Split Tech City je zajednica sastavljena od tvrtki, udruga, institucija, meetupa i pojedinaca koji su posvećeni razvoju tehnološkog sektora u Splitu i regiji.

Postani član

Projekt “ICT Županija” za razvoj IT sektora Splitsko-dalmatinske županije

Tomislava Saša

Tomislava Saša

26.02.2018.

damir brcic ict zupanija

U skladu sa svjetskim trendovima u Splitu i Splitsko-dalmatinskoj županiji IT sektor doživljava zamjetan rast, kako kroz broj tvrtki, broj zaposlenih u njima tako i kroz prihod IT tvrtki. Međutim, ne u mjeri koliko bi trebalo biti s obzirom na ljudski i stručni potencija koji ovaj grad ima. Stoga je IT služba Splitsko-dalmatinske županije predložila pokretanje županijskog akcijskog sveobuhvatnog projekta ICT županija, s jedinom svrhom da cijelim nizom mjera potakne rast i razvoj kompletnog IT sektora u Splitu i županiji.

Na ovu temu smo razgovarali s Damirom Brčićem, voditeljem projekta ICT Županija.

 

Kada je pokrenut projekt ICT Županija ?

Nakon prezentacije projekta, Župan ga je prihvatio i u uvrstio kao jedan od svoja tri ključna projekta u tekućem mandatu.
Cijela priča počela je u lipnju 2017., u kolovozu je osnovana Ekspertna skupina, a puni početak rada projekta bio je u listopadu prošle godine.

 

Kako je projekt podijeljen?

Projekt je podijeljen na EDIT – Edukacijski IT centar SD županije namijenjen izvođenju cijelog spektra IT edukacija (učenici osnovnih i srednjih škola, studenti, IT profesionalci i tvrtke), PICS@FESB – Predinkubacijski IT centar SD županije na FESB-u (prostor bivšeg MIC-a) sa svrhom poticanja i razvijanja studentskog poduzetničkog razmišljanja i razvoj studentskih, ali i projekata ostalih mladih poduzetnika, kao priprema za startup i inkubaciju.
Inkubatorski i coworking dio unutar budućeg Županijskog IT centra – ŽIC – zgrada na adresi Ruđera Boškovića 25 (bivši Varteks).
Također, projekt uključuje sudjelovanje u radu lokalne IT zajednice kroz financiranje aktivnosti IT udruga, sudjelovanje u organizaciji i osiguravanju prostora za meetupove i edukacije. Poseban naglasak je na aktivnoj pomoći zajednici u organiziranju IT konferencija (Shift, Splitech, DumpDays, Softcom, Battle4Split i dr.) kako financijski , tako i organizacijski te s aktivnim sudjelovanjem u programu i aktivnosti konferencije.
Poslovne aktivnosti u smislu financijske pomoći: mladim poduzetnicima (do 30.000 kuna prve godine poslovanja), subvencioniranim poduzetničkim kreditima – najpovoljniji na tržištu, pomoć potpornim institucijama, te program poticanja tehnološkog razvoja i inovacija.
I na kraju turistički IT aspekt na način promoviranje sinergije turističkog i IT potencijala grada i županije kao idealnog mjesta za život i rad IT profesionalaca i tvrtki.

Što vidite kao najveće prepreke razvoju ICT sektora u županiji?

Neke od prepreka razvoju ICT sektora su nedovoljan broj kvalitetno obučenog IT kadra, neadekvatni poslovni prostori, prostorna raštrkanost IT tvrtki i stoga slabija poslovna interakcija, nedovoljan broj IT tvrtki u svrhu okrupnjivanja ili postojanja kvalitetne konkurencije, nepoznavanje ICT kulture unutar šire zajednice kao preduvjeta za stvaranje ICT poduzetničke klime, te zanemaren turistički potencijal grada i županije kao ICT destinacije za rad i turizam. Upravo ti nedostaci su ono na čemu ICT Županija, ali i svi naši partneri, radimo.

 

Kako točno projekt ICT županija odgovara na te prepreke?

ICT Županija je cjeloviti odgovor na navedene prepreke. Upravo ta cjelovitost, od edukacija u osnovnim i srednjim školama, preko predinkubatorskog centra, do inkubatorskog centra, je ono što želimo naglasiti. Krenuli smo s najvećim problemom, a to je nedostatak kadra, tako da strukturno podignemo ICT kadar i usmjeravamo djecu već od osnovne škole. Sljedeća razina je profesionalna edukacija. Stoga, podržavamo razne meetupove, konferencije, sudjelujemo u organizaciji istih, s ciljem podizanja razine profesionalnog znanja. Kroz predinkubatorski i inkubatorski centar, cilj je materijalno pomoći zajednici, stvaranjem uvjeta i kvalitetnih prostora za rad za mlade tvrtke, organizaciju meetupova, edukacija. Također, financijski pomažemo ICT udruge i konferencije kako bi sve podigli na jednu veću razinu. Naposljetku, ono što je važno za cijelu županiju, je brendiranje Splita i županije kao IT destinacije za život i rad.

