Split Tech City je zajednica sastavljena od tvrtki, udruga, institucija, meetupa i pojedinaca koji su posvećeni razvoju tehnološkog sektora u Splitu i regiji.

Postani član

Dnevnik jedne marketingašice: Sadržaj na društvenim mrežama

Elena Vian Projić

Elena Vian Projić

10.10.2022.

Primjećuješ li možda da je content na društvenim mrežama većinom prodajne prirode? Isključivo promotivni sadržaj, koji često nije nimalo kreativan i udaljuje korisnika od branda?

Što onda komunicirati na kanalima kao što su Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn, Tik Tok i YouTube? Kome? Kada? Zašto?

U ovom članku ću ti pokušati odgovoriti na ta pitanja, iz neke svoje perspektive. 🙂

Sadržajem do povjerenja publike

Iz mog iskustva, najbitnije (u svemu, ne samo u poslu) je imati cilj.

Odgovori si za početak na jedno jednostavno pitanje: što želim postići svojim objavama na društvenim mrežama?

Ja želim da moji sadašnji i budući kupci steknu povjerenje u tvrtku za koju radim. Isto tako, želim ih educirati kako da koriste naše proizvode. Voljela bih i da su svjesni koliko se ljudi i sati rada krije iza gotove kantice nekakvog hidroizolacijskog premaza.

Moj cilj je stvoriti zanimljiv sadržaj koji će zadržati publiku dugoročno. Prodaja mi je u ovom trenutku sekundarna, a povjerenje primarno!

Bitno je znati da se upravo sadržaj nalazi među prva tri razloga zbog kojih će netko postati ”pratitelj” na određenoj društvenoj mreži, a korisnici će uvijek preporučiti brand koji prate i u koji vjeruju.

Nemoj nikad zaboraviti da dobra preporuka zlata vrijedi, kao i dobra recenzija.

Kreni od sebe; kad nešto moraš kupiti, na što se najviše oslanjaš? Najprije tražiš iskustvo prethodnih kupaca, a ono je često presudno i u finalnoj odluci.

Društvene mreže – komunikacijski kanal tvrtke

Važno je i da saznaš koja je vaša ciljana skupina i na kojim se društvenim mrežama najviše kreće.

U mom slučaju to su Facebook, YouTube, Instagram i LinkedIn, što ne isključuje da ćemo se sutra možda okrenuti nekoj trećoj opciji.

Društvene mreže se vrlo brzo mijenjaju, a mi marketingaši moramo pratiti trendove.

Današnji kupci odabiru društvene mreže kao glavni izvor za komunikaciju s tvrtkom. Ako nudite besplatno savjetovanje, istakni to kako bi vam se korisnici javili.

Elena Vian Projić na Split Tech City panelu o digitalnom marketingu (Fotografija: Bruno Dubravec)

Većina potrošača očekuje odgovor na društvenim mrežama u roku od 60 minuta.

Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram ili WhatsApp moćni su kanali za angažman kupaca. Na bilo kojoj od tih platformi

morate im pružiti besprijekorno korisničko iskustvo i podršku.

Sigurna sam da to već i vrapci na grani znaju, ali i na negativne komentare treba reagirati, staloženo i dostojanstveno, u interesu tvrtke.

Važnost vizuanih elemenata

Nakon segmentacije ciljane publike, upotrijebi atraktivne vizualne elemente.

Iniciraj razgovore;

vaš ton mora biti dosljedan, prijateljski nastrojen i odgovarati vašem poslu.

Nema smisla da objavljuješ nekakve pošalice koje nemaju veze s uslugama tvrtke za koju radiš. S druge strane, zabavan meme ili copy koji se može dobro uklopiti u ono čime se bavite, nije naodmet.

Osobno, jako preferiram infografike, koje su u zadnje vrijeme postale izuzetno popularne. Zanimljive su, mogu se objaviti gotovo svugdje, a doprinose prepoznatljivosti branda.

Da sumiramo priču, vizualni i zanimljiv sadržaj ključan je.

Objavljivanje s razlogom

Kako ja to radim? Uza sve navedene pretpostavke, znači uzimajući u obzir da dobro poznajem svoju ciljanu publiku, ja za početak odabirem 5 tema koje će biti edukativne i zanimljive. Definiram odmah i sadržaj, kao i natuknice za vizuale i video sadržaje.

Ne pišem da bih tek tako nešto napisala, već pišem s razlogom.

Objavljujem relevantan i kvalitetan sadržaj te uključujem svoju publiku u priču.

Postavljam pitanja, dajem savjete.

Ne budite suhoparni. Ne objavljujte sadržaj na društvenim mrežama pro forme radi, ništa se neće dogoditi ako ne objavite nešto tjedan dana. Uvijek je važnija kvaliteta od kvantitete.

Istraživanje prije objavljivanja

Što bih ti ja preporučila? Googlati, googlati i googlati.

Moraš puno istraživati i učiti. Trebaš dobro poznavati proizvode i usluge koje nudite, a, osim toga, moraš držati korak s trendovima u marketingu.

Elena Vian Projić

Ako imaš prilike, upiši zanimljiv tečaj, od viška glava ne boli. Coursera i Udemy nude more edukacija. Tečajevi na Udemy kreću se od 50 do 200 dolara. Coursera je nešto jeftinija, ali ništa značajno.

Preporučila bih ti svakako da pratiš marketinške blogove, kao što je primjerice HubSpot, pretplati se i na newsletter, poslušaj koji podcast.

Uvijek aktualan je i Seth’s blog s obzirom na to da Seth Godin u svojim tekstovima koristi nezaboravne anegdote o tome kako biti bolji trgovac. Znamo da bi marketing i prodaja trebali ići ruku pod ruku pa su njegovi koncepti uvijek korisni za širenje vlastitih vidika.

Obavezno se preplati i na Medium, kako oni sami za sebe kažu – A living network of curious minds. Ovdje možeš pronaći članke nezavisnih pisaca iz cijelog svijeta te kreirati vlastiti paket blogova i publikacija.

Posveti svom osobnom i poslovnom razvoju bar pola sata dnevno, svakoga dana, i nauči nešto novo!

Do čitanja,

zdravi i veseli bili!

Podijeli


O autoru:

Elena Vian Projić

Puležanka koju je ljubav dovela u Split. Završila sam Filozofski fakultet, ali već dugi niz godina svoju koricu kruha zarađujem kao marketingašica. U svojim kolumnama nastojat ću s vama podijeliti korisne savjete iz struke, jednostavnim i laičkim pristupom problematici. :)

Pretplati se Pretplati se

Povezane novosti