Split Tech City je zajednica sastavljena od tvrtki, udruga, institucija, meetupa i pojedinaca koji su posvećeni razvoju tehnološkog sektora u Splitu i regiji.
Postani članKako već i ptice na grani znaju, Erasmus+ je europski program za obrazovanje i osposobljavanje, koji nudi brojne prilike mladima te obrazovnim institucijama u Europi.
Kroz razmjene, mobilnost, stručno usavršavanje i međunarodnu suradnju, Erasmus+ promiče međukulturalno razumijevanje i obogaćuje obrazovanje mladih ljudi.
Program, također, doprinosi jačanju europskog identiteta i razvoju kompetencija potrebnih za uspješno sudjelovanje u globalnom društvu.
Osobno sam sudjelovala u više vrsta Erasmus+ projekata, ali mislim da su one ključne i lako dostupne svim mladima sljedeće:
1.) Kratkoročne razmjene mladih/projekti – obično traju od nekoliko dana do nekoliko tjedana, ovisno o konkretnom projektu. Tijekom razmjena, mladi se okupljaju iz različitih zemalja Europe kako bi sudjelovali u raznim aktivnostima i programima. Tematski fokus varira od projekta do projekta, ali obično se bave pitanjima kao što su međukulturalno razumijevanje, aktivno građanstvo, razvoj vještina, ekologija, umjetnost i kultura, te različite društvene teme. Više informacija potraži ovdje.
2.) Europska volonterska služba (EVS) – omogućuje mladima da volontiraju u drugim zemljama Europe i izvan nje. Trajanje EVS-a obično varira od 2 mjeseca do 12 mjeseci, ovisno o projektu i organizaciji koja provodi volontiranje. Mladi ovim putem imaju priliku sudjelovati u različitim volonterskim aktivnostima koje se bave širokim spektrom tema, uključujući obrazovanje, kulturu, okoliš, socijalnu integraciju i druge. Ovo iskustvo pruža mladima priliku za razmjenu kultura, stjecanje novih vještina i obogaćivanje svog osobnog i profesionalnog razvoja putem volontiranja u različitim državama i okruženjima. Više informacija potraži ovdje.
3.) Erasmus+ studijski boravak (SMS) – omogućuje studentima diljem Europe studiranje na partnerskim sveučilištima. Trajanje boravka obično varira od nekoliko mjeseci do godine dana, ovisno o dogovorenom programu i sveučilištu domaćinu. Tijekom boravka, studenti sudjeluju u akademskim aktivnostima kao što su predavanja, seminari i istraživanja. Studenti mogu birati između različitih destinacija i sveučilišta kako bi obogatili svoje obrazovanje i stekli međunarodno iskustvo. Tematski fokus i predmeti koje studenti mogu studirati tijekom Erasmus boravka ovise o njihovom odabiru i dostupnim programima na partnerskim sveučilištima. Više informacija potraži ovdje.
4.) Erasmus+ stručna praksa (SMP) – omogućuje stjecanje praktičnog znanja u struci tijekom boravka na partnerskim organizacijama diljem Europe. Trajanje prakse obično varira od 2 do 12 mjeseci – tijekom stručne prakse, studenti sudjeluju u stvarnim radnim zadacima i aktivnostima kako bi stekli praktične vještine i iskustvo u svojoj struci. Cilj ovog projekta je omogućiti studentima da steknu praktično iskustvo u stvarnom radnom okruženju, unaprijede svoje vještine i povežu teoriju s praksom. Više informacija potraži ovdje.
Iako se radi o raznim tipovima projekata i prijava, važno je naglasiti da sve potrebne informacije (van linkova u članku), kao i ostale vrste projekata, možeš pronaći na stranicama Europske Unije.
Također, glavna razlika između četiri navedena tipa je da je za kratkoročne razmjene i EVS nužno pratiti ažurno otvorene prijave (zasad samo putem FB grupa za kratkoročne projekte te putem EVS web stranice za volontiranje), dok natječaji za studijski boravak i stručne prakse izlaze na web stranicama sveučilišta, većinom jednom godišnje.
