Split Tech City je zajednica sastavljena od tvrtki, udruga, institucija, meetupa i pojedinaca koji su posvećeni razvoju tehnološkog sektora u Splitu i regiji.
Postani članRomana Ban
16.07.2019.
Dana 4.7.2019. u prostorijama WIP Coworking održano je osmo izdanje “Women in tech meetup Split”, mjesečnog druženja u organizaciji Split Tech City-ja, namijenjenog ponajviše djevojkama i ženama koje već rade ili bi željele raditi neki od brojnih poslova u tehnološkom sektoru.
Ovog puta tema je bila upravljanje ljudskim resursima, odnosno podrška ženama u poslovanju, s posebnim naglaskom na žene u IT-u, o čemu je predavanje održala gospođa Diana Kobas Dešković.
Kobas Dešković je poduzetnica, majka, psihologinja i konzultantica u područjima organizacijskog razvoja, komunikacija i strateškog razvoja i lidershipa. Direktorica je tvrtke Spona code i predsjednica Instituta Zaposlena mama, koji u okviru platforme Women’s Empowerment Forum (WEF) okuplja kompanije posvećene raznolikosti na radnom mjestu te posebno jednakim karijernim mogućnostima žena.
“U Hrvatskoj iz visokog obrazovanja izlazi 59% žena, a takva je situacija i u cijelom razvijenom svijetu, kao i na Bliskom Istoku. S druge strane, na najvišim, najmoćnijim i najbolje plaćenim pozicijama U Hrvatskoj je prosječno samo 19% žena”, iznijela je predavačica zanimljive statističke podatke, kroz smijeh dodajući: “Ja sam mama dvoje muške djece, osnovnoškolca i srednjoškolca. Kad vidim koliko su njihove prijateljice iz razreda uspješnije od njih u svakom polju, pitam se kako te cure kasnije imaju lošije prilike… Istraživanja pokazuju da djevojčice imaju bolje rezultate od svojih vršnjaka u svim predmetima, uključujući one iz STEM područja, a svugdje postoji problem manjka ljudi, pogotovo žena, u STEM području. Trebamo osnažiti djevojke i žene da osvijeste kako one to mogu!”
Kobas Dešković, kako kaže, vrlo dobro poznaje biznis te je odlučila da će doprinositi svijetu kroz podršku organizacijama, kojima pomaže u promjeni načina rada uvođenjem mjera raznolikosti i uključenja u organizacijske sustave, procese i politike kako bi izgradile željenu korporativnu kulturu koja privlači i zadržava raznolike talente.
Iz te je njene odluke nastao MAMFORCE, inovativna metoda procjene i poslovne certifikacije koja objedinjuje korporativnu odgovornost prema obitelji i rodni balans. Metoda procjene je znanstveno utemeljena i razvijena uz suradnju s vodećim akademskim i međunarodnim institucijama.
“U Hrvatskoj nominalna razlika u plaćama žena i muškaraca iznosi 10%. Kad to svedemo na nivo prosječne plaće u Hrvatskoj i pomnožimo sa 40 godina radnog vijeka, dođemo do lijepog auta srednje kategorije!”, upozorila je.
Osvrnula se i na problem manjka žena u IT sektoru, do čega dolazi zbog rodne segregacije zanimanja, različitih predrasuda i nesvjesne pristranosti: “Česta je predrasuda o ženama kao manje kompetentnima. Isto tako, dominantne, asertivne i kompetitivne žene smatraju se agresivnima, neženstvenima i teškima pa ih se zbog tih ‘nepoželjnih’ karakteristika koči pri napredovanju.”
Predavačica je govorila i o tzv. efektu staklenog stropa, odnosno o problemu gdje žene istih kvalifikacija, znanja i iskustva na istim pozicijama zarađuju manje od muških kolega. “Međutim, i na ženama je da pregovaraju za plaću i da se zauzmu za sebe!”, istaknula je.
“Europska komisija ozbljno radi na pitanju rodne ravnopravnosti; dala si je zadatak do kraja trenutnog mandata u svim vodećim institucijama doći do udjela od 40% žena, zbog čega su žene trenutno u malo povlaštenom položaju u Europi. To je malo ne-fer prema muškarcima, ali radi se o pozitivnoj diskriminaciji, za koju je procijenjeno da je dobra i da se mora provesti do određene faze kako bi se došlo do ujednačenja, nakon čega će prestati. Nažalost, mi u Hrvatskoj smo daleko od uspješnih europskih brojki”, navela je Kobas Dešković.
Aka se pitate zašto bi uopće bilo dobro da su na vodećim pozicijama, možda vas zaintrigiraju podaci o tome kako su tvrtke sa ženama u upravnim odborima i na višim menadžerskim pozicijama – dokazano profitabilnije!
“Vrlo je važno da su principi raznolikosti i uključenosti sastavni dio vrijednosti organizacije te dio misije i strategije iste. Trenutno u Hrvatskoj radimo sa 25 organizacija, od kojih je u samo jednoj top menadžment istinski posvećen rješavanju tog pitanja, dok je kod ostalih još uvijek riječ o pokušavanju dolaska do te razine”, otkrila je predavačica.
Na kraju predavanja gošća nam je istaknula kako odnos između poslodavca i zaposlenih nikad nije jednostran, već se radi o – tangu za dvoje!
“Odgovornost poslodavca je dobro organizirati posao, omogućiti cjeloživotni razvoj i edukaciju da bi se posao mogao dobro obavljati, prepoznavati doprinos zaposlenih i omogućiti određene benefite. Zaposlenima je važna pravedna plaća, posao koji ima svrhu, podrška kolega, dobri međuljudski odnosi, ravnoteža privatnog i poslovnog. Često se zaboravi da i druga strana ima svoja prava i očekivanja, a pravo je umijeće na kvalitetan način uspostaviti kulturu poslovanja, na zadovoljstvo i jednih i drugih.”
Nakon predavanja uslijedio je neformalni dio, gdje su se, uz piće i dijeljenje osobnih iskustava i stavova, s gospođom Kobas Dešković podružili svi prisutni. Bila je ovo još jedna osvježavajuća i inspirativna večer, zbog koje jedva čekamo iduću!
“Women in tech meetup Split” projekt je naše udruge, koji se realizira uz financijsku podršku Splitsko-dalmatinske županije i tvrtke ExtensionEngine, a čiji je cilj popularizacija tehnoloških zanimanja među ženskom populacijom, usmjeravanje djevojaka prema navedenim zanimanjima te povezivanje već zaposlenih žena u tehnološkom sektoru.
Podijeli