naš tim je kao mala obitelj i u interesu nam je da budemo zadovoljni s poslom koji radimo, da ga volimo, da ponedjeljkom idemo na posao uzbuđeni i spremni na ono što nas očekuje.

Koje savjete bi dao drugim tvrtkama u Hrvatskoj koje razmišljaju o uvođenju sličnog modela?

Savjet je da pokušaju, neka uzmu određeno vrijeme za testni period. Siguran sam da s dobrom organizacijom svi mogu ići prema četverodnevnom tjednu, ali to puno ovisi o veličini tvrtke, djelatnosti i ostalim ključnim segmentima o kojima će ovisiti uspješnost provedbe.

Za kraj, osim što ih postavljaš, možeš li mi prokomentirati koje trendove u poslovnim modelima ti očekuješ u narednom periodu? Mnogi spominju kraj rada na daljinu i povratak u urede… Nedavno smo vodili raspravu na tech coffeeju o uvođenju skandinavskog modela na području Balkana, jesi li i ti s ovim potezom na tom tragu?

Mislim da bi upravo četverodnevni radni tjedan mogao biti idući globalni trend, kao što je to u jednom trenutku bio rad od kuće, iako je on nastao zbog izvanredne situacije.

Ako u mirovinu idemo sa 68 godina, ako nam 5 dana u tjednu posao predstavlja glavnu obavezu, uz obiteljske obaveze, onda je logično da u narednom periodu više pokušamo paziti na sebe i na mentalno zdravlje.

Posebno ako živimo na Mediteranu koji nam pruža mnogo mogućnosti za sreću i zadovoljstvo.

Podijeli


O autoru:

Lucija Curavić Lončarić

Komunikolog po struci i prirodi. Ima strast prema storytellingu online i offline i organiziranju događaja s kojih izlazimo kao bolji stručnjaci, kreativci i ljudi.

Pretplati se Pretplati se

Povezane novosti