Split Tech City je zajednica sastavljena od tvrtki, udruga, institucija, meetupa i pojedinaca koji su posvećeni razvoju tehnološkog sektora u Splitu i regiji.
Postani članDugo smo iščekivali svoju prvu motivacijsku konferenciju. Nakon subote još uvijek dolazimo sebi (a nije da je bilo nekog ludog afterpartyja!).
Prije nego vam sažmemo što smo sve imali prilike čuti, želimo na samom početku zahvaliti svim volonterima, partnerima i sponzorima koji su omogućili održavanje ovog događaja, koji nam zaista mnogo znači i, vjerujemo, označava početak predivne tradicije.
Protekle je subote, dakle, u Cinestaru centra Mall of Split održano prvo izdanje Split Tech City motivacijske konferencije. Više od 200 mladih odlučilo je svoju slobodnu subotu provesti u kinu kako bi poslušali inspirativna izlaganja lokalnih poduzetnika koji vladaju domaćom tech scenom.
Naš cilj bio je pokazati mladima svijetle primjere domaćeg tehnološkog poduzetništva kako bi shvatili da se i u Splitu, nasuprot uvriježenom mišljenju mnogih koji ne vide mogućosti van metropole i inozemstva, može uspjeti.
Kao što je na samom početku konferencije istaknuo naš Toni Trivković, predsjednik Split Tech Cityja, ovaj je događaj kruna dosadašnjeg djelovanja udruge koja povezuje splitske IT tvrtke, institucije, pojedince i inicijative.
“Neprestano guramo pozitivne stvari i trudimo se biti vjetar u leđa cijeloj lokalnoj tehnološkoj zajednici. Danas imate priliku čuti inspirativne priče profesionalaca koji su na etičan i moralan način stvorili biznise”, istaknuo je pri otvaranju konferencije.
Slogan ovog događaja bio je “Živi lokalno, radi globalno!”, a predavači su redom iznosili upravo takve priče: uspjeli su izgraditi poslove u kojima im je tržište cijeli svijet, dok istovremeno uživaju u svim blagodatima koje Split kao idealan grad za život nudi.
Publika je uživala u izlaganjima Ante Dagelića (GetByBus), Nenada Ćuka (CroatiaTech), Ivana Blagajića (Heetch), Ivana Blaževića (Rocket Insights Croatia), Darija Borasa (Parklio), Marka Prljića (ConsenSys), Nebojše Verona (dobartek.hr), Frane Borozana (SysKit) i Armanda Matijevića (SplitX), koji su govorili o svojim poslovnim iskustvima i savjetovali mlade na temelju svojih grešaka.
Ante Dagelić je još za vrijeme studiranja pokazao izuzetno poduzetan duh: osim što je freelanceao, počeo je s Mortenom Smalbyjem iz Danske razvijati GetByBus, a s kolegom je pokrenuo tvrtku Profico. Danas je Ante na doktoratu iz analitike podataka i računarne sigurnosti, sa spomenutim partnerom uspješno vodi IT tvrtku GetByBus i investira u startupe, a uza sve to vodi idiličan obiteljski život u svom gradu.
Mlade iz publike ohrabrio je da dijele svoje ideje s drugima, razvijaju komunikacijske i ostale soft vještine te marljivo već sad stječu iskustvo jer ipak upravo za vrijeme školovanja imaju najviše slobodnog vremena.
Nenad Ćuk je povratnik iz Amerike; kao 10-godišnji dječak s obitelji je iz Hrvatske preselio u Salt Lake City. Krenuli su od nule, ispočetka, a uspjeli su si osigurati pristojan život, zbog čega je iznimno zahvalan i ponosan na svoje roditelje.
U Americi je radio za niz tvrtki, ali i pokretao svoje poslove, koji su se pokazali neuspješnima. Međutim, istaknuo je Nenad, iz svakog se neuspjeha nešto nauči i ojača kao osoba.
Prije nekoliko je godina počeo ozbiljno razmišljati o povratku u Hrvatsku, i to ponajviše zbog kvalitete života. Otkrio je publici mračne strane američkog zagađenog zraka i neukusne hrane, ali i priznao što mu nikako “ne sjeda” u Lijepoj našoj, poput birokracije i “grintanja” na nebrojenim kavama koje neki znaju prakticirati.
