Split Tech City je zajednica sastavljena od tvrtki, udruga, institucija, meetupa i pojedinaca koji su posvećeni razvoju tehnološkog sektora u Splitu i regiji.

Postani član

AEstetika: Između linija i života – kreativni svijet Klare Rusan

Paula Srdanović

Paula Srdanović

03.10.2024.

Početak stvaranja

Klara Rusan, rođena u Zagrebu, umjetnica je koja svoj rad temelji na neprestanom istraživanju svakodnevnih iskustava i izražavanju stečenih dojmova kroz ilustracije. Iako na prvi pogled tvrdi da njezin rad nije usko vezan uz podneblje iz kojeg dolazi, jasno je da određeni elementi Zagreba i njegovog kulturnog utjecaja prožimaju kreacije autorice.

“Koliko god bi na prvu rekla da ne povezujem nužno svoje stvaralaštvo sa Zagrebom, sigurna sam da postoji nekakva doza ‘purgerskog’ konca u ‘tkanju’ mog stvaralaštva”, kaže Klara s osmijehom, aludirajući na jedinstven humor i pristup koji često provlači kroz svoje radove.

“Koliko god bi na prvu rekla da ne povezujem nužno svoje stvaralaštvo sa Zagrebom, sigurna sam da postoji nekakva doza ‘purgerskog’ konca u ‘tkanju’ mog stvaralaštva.”

Njezin put prema profesionalnoj umjetnosti nije bio unaprijed zacrtan. Klara je kao dijete bila okružena različitim aktivnostima, od sporta do glazbe, ali umjetnost nije odmah bila u fokusu. „Kao dijete bila sam puno u sportu, završila sam glazbenu školu, ali tada nisam nužno razmišljala o umjetnosti kao karijeri,” prisjeća se Klara. Ipak, kreativni potencijal bio je prisutan već od ranih dana, a s vremenom je taj impuls dobio svoje pravo mjesto i izražaj.

Utjecaj djetinjstva na umjetnički rad

Klarino djetinjstvo u Zagrebu ostavilo je dubok trag na njezin umjetnički put – grad u kojem je odrasla oblikovao je njeno poimanje svijeta, no, kako sama kaže, ono što najviše obilježava njen rad jest humor i ironija koju je usvojila tijekom godina. „Humor je moj način interpretacije svijeta. To je taj purgerski konac o kojem govorim. Ne moram nužno pričati o Zagrebu da bi on bio prisutan u mom radu,” objašnjava Klara.

„Humor je moj način interpretacije svijeta.“

Njeni crteži često sadrže elemente svakodnevnog života, ali ih interpretira na način koji otkriva dublje značenje, nerijetko s dozom humora koji je postao zaštitni znak njenih radova. Njena sposobnost da kroz ilustracije komunicira slojevite priče, koje gledateljima ostavljaju prostor za osobnu interpretaciju, ono je što čini njen rad posebnim.

Spoj hobija i umjetnosti

Iako često doživljavana kao osoba s mnoštvom hobija, Klara se ne smatra posebno raznovrsnom kada je riječ o slobodnim aktivnostima. „Moram priznati da ne znam od kud se vidi da imam mnogo hobija i zanimacija haha,” kaže Klara uz smijeh, no priznavši da je uvijek bila hektična osoba, sklona brzoj promjeni interesa. Ipak, u odrasloj dobi, njeni interesi se više usredotočuju na umjetnost i dizajn, nego na raznolike hobije. “Kao dijete sam bila u sportu i glazbenoj školi, što je sigurno utjecalo na moj način percipiranja svijeta,” objašnjava Klara, govoreći o utjecaju tih ranih iskustava na njezin umjetnički razvoj.

„Hobiji su me izgradili i oblikovali moj pogled na svijet.”

