Split Tech City je zajednica sastavljena od tvrtki, udruga, institucija, meetupa i pojedinaca koji su posvećeni razvoju tehnološkog sektora u Splitu i regiji.

Postani član

Dnevnik jedne marketingašice: Budžeti, budžeti, budžeti 

Elena Vian Projić

Elena Vian Projić

22.08.2022.

Kad radiš kao marketingaš, među najvažnijim ti stvarima postaje kreiranje marketinškog plana iliti, konkretnije, planiranje budžeta za iduću godinu.

Nužno je znati gdje ide svaka kuna, a još nužnije što za svaku uloženu kunu dobiješ!

Uvid u kalendar planiranja

Već negdje u lipnju, nakon prvih pola godine rada, kreću razne analize, primjerice analiza realiziranih kampanja, rezultata, ali i potrošenog novca.

Često se, tijekom godine, može dogoditi da dio budžeta iz listopada prebacujemo u svibanj, ako se tada ukaže odlična prilika koju nikako ne smijemo propustiti.

Elena Vian Projić kao panelistica na Split Tech City eventu

U srpnju i kolovozu imamo zatišje pred buru jer je to ipak dio godine rezerviran za godišnje odmore, ali zato u rujnu krećemo s ozbiljnim planovima za nadolazeću godinu.

Planovi se finaliziraju prije zimskih godišnjih odmora, a kreću u realizaciju krajem siječnja, početkom veljače. To znam iz iskustva.

Što je marketinški budžet i kako izgleda?

Na Googleu najčešće pronalazimo termin ”marketing plan”, a ja više volim reći budžet jer plan kao takav podrazumijeva puno nepotrebnog tipkanja.

Misija, vizija, općenito gdje idemo, što radimo i zašto. Marketinški plan identificira sve, od toga tko su naši ciljni kupci, preko toga kako ćemo doći do njih do toga kako ćemo zadržati svoje kupce da opet kupuju od nas ili koriste naše usluge.

Naravno, kad radiš plan unutar tvrtke koja već godinama posluje te čije poslovanje i kupce već poznajete, to je, realno, gubljenje vremena.

Budžet je puno teže isplanirati jer moraš unaprijed imati viziju svih mogućih (i nemogućih) troškova, što je danas, kad sve cijene vrtoglavo rastu i drastično se mijenjaju, veoma izazovno.

Budžet neće nikada biti točan u kunu, ali postavlja nam jasne granice u potrošnji. Bez konkretnog marketinškog budžeta, mogli bismo se samo tako ”zaigrati” pa potrošiti puno više od predviđenog.

Da se vratimo na temu;

marketinški budžet je poput putokaza koji slijedimo kako bismo proveli sve potrebne i predefinirane marketinške aktivnosti.

Bez čega se (ne) može?

Unutar tvrtke važno je najprije istaknuti koje su aktivnosti bez kojih se ne može, od kojih se ne odustaje te koje se i dalje moraju provoditi iz godine u godinu. 

Ja bih ovdje svakako rekla da je prva na redu digitala pa ćemo tako unutar budžeta predvidjeti koliko ćemo novca mjesečno potrošiti na Facebook i Google oglase.

Ako se unutar marketinškog tima nitko ne bavi web dizajnom i SEO optimizacijom, to su dvije stavke koje isto treba navesti jer su onda za te usluge potrebni vanjski stručnjaci.

Krećete u veliku analizu tržišta? Razmišljate o velikim softverskim investicijama? Navedi sve, zatraži tri ponude i upiši ih u svoj budžet.

Elena Vian Projić

Iz iskustva mislim da je važno odmah istaknuti i one najskuplje stavke u marketingu, kao što su troškovi promidžbe iliti tisak, TV, radio, plakati i sl.

Ovisno o tome gdje i što radiš, jedan od ovih kanala bi ti mogao biti zanimljiv. Primjerice, OOH (eng. out of home) ulazi u ove troškove, a znamo da megaboard nije baš najjeftiniji način oglašavanja.

Isto tako, sigurno predviđaš bar nekoliko native članaka tijekom godine, ili bar za kraj godine, što isto ima svoju cijenu – ovisno naravno o portalu koji ti je interesantan. 

Ni to nije sve!

Ako tvrtka za koju radiš ima svoje trgovine, stavka koju definitivno ne smiješ zaboraviti je oblikovanje izložbenog i prodajnog prostora, ali i materijala, što prvenstveno podrazumijeva police i offline promidžbene materijale za trgovine i trgovce koji tamo rade, primjerice majice ili zastavice.

Posluje li tvrtka u inozemstvu, potrebno je dodati troškove oglašavanja van granica Republike Hrvatske.

To nas dovodi i do iduće stavke, a to su razne manifestacije na kojima želiš promovirati ili predstaviti svoju tvrtku.

Elena Vian Projić kao panelistica na Split Tech City eventu

Srećom, pandemijske navike su iza nas pa se opet svi slobodno možemo družiti na konferencijama i sajmovima, stoga je potrebno jasno definirati i troškove putovanja, iliti reprezentacije, izlagačkog prostora, promo materijala i, naravno, poklona za posjetitelje.

Zadnje što bih navela je nešto na čemu ja krećem raditi već pri povratku s godišnjeg odmora, a to su božićni pokloni za partnere, kupce i zaposlenike, kao i božićni party. Zvuči rano, ali nije. Uvijek nešto može krenuti u krivom smjeru, a moji pokloni moraju biti ispod bora čim prođe Halloween.

Skiciranje marketinškog budžeta

Marketinški budžet je najlakše skicirati u Excelu.

Budi kolegijalnog duha pa provjeri s računovodstvom kako se ispravno knjiže troškovi marketinga te po njihovim tablicama segmentiraj i svoje troškove.

Ispod svake stavke jasno i detaljno napiši što ista točno uključuje, označi datume kad se određena aktivnost provodi i troškove.

Na kraju podvuci crtu i sumiraj sve troškove.

To bi izgledalo otprilike ovako. 😀 

Nadam se da ti je ovaj članak bio koristan. 

Do čitanja, 

zdravi i veseli bili!

Podijeli


O autoru:

Elena Vian Projić

Puležanka koju je ljubav dovela u Split. Završila sam Filozofski fakultet, ali već dugi niz godina svoju koricu kruha zarađujem kao marketingašica. U svojim kolumnama nastojat ću s vama podijeliti korisne savjete iz struke, jednostavnim i laičkim pristupom problematici. :)

Pretplati se Pretplati se

Povezane novosti