Split Tech City je zajednica sastavljena od tvrtki, udruga, institucija, meetupa i pojedinaca koji su posvećeni razvoju tehnološkog sektora u Splitu i regiji.

Postani član

Od petka do nedjelje idemo na Cyan Festival vizualne kulture!

Paula Srdanović

Paula Srdanović

08.10.2024.

Ovogodišnji Cyan Festival vizualne kulture održat će se od 10. do 12. listopada u Gradskom kazalištu mladih Split i Galeriji Kluba Kocka.

Ovaj festival okuplja stručnjake iz područja grafičkog dizajna, tipografije, arhitekture, fotografije i animacije te nudi priliku za stjecanje novih znanja i umrežavanje.

Festival organizira inicijativa Design Hub Split, koja kontinuirano radi na osnaživanju dizajnerske zajednice putem predavanja, izložbi i radionica. 

Cilj Festivala je poticanje suradnje među stručnjacima iz različitih dizajnerskih disciplina te širenje zajednice profesionalaca u području vizualnih umjetnosti.

Svečano otvaranje uz izložbu za podršku beskućnicima

Svečano otvorenje Festivala održava se uz izložbu “Home: An Art Exhibition for a Cause” 10. listopada u 20:00 sati Galeriji Kluba Kocka u sklopu Svjetskog dana beskućnika. Izložba je posvećena podizanju svijesti i podršci beskućnicima.

Na izložbi će sudjelovati umjetnici: Dea Pavešković, Glorija Lizde, Klementina Tadin, Klara Đapić, Marcella Zanki, Marko Borota, Mile Modić, Miljenko Dujić, Paško Jurić, Stjepan Jukić, Tina Spahija, Valentina Mindoljević i influencerica Ulla.

Ulaz je slobodan, a preporučeni dress code je “udobno, kao kod kuće”.

Predavači na ovogodišnjem Festivalu

Jonathan Barnbrook, poznat po svom revolucionarnom radu u tipografiji, dizajnerskom aktivizmu i ikončnim suradnjama s kulturnim velikanima poput Davida Bowieja, Johna Foxxa, Tuxedomoon i Cult with No Name, podijelit će svoje uvide o pomicanju granica vizualne komunikacije. Barnbrook je jedan od najpoznatijih i najcjenjenijih neovisnih kreativnih studija u Britaniji, sa sjedištem u Londonu. Surađuju s raznim klijentima diljem svijeta i na projektima različitih razmjera. Od nadgledanja vizualnog identiteta i ekoloških grafika za Art Basel i Roppongi Hills do često spomenutih omota albuma Davida Bowieja. 

Barnbrookov doprinos dizajnu prepoznat je retrospektivom u Muzeju dizajna u Londonu pod nazivom Friendly Fire 2007. godine i u Ginza Graphic Gallery 2004. godine. Putujuća izložba rada studija pod nazivom Collateral Damage održana je u raznim zemljama, uključujući Francusku, Hrvatsku i Sloveniju.

Jean François Porchez osnivač je Typofonderie i direktor tipografije u ZeCraft. Kao pionir digitalne tipografije, pokrenuo je TypeParis 2015. godine, promovirajući timski rad i otkrivanje talenata. Nakon školovanja za grafičkog dizajnera, tijekom kojeg se usredotočio na dizajn tipografije, Jean François Porchez (1964.) radio je kao direktor tipografije u Dragon Rougeu, a zatim u novinama Le Monde ranih 90-ih. Bio je predsjednik Međunarodne tipografske udruge (Association Typographique Internationale) od 2004. do 2007. godine. Osnivač je i voditelj ECV Master programa za dizajn i tipografiju u razdoblju od 2011. do 2019. godine. Član je upravnog odbora Kluba umjetničkih direktora u Parizu te član Type Directors Cluba u New Yorku.

Afshin Ismaeli visoko je cijenjeni norveški ratni fotograf koji je svoj život posvetio skretanju pažnje na stvarnosti rata. Odrastao u zemlji pogođenom ratom, duboko razumije razarajući utjecaj koji sukobi mogu imati na pojedince i zajednice. Nakon što je završio studij novinarstva na Sveučilištu u Oslu, Afshin je započeo karijeru foto novinara, fokusirajući se na ratne situacije, sukobe i humanitarna pitanja. Njegov rad prepoznat je s brojnim nagradama u području novinarstva i foto novinarstva, a njegove slike objavljivane su u publikacijama diljem svijeta. Godine 2019. dobio je Ossietzkyjevu nagradu za slobodu izražavanja, prestižnu čast koja priznaje njegovu posvećenost izvještavanju o teškim i osjetljivim temama.