Danas, Klarin pristup hobijima više je usmjeren na istraživanje novih tehnika u dizajnu i ilustraciji. Iako priznaje da se ponekad osjeća raspršeno između različitih interesa, njen rad odražava specifičnu pažnju prema detaljima i slojevitost koja dolazi iz njene sposobnosti da crpi inspiraciju iz različitih izvora. „Hobiji su me izgradili i oblikovali moj pogled na svijet,” dodaje. Njeno umjetničko stvaralaštvo ne bi bilo isto bez tih ranih utjecaja, koji su joj pomogli oblikovati njen jedinstveni stil i pristup dizajnu.

Put kroz obrazovanje

Klarin obrazovni put bio je prepun izazova, no svaki od tih izazova je doprinio oblikovanju njene današnje umjetničke osobnosti. U osnovnoj školi, priznaje da joj je učenje često bilo teško i da je trebala dodatnu pomoć, najčešće od majke koja je bila strpljiva u pomaganju. “Mama je bila ta koja mi je pomogla proći kroz osnovnu školu, vraćajući me fokusiranju na gradivo,” prisjeća se Klara s zahvalnošću.

Srednja škola bila je razdoblje prilagodbe. Uz šalabahtere i ilustrirane plakate, snalazila se na svoj način, ali nije uvijek bila zadovoljna svojom sposobnošću da se prilagodi obrazovnom sustavu. “Na faksu sam napokon pronašla svoje mjesto,” kaže Klara govoreći o Likovnoj akademiji, gdje se konačno osjećala slobodno izraziti svoje kreativne ideje bez pritiska koji je ranije osjećala.

“Najbolje što sam izvukla iz školovanja je hrpa informacija koja je s vremenom sjedala kao ogroman mozaik.”

Školovanje nije samo izgradilo tehničku osnovu za Klarin rad, već joj je omogućilo pristup svijetu informacija koje su s vremenom postale baza njenog umjetničkog izričaja. “Najbolje što sam izvukla iz školovanja je hrpa informacija koja je s vremenom sjedala kao ogroman mozaik,” objašnjava. Njen svijet danas je šaren i kompleksan, a iz tog svijeta crpi inspiraciju za svaki novi projekt.

‘Where do people go after they die?’ je bila prva samostalna izložba gdje je Klara predstavila rad i svoju verziju zagrobnog života. Druga po redu je bila ‘ADHD – the pool of thoughts’ – serija crteža o njenim mislima okupiranih ADHD-om. Od grupnih Klara još nabraja : 36 Mountains, ‘International Summit of Cheap Laser Graphics – ON THE EDGE’, ‘Femicomix’, ‘Kolektart’, ‘Nastavit će se…Strip i vizualna kultura u Hrvatskoj’, ‘Nova festival’ i ‘Bologna Children’s Book Fair 2022.’

Poslovni angažmani i izazovi slobodnog umjetnika

Rad kao slobodna dizajnerica i ilustratorica Klari donosi raznolike angažmane, no ono što joj je najdraže jest sloboda koju ti angažmani često omogućuju. Njeni klijenti dolaze s povjerenjem, a to je, kako kaže, najvažnije u radu slobodnog umjetnika. Posebno ističe suradnje s izdavačkom kućom Mala Zvona i projektom Knjiga u Centru, gdje je ilustrirala kratke priče, što je bilo jedno od najinspirativnijih iskustava u njezinoj karijeri.

“Murali u privatnim kućama i stanovima bili su posebno iskustvo,” ističe Klara, govoreći o slobodi koju su joj ti projekti omogućili. „Imala sam potpuno povjerenje klijenata i mogla sam slobodno interpretirati njihove ideje,” objašnjava. Ti projekti često završavaju opuštenim druženjima, što, kako kaže Klara, nije uvijek slučaj u poslovnom svijetu. Za nju su ti trenuci posebni jer pokazuju da umjetnost može povezivati ljude na dubljoj razini.

