Split Tech City je zajednica sastavljena od tvrtki, udruga, institucija, meetupa i pojedinaca koji su posvećeni razvoju tehnološkog sektora u Splitu i regiji.
Postani članPromatramo li povijest sporta, počevši od stare Grčke pa sve do današnjeg vremena, možemo jasno zaključiti da se njegovo postojanje, u velikoj mjeri, isprepleće s našim životima.
Iako je velika razlika između rekreativnog i profesionalnog sporta, sigurno je da današnji svijet sporta bez tehnologije ne bi napravio ovakav veliki iskorak kao što je dosad napravio.
Navedeni iskorak počeo je razvojem fotografije i videa te je bilo samo pitanje vremena kad će, uz našu svakodnevnicu, velik utisak ostaviti i na sportska događanja.
Razvoj fotografije je uvjetovao prvu upotrebu tehnologije u sportu. Riječ je o Olimpijskim igrama 1912. godine, gdje se upotrebljavao „fotofiniš“ pri utrkama kako bi se sucima olakšalo proglašenje pobjednika određenog natjecanja.
Ovim putem ćemo prikazati svu raskoš današnje tehnologije, koja je od tadašnjeg „fotofiniša“ nenormalno porasla i učinila sport poštenijim, transparentnijim te, na kraju krajeva, i kvalitetnijim.
Jedna od najkvalitetnijih upotrebljavanih tehnologija u sportu, posebno u tenisu, je zasigurno izum britanskog računalnog stručnjaka Paula Hawkinsa, Hawk-Eye (hrv. oko sokolovo), sustav izdan 2001.
Riječ je o kompjuterskom sustavu kamera i računala koji služe za detaljno vizualno praćenje lopte te se koristi za slučajeve kada se želi znati gdje je točno lopta udarila u terenu.
Način na koji dolaze do prikaza putanje lopte je, također, vrlo specifičan. Naime, radi se o velikom broju kamera, smještenih oko igračkog terena, te povezanih s računalima. Računala prate putanje loptice putem svake kamere te na kraju pomoću pogleda iz svih kutova formiraju 3D prikaz kretanja loptice.
Uz tenis, s vremenom, Hawk-Eye je počeo zahvaćati i ostale sportove pa danas imamo upotrebu u nogometu, kriketu, badmintonu, hurlingu i ragbiju.
Tijekom 2013. i 2014. godine navedena tehnologija je počela drmati, po mnogima, najvažnijom sporednom stvari na svijetu, nogometom. „Oko sokolovo“, u ovom slučaju, pokazalo se kao vrlo pogodna tehnologija za odluku o prelasku cijele lopte preko gol linije.
Svjetski nogometni savezi su prije provođenja ove tehnologije pokušali riješiti problem s postavljanjem dodatnih sudaca na teren. Međutim, na kraju se ipak pokazalo da ovakav sustav, sa 4 ili više kamera postavljenih na oba gola, točnije na linije, drži vodu.
Praktičnost ove tehnologije najbolje se može uvidjeti u tome da odluka o prelasku lopte preko gol linije dolazi zvučnim signalom glavnom sucu u razmaku od pola sekunda, čime mu je drastično olakšan posao.
Postepenim razvojem Hawk-Eyea u nogometu, nastala je mnogo detaljnija i jedna od najkontroverznijih tehnologija – VAR (Video Assistant Referee) tehnologija. Navedena tehnologija reagira u slučajevima kada postoje određene nejasnoće pri pogotku, odlukama o kaznenom udarcu i izravnim isključenjima.
Na utakmicama na kojima se upotrebljava VAR tehnologija, organizator je dužan osigurati posebnu prostoriju u kojoj će biti smješteni VAR suci zajedno sa svom opremom i sustavom potrebnim za pregledavanje snimki.
Sama procedura upotrebe ove tehnologije je da pri “sumnjivim” situacijama VAR suci pozivaju glavnog suca utakmice da pogleda usporenu snimku na ekranu koji se nalazi uz rub terena.
Dosad navedene tehnologije su većinom vezane za profesionalne sportove. Ipak, s druge strane, tehnologija je učinila velik zaokret i u rekreativnom sportu.
Veliki utjecaj u tome su imale i društvene mreže, koje su omogućile rekreativcima diljem svijeta da motiviraju jedni druge, razmjenjuju svoja iskustva vježbanja te planove rada i prehrane.
Postepenim razvojem društvenih mreža, počele su se razvijati i ideje za kreiranje digitalnih trenera, koji bi bili ključna suvremena poveznica između običnog čovjeka i sporta, rekreacije i zdravog načina života.
S vremenom, mnogi brendovi i profesionalni sportaši su ‘nanjušili’ priliku za zaradu i napravili aplikacije s raznim vježbama i planovima prehrane te danas možemo pronaći mnoštvo platformi koje pružaju identičnu uslugu.
Također, treba istaknuti i jedan hrvatski startup, Madbraz, fitness aplikaciju koja se temelji na bodyweight vježbama, a koja je u svijetu sporta dobila velike pohvale i doživjela enormne uspjehe. Uz planove treniranja i prehrane, aplikacija nudi niz dodatnih mogućnosti, pogotovo promatrajući s aspekta društvenih mreža i povezanosti s klijentima, pomoću kojih danas spadaju u sam vrh sportske inovativnosti.
Tehnološke promjene su u potpunosti promijenile naše svakodnevne živote te je bilo sasvim realno očekivati i ovakav utjecaj u sportu.
Uz to, dok mnogi sportski djelatnici i klubovi vode polemike oko pitanja „Ubija li tehnologija sportske emocije?“, neki drugi već slažu plan kako će dosadašnje tehnologije poboljšati i stvoriti budućnost u kojem će svaki sportaš, bio profesionalac ili rekreativac, lakše i učinkovitije odrađivati svoje zamisli i ideje.
Možemo biti sigurni da daljnjem razvoju tehnologije kraja nema, da je budućnost nepredvidiva te da objeručke trebamo prihvatiti utjecaj tehnologije u sportu. Međutim, pritom zasigurno trebamo voditi brigu o pitanju kako će sve te promjene biti izbalansirane s ostalim sportskim komponentama da se, kao što mnogi sportski velikani naglašavaju, suštinska čar sporta ne bi izgubila.
Podijeli