Eduardo Aires (dr. sc.) osnivač je i umjetnički direktor Studija Eduardo Aires. Također je izvanredni profesor na Fakultetu likovnih umjetnosti Sveučilišta u Portu i u Biopolisu, istraživačkom centru posvećenom biologiji okoliša, te je njegova pozicija usmjerena na umjetničko usmjeravanje i vizualnu komunikaciju. Eduardo je rođen u Portugalu i živi u Portu od 1982. godine. Godine 2019. Studio je vodio projekt odabran putem međunarodnog natječaja za dizajn novog vizualnog identiteta Grupe Amorim, svjetskog lidera u sektoru plute.

Jedan od najistaknutijih projekata Studija je vizualni identitet za grad Porto, pokrenut 2014. godine i još uvijek u uporabi. Značaj i opseg ovog projekta privukli su značajnu međunarodnu pozornost u područjima vizualnog identiteta i teritorijalnog brendiranja. Godine 2023. dizajnirao je rebrendiranje XXIII. portugalske vlade.

Tanja Tomić – suosnivačica tvrtke Indicate Digital GmbH sa sjedištem u Beču. Porijeklom iz Sarajeva, specijalizirana je za dva ključna područja dizajna: dizajn korisničkog sučelja za sigurnosno-kritične softverske aplikacije i dizajn informacija za putnike u sustavima javnog prijevoza.

Njezin rad obuhvaća dizajne HMI sustava za hidroelektrane do nadzornih centara za SAR (spašavanje i traganje) u pomorstvu, s fokusom na stvaranje pouzdanih i učinkovitih sučelja za stručne korisnike. U javnom prijevozu, dizajnira sustave informacija za putnike u vlakovima, metrou i autobusima, s ciljem poboljšanja korisničkog iskustva i optimizacije protoka putnika.

Numen/For Use poznati po svojim inovativnim radovima u konceptualnoj umjetnosti, scenografiji i industrijskom dizajnu, od 1998. godine pomiču granice kreativnosti. Osnovan od strane talentiranog trojca Svena Jonkea, Christoph Katzlera i Nikole Radeljkovića, ovaj kolektiv redefinira dizajn radikalnom formalnom redukcijom i sinergijskim projektima duboko ukorijenjenim u visokom modernizmu.

Od svojih velikih site-specific projekata poput produkcije “Inferno” u Madridu do eksperimentalnih radova kao što su serija N-Light i Tape Installation, Numen/For Use nastavlja izazivati konvencije dizajna. Njihovi doprinosi područjima industrijskog i scenografskog dizajna donijeli su im brojne međunarodne nagrade.

Prostorne Taktike d.o.o. dinamični je ured za arhitekturu i urbanističko planiranje posvećen stvaranju inovativnih, održivih i društveno odgovornih prostora. Osnovali su ga 2017. godine Luka Cvitan i Antonia Cvitan Vuletić, a tim je predan dizajniranju prostora koji unapređuju kvalitetu života i doprinose živahnim i održivim urbanim zajednicama. Svaki projekt pristupaju s kritičkim razmišljanjem, preispitujući konvencionalne metode i promatrajući izazove kao prilike za inovaciju. Kroz interdisciplinarni pristup i razne suradnje, njihov cilj je stvoriti okruženja koja nisu samo funkcionalna, već i inspirativna, potičući pozitivne društvene interakcije.

Klara Rusan rođena je krajem 1993. godine u Zagrebu. Stekla je diplomu na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu, na odsjeku za Animirani film i nove medije. Planovi za karijeru u animaciji zamijenjeni su stjecanjem magisterija iz Autorijalne ilustracije na Sveučilištu umjetnosti u Falmouthu 2017. godine. Njezina diplomska radnja dobila je priznanje kao dobitnica nagrade ‘Masters of Art Illustration Authorial Practice: Award for Outstanding Creative Writing’. Dok je sudjelovala u brojnim grupnim izložbama (’36 Mountains’ festival ilustracije, ‘Erste fragmenti’, ‘To be continued…strip i vizualna kultura u Hrvatskoj’), održala je svoju debi solo izložbu.

Vidimo se!

Podijeli


O autoru:

Paula Srdanović

Po struci prvostupnica inženjerka multimedijske i grafičke tehnologije. Još od srednje škole interesi su mi usmjereni na volontiranje, uključivanje u zajednicu, kreativni rad te vlastiti napredak i rad na području multimedije. U slobodno vrijeme preferiram putovanja, slobodne aktivnosti u prirodi i treninge različitih vrsta.

Pretplati se Pretplati se

Povezane novosti