Kreativni proces: između intuicije i strukture

Klara pristupa stvaranju na jedinstven način, prepuštajući se spontanosti. Za nju ne postoji stroga razlika između digitalnog i analognog crtanja – oboje koristi kao alate za izražavanje ideja koje dolaze iz njezine mašte. „Crtaću digitalno kao što bih crtala i na papiru,” objašnjava, priznajući da njezin digitalni rad često izgleda kao da je izrađen ručno.

Iako rijetko koristi skice, Klarin proces stvaranja nije bez strukture. Ideje se često rađaju dok radi na samom projektu, a najbolje rezultate dobiva kada se prepušta procesu i dopušta da se rad razvija organski. “Najbolje stvari dogode se negdje oko 40% dovršenosti rada,” kaže Klara, naglašavajući važnost spontanosti u njenom radu. Svaka ilustracija predstavlja istraživanje, gdje Klara polako gradi slojeve dok ne dosegne željeni oblik.

Emocije kroz prizore i motive

Jedan od ključnih elemenata Klarinog rada jest sposobnost prenošenja emocija kroz prizore i motive. Iako njezin stil nije ispunjen skrivenim metaforama, njeni radovi govore za sebe kroz jednostavnost i jasnu poruku. “Moji radovi više prepričavaju priče nego što komuniciraju metafore,” kaže Klara, objašnjavajući da njene ilustracije nisu nužno kompleksne, ali nose određenu dubinu koja proizlazi iz emocija.

“Emocije u mom radu su više proizašle iz mojih osobnih priča nego iz nekih velikih ideja.”

Njeni radovi često uključuju motive iz svakodnevnog života, no ti prizori uvijek nose sa sobom određenu emotivnu težinu. Na taj način, Klara uspijeva povezati gledatelje s vlastitim iskustvima i potaknuti ih na razmišljanje o svijetu oko sebe. “Emocije u mom radu su više proizašle iz mojih osobnih priča nego iz nekih velikih ideja,” objašnjava, dodajući da je često jednostavnost ta koja privlači ljude njenom radu.

Pogled u budućnost

Iako Klara priznaje da svoju budućnost ne vidi jasno, njena vizija je puna nade i ambicija. “Voljela bih da bude bistra, sjajna i internacionalna,” kaže s osmijehom, pokazujući želju da proširi svoj rad izvan granica Hrvatske. Klarina ambicija da proširi svoj rad na međunarodnoj razini dolazi iz njezine ljubavi prema istraživanju novih kultura, stilova i tehnika, te želje za stalnim napretkom. Trenutno radi na novim projektima, uključujući autorsku izložbu i potencijalnu slikovnicu, no o detaljima ne želi previše govoriti, preferirajući da rad govori sam za sebe kada bude dovršen.

“Voljela bih da bude bistra, sjajna i internacionalna.”

“Trenutno radim na autorskoj izložbi i možda na slikovnici, ali vidjet ćemo,” kaže tajanstveno, otkrivajući da je proces stvaranja za nju uvijek nepredvidljiv, ali uzbudljiv. Klarina posvećenost stvaranju, istraživanju novih formi i tehnikama, osigurava da će njeni budući radovi nastaviti izazivati interes i privlačiti pažnju kako domaće, tako i međunarodne publike.

Damir Fabijanić: Grand Park Hotel

Nagrada ‘Award for Outstanding Creative Writing’ koju je dobila uz diplomu na fakultetu u Falmouthu i ulazak u 78 finalista ilustratora na Bologna Children’s Book Fairu 2022. godine obilježili su njene korake prema svemu što je čeka.

Ono što je jasno jest da Klara nastavlja graditi na temeljima svoje strasti i intuicije, uvijek tražeći nove načine za izražavanje svojih misli, emocija i pogleda na svijet kroz umjetnost. “Moj rad uvijek prati moj život, a život se stalno mijenja. Tako da mogu samo reći — bit će zanimljivo vidjeti što slijedi,” zaključuje Klara, svjesna da budućnost nosi mnogo izazova, ali i mnoštvo prilika za kreativni razvoj.