Software, web development, marketing i grafički dizajn, kao i poneki inženjerski i VR/AR projekt ono je čime se bavi njegova tvrtka CroatiaTech. Uz poslovne partnere, zapošljava dvadesetak ljudi, koji žive u Splitu, Osijeku, Zadru, Zagrebu, Puli, Rijeci i Salt Lake Cityju.
Nenad, koji nekoliko mjeseci godišnje bude u Americi, a većinu godine provede u Splitu, radi i na aplikaciji Cancerous, koja ima za cilj u proizvodima detektirati uzročnike raka.
Publici je savjetovao da u poslu trebaju znati priznati pogrešku, preuzeti odgovornost, popraviti ako mogu i krenuti dalje.
Ivan Blagajić je programer koji je nakon studiranja u Zagrebu odlučio ostati živjeti u metropoli, gdje je obavljao izvrsne poslove u nekim od najuspješnijih domaćih agencija. Međutim, vratio se u Split zbog kvalitete života, a pritom nije izgubio posao – upravo zbog činjenice da većini vlasnika IT tvrtki nije važno gdje si nego da kvalitetno radiš!
Trenutno radi za stranu tvrtku kojoj je način funkcioniranja “remote first”, što njemu izvrsno odgovara. ”Promislite što želite i neka svaki korak u vašoj karijeri ide prema tome!”, poručio je publici. Ivan je otkrio kako u budućnosti želi više toga uraditi za zajednicu, zbog čega na proljeće s kolegom otvara coworking prostor u svom gradu.
Ivan Blažević istaknuo se od prethodnika time što se odlučio za izlaganje bez prezentacije, a svojim je simpatičnim nastupom pobrao simpatije publike. Otkrio je kako je nakon studija Računarstva radio u dvjema IT tvrtkama, da bi potom s kolegom iz SAD-a osnovao svoju. Nakon nekoliko su se godina razišli, a o uspjehu Ivanove novoosnovane tvrtke dovoljno govori činjenica da je ista nedavno pripojena najbrže rastućoj softverskoj agenciji u SAD-u – Rocket Insights.
Do navedenog uspjeha zasigurno ne bi došlo bez predanog rada; Ivan je otkrio kako ne radi samo nedjeljom, a ostalim danima rijetko kad radi manje od 12 sati.
“Cijeli posao oko pripajanja Rocket Insightsu preživio sam tako što nisam spavao dva mjeseca”, otkrio je, dajući publici do znanja da nema lakog ni brzog uspjeha, kojeg, kako je naglasio, smatra relativnim.
Dario Boras, vlasnik tvrtke poznate po pametnoj parking barijeri Parklio, nasmijao je publiku prepričavajući kako je s trojicom svojih kolega do genijalne ideje došao “iz očaja”. Preživjeli su podcjenjivanja i podsmijeh od strane nekih uspješnih poslovnih ljudi, ali i pokazali svima važnost timskog rada i vjerovanja u svoju ideju kad su na globalnom startup natjecanju osvojili drugo mjesto, nakon čega je uslijedila prva velika investicija.
Danas zapošljavaju 12-ero ljudi i uspješno posluju na globalnom tržištu, u 30-ak zemalja na svijetu, a očekuju i dodatan rast i širenje.
Marko Prljić također se odlučio na izlaganje bez prezentacije. Ovaj zanimljivi dizajner zadnjih nekoliko godina usmjerio se u svijet blockchaina; danas živi u Zagrebu, gdje je zaposlen u tvrtki ConsenSys kao direktor dizajna, a aktivno djeluje unutar Ethereum zajednice kroz razne inicijative, projekte, hackathone i stručne konferencije.
Uz brojne savjete o marljivosti, požrtvovnosti i etičnom radu, koji ih jedini mogu dovesti do uspjeha, pružio je mladima zanimljivo meditativno iskustvo: svjetla su se prigušila, a Marko je publiku odveo na putovanje kroz vrijeme, potaknuvši svakoga da se zapita gdje se vidi za desetak godina i što u ovom trenutku može učiniti kako bi krenuo ka željenoj destinaciji, odnosno situaciji.
