Split Tech City je zajednica sastavljena od tvrtki, udruga, institucija, meetupa i pojedinaca koji su posvećeni razvoju tehnološkog sektora u Splitu i regiji.
Postani članSplit Tech City zajednica bogatija je za još jednog člana!
AISMA je istraživačko-tehnološki centar sa sjedištem u Milanu. Osim u Italiji (Milan, Torino, Cremona), imaju urede u Samoboru i Sarajevu, a plan im je u bližoj budućnosti otvoriti urede u Splitu i Mostaru.
Kakve još veze imaju s našim gradom i zašto su odlučili podržati naš rad, otkrio nam je njihov osnivač Amir Topalović.
Bave se razvojem inovativnih proizvoda baziranih na tehnologijama poput umjetne inteligencije, IoT integraciji, data lake rješenjima i pristupu podatkovne znanosti.
“To su stvari kojima se mi kao osnivači bavimo već godinama, a objedinili smo ih osnivanjem AISMA-e 2020. godine”, objašnjava Amir, dodajući kako trenutno imaju nešto više od 50 zaposlenih, zajedno s vanjskim suradnicima.
“Zapošljavamo eksperte iz podatkovne domene, poput analitičara, znanstvenika i inženjera. Odmah uz njih se nalaze naši stručnjaci za razvoj inovativnih aplikacija prilagođenih za web ili za mobilne uređaje.”
Plan im je u 2023. povećati broj zaposlenih te proširiti poslovanje na RH.
“Krajem godine intenzivno krećemo sa zapošljavanjem, o čemu ćemo obavijestiti i Split Tech City zajednicu. U prvom krugu očekujemo zapošljavanje eksperata iz podatkovne domene poput znanstvenika, analitičara, statističara i inženjera.”
Razvijaju interne proizvode, kao i one za svoje klijente.
“Sve je krenulo od naših internih proizvoda, poput našeg prvog projekta razvoja fleksibilnog data lake rješenja za proizvodnju u Italiji (kombinacija data lake, IoT, AI)”, prisjeća se Amir.
Proizvodima za klijente nude kompletnu uslugu od razrade projekta, prijave za EU financiranje, izrade inovativnih proizvoda, vođenja projekta i dr.
Klijenti im dolaze iz raznih industrija, poput proizvodnje i financija, ali i zabavne industrije i sporta.
“Cilj nam je s klijentima stvoriti dugoročan odnos u kojem imamo uzajamno povjerenje te zajedno možemo stvarati proizvode koji čine razliku.”
Glavni output im je interni proizvod baziran na data lake rješenju i dizajniran posebno za proizvodnju. Imaju više klijenata iz Italije koji sudjeluju s njima u tom projektu.
“Uz to, razvijamo alate za nadzor zdravlja u zdravstvenoj industriji i sportu, gdje smo i sponzori sportskih klubova (košarka, nogomet) s kojima imamo dugoročnu suradnju u inovativnim projektima”, pojašnjava naš sugovornik.
Osim internih proizvoda, razvijaju i proizvode sa svojim klijentima, a neki od njih su:
U svom radu koriste mnogo tehnologija, ovisno o projektu i cilju tog projekta, ali uglavnom se radi o open-source tehnologijama uz nekoliko komercijalnih proizvoda koji nadopunjuju taj open-source.
“Što se tiče open-source tehnologija, to su programski jezici R i Python za podatkovnu znanost, Javascript framework (Angular najčešće), od komercijalnih alata imamo Cloudera, Databricks, AWS cloud usluge za podatkovnu znanost, Tableau i PowerBI za analitiku te ostale poput H2o.ai za strojno učenje.”
Osim što u Splitu planiraju otvoriti ured, za posebnu vezu s našim gradom zaslužan je njihov CTO, Živko Krstić.
Živko je još kao student bio aktivan u splitskoj zajednici sa svojom udrugom i inicijativama u samim začecima Split Tech Cityja pa je i odluka o učlanjenju bila vrlo laka, istaknuo je osnivač AISMA-e.
“Naš centar podupire sve ideje koje su u skladu s našom vizijom i koje doprinose razvoju zajednice, tako da sudjelujemo u organizaciji međunarodnih konferencija, meetupa, natjecanja, ali i u sponzoriranju i podupiranju udruga i inicijativa poput ove.
Rad Split Tech Cityja se poklapa s našom vizijom te nam je drago što možemo biti članovi ove kvalitetno posložene organizacije.
Također se planiramo i više uključiti u rad same udruge, pretežno kroz organizaciju zanimljivih predavanja stručnjaka iz inozemstva.”
Hvala i Živku i Amiru! Dobro nam došli!
Podijeli