Slatki kraj – CYAN festival 

Osim što kontinuirano razvija svoju umjetničku karijeru kroz razne projekte i izložbe, Klara Rusan predana je i dijeljenju svog znanja s budućim generacijama kreativaca. Ove godine, Klara će biti jedan od predavača na Cyan Festivalu Vizualne Kulture, prestižnom događaju koji okuplja stručnjake iz različitih područja dizajna i vizualnih umjetnosti.

Cyan Festival održat će se od 10. do 12. listopada 2024. godine u Splitu, u Gradskom kazalištu mladih i Galeriji Kluba Kocka. Ovaj festival donosi bogat program predavanja, izložbi i radionica iz područja grafičkog dizajna, tipografije, arhitekture, fotografije i animacije. Klara će na svom predavanju podijeliti svoja iskustva u ilustraciji, otkriti tajne kreativnog procesa i ponuditi uvide u izazove s kojima se susreću umjetnici u današnjem svijetu vizualnih komunikacija.

Cyan Festival održat će se od 10. do 12. listopada 2024. godine u Splitu, u Gradskom kazalištu mladih i Galeriji Kluba Kocka.

Poseban naglasak ovogodišnjeg festivala bit će na suradnji i umrežavanju stručnjaka iz različitih disciplina, a cilj je potaknuti širenje zajednice profesionalaca u području vizualnih umjetnosti. Cyan Festival pruža priliku za stjecanje novih znanja, ali i za razmjenu iskustava s nekim od najistaknutijih imena iz svijeta dizajna.

Jedan od središnjih događaja festivala bit će svečano otvorenje izložbe pod nazivom “Home: An Art Exhibition for a Cause”, koja će se održati 10. listopada u 20:00 sati u Galeriji Kluba Kocka. Izložba je posvećena podizanju svijesti o problemima beskućnika i usmjerena je na prikupljanje podrške za ovu ugroženu skupinu. Izložba okuplja renomirane umjetnike kao što su Dea Pavešković, Glorija Lizde, Klara Đapić i mnogi drugi, a ulaz je slobodan za sve posjetitelje. Preporučeni dress code je “udobno, kao kod kuće”, što dodatno naglašava osobni karakter događaja.

Predavači na festivalu uključuju svjetski poznate stručnjake poput Jonathana Barnbrooka, Jean François Porcheza, Afshina Ismaelija, Eduarda Airesa i mnogih drugih. Njihova će predavanja obuhvatiti širok spektar tema, od tipografije i vizualnog identiteta do dokumentarne fotografije i dizajnerskog aktivizma. To su ljudi koji svojim radom pomiču granice dizajna i vizualnih komunikacija te će s publikom podijeliti svoja iskustva i vizije.

Za više informacija o festivalu, uključujući detalje o predavačima, izložbama i rasporedu događanja, posjetite službenu web stranicu festivala: cyanfestival.com ili pratite njihove društvene mreže na @cyanfestival.

Ako ste ljubitelj dizajna, tipografije, fotografije ili animacije, Cyan Festival Vizualne Kulture nudi vam priliku da se povežete s vodećim imenima u industriji, steknete nova znanja i budete dio dinamične zajednice koja oblikuje budućnost vizualnih umjetnosti.

Naslovna fotografija:

Juraj Vuglač: Shpaolin

Podijeli


O autoru:

Paula Srdanović

Po struci prvostupnica inženjerka multimedijske i grafičke tehnologije. Još od srednje škole interesi su mi usmjereni na volontiranje, uključivanje u zajednicu, kreativni rad te vlastiti napredak i rad na području multimedije. U slobodno vrijeme preferiram putovanja, slobodne aktivnosti u prirodi i treninge različitih vrsta.

Pretplati se Pretplati se

Povezane novosti