Nebojša Veron je osnivač i suvlasnik platforme dobartek.hr, koja trenutno omogućuje naručivanje hrane putem interneta u osam hrvatskih gradova te zapošljava 15-ak mladih ljudi, a sve uz vlastito financiranje, bez vanjskih investicija.
U svom se izlaganju usredotočio na važnost komunikacije za poslovni uspjeh. Otkrio je publici kako je izazovno u poslovne pothvate ulaziti s prijateljima, zbog čega je vrlo bitno jasno iskomunicirati međusobna očekivanja. Istaknuo je kako je komunikacija unutar tima također vrlo izazovna, ali i ključna za uspjeh. “Kad zapošljavamo nove ljude, važno nam je da su to osobe od kojih možemo učiti”, otkrio je i isto preporučio svima. Govorio je i o načinu komunikacije s korisnicima i s poslovnim partnerima, otkrivši kako su partneru i njemu na samom početku poduzetničkog puta poslovni sastanci bili izvan komfort zone.
Frane Borozan je suosnivač i suvlasnik tvrtke SysKit, koja se bavi ‘B2B’ prodajom enterprise softwarea na globalnoj razini. Razvijaju rješenja za SharePoint i Office 365, a plan im je postati najjača svjetska tvrtka u value added rješenjima za navedene platforme.
Trenutno imaju 60-ak zaposlenih, a od prvog dana posluju na svjetskom tržištu. Frane je istaknuo kako poduzetnik treba biti strpljiv, ne smije lako odustati, treba vjerovati u ono što radi, ali treba znati i odustati na vrijeme.
Konferenciju je zaključio Armando Matijević, koji je svojim otvorenim i ležernim pristupom oduševio mladu publiku. On vodi SplitX, jedan od najkvalitetnijih svjetskih XR community-a, u sklopu kojeg radi s domaćim i stranim startupima.
Kako bi im približio svoj način života i rada, publici je prepričao svoj nedavni 23-dnevni put od Splita preko Kine do Amerike i natrag. Sudjelovanje na brojnim konferencijama i sastanci diljem svijeta sastavni su dio njegovih nastojanja da rodni grad svake godine učini centrom svijeta virtualne i proširene stvarnosti. S obzirom na to da Split smatra rajem na zemlji, ne propušta promovirati njegove ljepote i poslovne potencijale u svakoj prilici; igrati picigin usred Kine njemu nije nikakva nepoznanica!
Uz to, kao mentor pruža podršku brojnim splitskim startupima, a “ne može se” ne postoji u njegovom rječniku. Ohrabrio je mlade da ne nastoje biti lijeni uhljebi, već da iskoriste mogućnosti koje im 21. stoljeće pruža i vrijednim radom zgrabe neku od brojnih prilika jer su potencijalne odlične poslovne ideje nebrojene.
Uz motivacijske govore, održana je i panel rasprava “Kako još za vrijeme školovanja postati konkurentan na tržištu rada?”, na kojoj su sudjelovali Igor Roglić (Extension Engine Croatia), Antonio Šerić (Lilcodelab) i domaćin Toni Trivković (Split Tech City/Agilo). Publika je imala priliku saznati o njihovim poslovnim pričama i razmišljanjima, koji su, iako u nekim pogledima različiti, svakako pozitivni i nadahnjujući.
Od zajednice za zajednicu
Ova posve apolitična konferencija podržana je i financirana od strane zajednice – partnera i sponzora koji su prepoznali vrijednost ovakvog događaja i važnost poticanja mladih na poduzetništvo i ostanak u Splitu, a to su Udruga mladih programera DUMP, Extension Engine, Lilcodelab, Zadnja stranica, GetByBus, Erste banka, Hotel Krilo, Boban+partneri, Croatia Tech, Agilo, Bitcoin Store, Plan B Back Bar, dobartek.hr, Studio Gost i Zagrebačka banka.
Još jednom zahvaljujemo svima njima, kao i cijeloj publici na izvanrednom zajedničkom iskustvu!
Uskoro na svom YouTube kanalu donosimo snimke svih motivirajućih predavanja koje smo imali prilike čuti; drago nam je da će se na taj način moći inspirirati i svi oni koji nam se nisu mogli pridružiti u subotu.
Pratite nas na Instagramu, Facebooku, LinkedInu i Twitteru za još više dojmova i – vidimo se i dogodine! 🙂
Podijeli