 

Koje su do sada poduzete aktivnosti?

Kroz EDIT (Edukacijski IT centar) pokrenuli smo opsežnu edukaciju učenika 7.i 8. razreda osnovne i 1.i 2. razreda srednje škole u 8 gradova i 17 škola, s ciljem popularizacije programiranja, kroz učenje HTML, CSS i JavaScript. Programi su vrlo praktični i prilagođeni dobi polaznika. Želja nam je da što veći broj djece dobije priliku na praktičan način upoznati programiranje, te se na vrijeme usmjeri ako se prepozna u tom zanimanju.
Prethodno je 35 nastavnika informatike obučeno za edukatore programiranja, a u pilot projektu EDIT – Škola programiranje u veljači je ukupno 480 djece upisano u program edukacije.
Nakon EDIT-a fokus ide prema predinkubatorskom centru, gdje smo već u kontaktu s nizom mladih poduzetnika, s kojima u okviru predinkubatora i u suradnji s mentorima nastojimo uobličiti njihove poslovne ideje i usmjeriti ih prema inkubatoru.
Potpomogli smo rad više udruga, kao na primjer DUMP (Udruga mladih programera), UPIT (Udruga programera informacijske tehnologije), te Split Tech City. Nadalje, potpomogli smo u međuvremenu sve održane IT konferencije primjerice SoftCOM i SpliTech, a glavni smo partner Shift konferencije, što nastavljamo i ove godine, kao i DUMP Days i Battle4Split. Planiramo sufinancirati sve nadolazeće konferencije, uz aktivno sudjelovanje i predstavljanje županije kroz projekt ICT Županija.
Cjelovito pristupamo svim projektima i konferencijama, te ih promatramo kao vrijedan doprinos zajednici, kako u promoviranju i razvoju IT sektora, tako i u turističkom brendiranju grada i zajednice kao mjesta za život i posao.

 

Kakav je odaziv zajednice na projekt?

Odaziv zajednice je iznad očekivanja, što samo potvrđuje koliko je ovakav projekt bio potreban. Ostvarili smo izuzetnu suradnju sa svim IT udrugama, lokalnim fakultetima, aktivno surađujemo s lokalnim IT tvrtkama. S njima planiramo i razne aktivnosti u budućnosti, kao što su periodične edukacije prema više programa u prostoru PICS@FESB, kao konstantan rasadnik prethodno obučenih kadrova.

 

Koji su daljnji koraci?

Županija planira i određene oblike natječaja za izradu softverskih rješenja za potrebe rada Županijskih službi ili EU projekata, gdje bi bile pozvane sve županijske IT tvrtke i na takav način se i poslovno angažirala lokalna IT zajednica. U prostorijama PICS (bivši MIC) na FESB-u planiramo u suradnji s zainteresiranim lokalnim IT tvrtkama i partnerskim udrugama pokrenuti novi projekt – više paralelnih “Škola naprednog programiranja” koje bi bile rasadnik kadrova lokalnim IT tvrtkama. Projekt je zamišljen kao ozbiljniji dio projekta EDIT usmjeren prvenstveno na edukacije za zadovoljavanje kadrovskih potreba lokalnih tvrtki, za razliku od popularizacijskih Škola programiranja u osnovnim i srednjim školama. U tom dijelu pozivamo na suradnju sve loklane IT tvrtke. Širiti ćemo Školu programiranja na još veći broj škola i učenika, te u program uključiti i učenike 3. i 4. razreda srednjih škola s posebnim naglaskom na pripremi za IT tržište rada.
Pokrećemo aktivnosti Predinkubacijskog IT centra na FESB-u, te izrađujemo projekt preuređenja bivše zgrade Varteksa na Splitu 3, gdje će biti Županijski IT centra Splitsko-dalmatinske županije.
Također, Županija u budućnosti promišlja i o IT parku gdje bi lokalne tvrtke imale prostor za rad, ali prije toga treba podići cijelu zajednicu i povećati kadar.
U suradnji s partnerima iz Split Tech Cityja planiramo pokretanje konferencije TNT Split (Tourism and technology Split) i još dosta zanimljivih ideja u razradi.

 

Kako je zamišljen IT centar u bivšoj zgradi Varteksa i u kojoj je fazi projekt?

Županijski IT centar zamišljen je kao inkubacijski i coworking prostor, zapravo višefunkcionalna zgrada otvorenog tipa. Zamislili smo da to bude centralno mjesto splitske IT zajednice, gdje bi u suradnji sa Split Tech Cityjem radili na animaciji i spajanju svih dionika splitske i županijske IT scene. Zgrada bi funkcionalno posjedovala inkubatorski dio za mlade poduzetnike i tvrtke, ali također niza sadržaja za dnevne aktivnosti IT zajednice: coworking prostor, lounge prostor s kafićem, informatičke učionice, konferencijska sala, urede za sastanke i slično.
Trenutno se radi projekt preuređenja, na jesen planiramo započeti s radovima na adaptaciji i uređenju zgrade, a otvorenje je planirano za prvu polovinu 2019. godine.