Iako sam do sada sudjelovala na više tipova razmjena, zadnji posjet Islandu bio je poseban – radilo se o projektu Mystery shopping Training for youth leaders and youth workers, koji se održao u Reykjaviku od 3.-9.9.2023. godine.
Projekt je fokus interesa usmjerio na borbu protiv alkohola i općenito problema ovisnosti – kroz razna iskustva, diskusije i razmišljanja sudionika. Na svim aktivnostima sudjelovali su članovi udruga iz različitih zemalja – Litve, Norveške, Srbije, Bosne i Hercegovine, Islanda, Slovenije i Hrvatske.
Važno je naglasiti da smo, osim edukativnog sadržaja, dobili i slobodno vrijeme za istraživanje glavnog grada i prirodnih ljepota Islanda, što nam je svakako omogućilo još bolje razumijevanje kulture i običaja države u koju smo stigli.
Aðalsteinn Gunnarsson, koji je bio naš veseli domaćin na Islandu, podučio nas je kako se ta svestrana država bori s problemom alkohola te što on zapravo znači za njih:
„Naš cilj je naglasiti važnost javnog blagostanja i zdravlja, čuvati snažne zakone koje imamo o alkoholu i stvarati okruženje slobodno od alkohola kao i drugih droga. Strategija je usmjerena na širenje informacija i izlaganje industrije alkohola s prevencijom utemeljenom na dokazima. Núll Prósent je pokret mladih koji potiče mlade ljude da se uključe u zajednicu, javno izražavaju svoje mišljenje i sudjeluju u vršnjačkim grupama. Sudjelovanje s delegatima u mnogim suradničkim grupama ključan je faktor za širenje informacija. Uloga uzora je važna, a mladima pružamo priliku da budu svoji, slobodni od utjecaja industrije.“
Osim toga, naglasio nam je i zanimljive činjenice o Islandu i zašto bi upravo ti trebao/la tu državu odabrati za svoj sljedeći Erasmus+:
„Imamo bogatu tradiciju pripovijedanja priča. Imamo riječ “jæja” koja može razbiti led u bilo kojoj situaciji i može značiti apsolutno sve ili ništa. Generacija moje majke odrastala je u kućama od treseta. Jedemo čudnu hranu, zapravo gotovo sve.“
Cita Jenko, Slovenka koja je bila jedna od organizatorica projekta, predstavila je svoju udrugu i njihov cilj:
„Naša organizacija “No Excuse” provodi radionice o alkoholu i drugim (uključujući ilegalne) tvarima u osnovnim školama. Također provodimo projekt Mystery Shopping kako bismo smanjili prodaju alkoholnih proizvoda maloljetnicima. Potičemo mlade ljude da postanu aktivni u svojim zajednicama putem radionica, događanja i konferencija na kojima mogu steći vrijedne informacije, kako za sebe, tako i za društvo“.
Prokomentirala je i projekt u čijem je bila vodstvu:
„Projekt se iskazao vrlo informativnim jer mi je pružio bogatstvo informacija o upotrebi alkohola i strategijama prevencije koje su primijenjene u drugim zemljama. Posebno me intrigirala prevalencija alkoholne kulture među balkanskim zemljama. Također sam impresionirana strategijama koje su primijenile Litva, Island i Norveška te se nadam se da ćemo neke od tih strategija implementirati u Sloveniji u budućnosti.“
Za kraj je opisala Sloveniju i skromno sve pozvala da je posjete:
„Slovenija je mala zemlja koju karakteriziraju obilne planine, šume i relativno kratka obala. Ponosimo se poznatim filozofom Slavojem Žižekom, koji uživa međunarodno priznanje.“
Odvažite se, krenite i upoznajte Europu iz nekog drugog kuta!
Fotografije: Paula Srdanović
Podijeli