Split Tech City je zajednica sastavljena od tvrtki, udruga, institucija, meetupa i pojedinaca koji su posvećeni razvoju tehnološkog sektora u Splitu i regiji.
Postani članU moje su se vrime dica igrala isprid zgrade i jedva si ih moga uvuć u kuću”, prisjeća se nostalgično prosječan roditelj u 40-ima, a njegova supruga dodaje: “Nisu nam tribali mobiteli i igrice, a nikad nam nije bilo dosadno!”
Često čujemo slične rasprave o nekadašnjem “prirodnom” življenju i današnjim izazovima tehnologije, zbog kojih su djeca često pred malim ekranima različitih vrsta. Naravno, potrebno je biti umjeren, no činjenica je da je djeci u današnjem svijetu nužno digitalno obrazovanje, odnosno razvijanje digitalnih vještina, kako bi jednog dana mogli funkcionirati u poslovnom svijetu. Bez obzira kojim se poslom bavili, digitalne će im vještine zasigurno biti neophodne.
Isto tako, nije tajna kako su digitalna zanimanja već danas glavni pokretači ekonomskog razvoja, a činjenica je i da za radna mjesta poput programera, inženjera robotike, dizajnera ili programera računalnih igara u ovom trenutku postoji iznimna potražnja svugdje u svijetu.
Odgovorna i mudra upotreba tehnologije
Iako većina djece danas uspješno, čak i samostalno, koristi digitalne tehnologije, važno je da im digitalne vještine razvijamo u duhu međusobnog poštovanja, empatije i razboritosti. Na taj način, razvijajući digitalnu inteligenciju koja ima svoje uporište u humanim vrijednostima, pomoći ćemo djeci da na pravi način mogu vladati tehnologijom – umjesto da tehnologija ovlada njima!
Cilj digitalnog obrazovanja nije da sva djeca budu programeri, već da u susretu s digitalnim svijetom razvijaju kreativnost. Naime, stjecanje vještina poput kodiranja, razumijevanja algoritama ili vještina vezanih uz robotiku pomaže u razvoju logičkog razmišljanja i fokusiranju na kreativno rješavanje problema.
U nastavku vam ističemo nekoliko razloga zbog kojih svakako treba ulagati u razvoj digitalnih vještina kod djece osnovnoškolske dobi:
1. Tehnologija potiče znatiželju, a znatiželja jača mozak!
Mozak funkcionira baš kao mišić – traži stalnu vježbu kako bi ostao snažan! Rješavanje praktičnih problema pomoću tehnologije pokreće aktivnost sinapsi i neuronske interakcije u mozgu, što daje fantastične mogućnosti da se djeca razvijaju u aktivne i znatiželjne pokretače svijeta budućnosti.
2. Digitalne radionice uče djecu metodi pokušaja i pogreške
Važno je djecu naučiti da se osjećaju sigurno i da bez straha od neuspjeha istražuju i isprobavaju nove mogućnosti i ideje, za što su različite digitalne radionice – idealne!
3. Digitalne radionice pripremaju djecu za tehnologiju budućnosti
Djeca danas odrastaju s alatima koji su proizvod znanosti, tehnologije, inženjeringa i matematike, a razumijevanje tehnologije pomaže im da bolje razumiju svijet oko sebe – svijet strojeva, ekrana, satelita, umjetne inteligencije i digitalne povezanosti, kako bi jednog dana i sami bili aktivni kreatori tehnologija budućnosti.
4. Inženjeri/ke, izumitelji/ce, znanstvenici/e i umjetnici/e mijenjaju svijet
Bez obzira na veliku potražnju za poslovima vezanim uz tehnologiju i znanost, djecu ne bi trebalo usmjeravati isključivo na takva znanja, već ih je bitno ohrabriti da nauče eksperimentirati s različitim idejama; nije slučajno da su tehnologija, znanost, matematika, programiranje, inženjering i umjetnost pokretači promjene u današnjem svijetu!
5. Djecu veseli učenje (o tehnologiji)!
Djeca već od najranije dobi vole postavljati pitanja kako bi shvatila svijet oko sebe, a još više vole dobiti odgovore na postavljena pitanja. Na pametno strukturiranim radionicama koje objašnjavaju tehnologiju njihova pitanja dobivaju smislene i zadovoljavajuće odgovore 🙂
Ljetna školica programiranja
Uzimajući sve gore navedeno u obzir, Split Tech City odlučio je organizirati besplatnu Ljetnu školicu programiranja za učenike i učenice 7. i 8. razreda!
Najvažnije informacije:
https://docs.google.com/forms/d/1jM4F4pICRkHxIgn2dyK-HW3vjsZyyr9-MvfNun7APlo/edit
Čekamo Vaše prijave! 🙂
Podijeli