Kakva je uloga Split Tech Cityja u projektu ICT Županija?

Osmišljavajući projekt ICT županija, Splitsko-dalmatinska županija u udruzi Startup.hr je pronašla idealnog partnera jer se radi o savršenom primjeru djelovanja u području koji je i Županija detektirala kao prioritetno – pomoć u okrupnjavanju IT scene u Splitu kao preduvjet za njen daljnji razvoj i rast. Ono što je zanimljivo reći, udruga Startup.hr je u aktivnosti animiranja IT zajednice krenula prilično vizionarski, ne čekajući da se institucije uključe. Zbog toga mi danas na području Splita imamo budnu i spremnu zajednicu IT profesionalaca i IT tvrtki koji redovito komuniciraju, razmjenjuju iskustva putem meetup grupa i poslovno surađuju. Projekt ICT županija ima za cilj potaknuti značajniji rast cijelog ICT sektora u gradu Splitu, ali i Županiji, stoga udrugu Startup.hr – sada Split Tech City smatra partnerom u misiji, kojega će maksimalno i u svim aspektima podržati- financijski i organizacijski. Također Split Tech City pomaže projekt ICT županija u osmišljavanju aktivnosti i projekata, a pogotovu u pripremi Županijskog IT centra (coworking i inkubatorski prostor) u zgradi bivšeg Varteksa u ulici Ruđera Boškovića.

 

Koliko u županiji zapravo nedostaje ICT stručnjaka?

Fakulteti splitskog sveučilišta godišnje prosječno na tržište rada isporučuju 250-280 stručnjaka IT profila koje tržište rada apsorbira u cijelosti i još mu na godišnjoj razini nedostaje oko 100 IT stručnjaka za potrebe lokalnih IT tvrtki i stranih podružnica. Situacija je još problematičnija ako se uzme u obzir potencijal za širenje i razvoj ovoga sektora. Naime, postoji kontinuirani interes stranih IT tvrtki za osnivanje svojih podružnica u Splitu i okolici. Međutim, nedostatak kadra je ono na čemu stvar obično „puca“, usprkos natprosječnim primanjima, jer kadra jednostavno nema.

 

Kakve su ostale hrvatske županije po pitanju ICT-a?

Naša analiza stanja je pokazala da svaka županija, pa i grad rade ponešto, ali nijedna nema cjeloviti pristup razvoju ICT-a. Mi smo krenuli s drugačijim pristupom, napravili smo kratku i jednostavnu, ali učinkovitu poslovnu analizu. Detektirali smo slabosti IT sektora i zajednice u Splitu i županiji, detektirali smo sve dobre stvari koje postoje, te odlučili ih pomoći te izgraditi sve ostalo što još nedostaje za cjelovitu priču.
Dakle, odlučili smo se za cjelovit, a ne djelomičan pristup, a to je vidljivo iz toga što je Županija pokrenula paralelno više mjera od kojih svaka ide svojom dinamikom. Nitko drugi nije krenuo ovako široko s više mjera istovremeno.
Također, sama Splitsko-dalmatinska županija u razvoju IT-a krenula je ponajprije od sebe. Uz pomoć vlastite IT službe i vlastitih developera, razvila je cjelokupan sustav za elektroničko upravljanje dokumentacijom (DMS) – SEUD baziran na Alfresco/Java/SmartGWT tehnologiji. Tako da se danas cjelokupna zaprimljena dokumentacija skenira, a dokumentacija u svim županijskim odjelima kreira digitalno, potpisuje digitalnim potpisom i „kola“ elektronički.

 

Što bi poručili mladima koji su na pragu odabira srednje škole ili fakulteta, ali i mladima ljudima na fakultetu?

Prvima bih poručio da već u ranoj dobi razmišljaju poduzetnički, a to znači da nitko umjesto njih ne bi trebao odlučiti čime će se u budućnosti baviti. Također, neka već tijekom školovanja, te odabirom zanimanja i vrstom edukacije, utječu na svoje buduće zanimanje, a ne da očekuju da institucije to isključivo riješe umjesto njih.
Mladima koji su na fakultetu, preporučio bi da već tijekom fakultetskih dana pokreću ili sudjeluju u nekakvim poduzetničkim idejama i projektima. Danas imamo situacije koje se prije nisu javljale, a to je da možemo imati studente poduzetnike i studente poslodavce kao što je to jednom lijepo rekao kolega Vedran Vukotić iz HR Clouda.

ict zupanija

Podijeli


O autoru:

Tomislava Saša

Za diplomiranu profesoricu hrvatskoga jezika i komunikologinju, s afinitetom prema tehnologiji, Split Tech City se pokazao kao idealan put. Želim doprinijeti stvaranju boljih prilika u Splitu. Kao izvršna urednica Split Tech Cityja aktivno osluškujem zajednicu. Iskreno vjerujem da i zajednica osluškuje nas.

Pretplati se Pretplati se

Povezane novosti