Split Tech City je zajednica sastavljena od tvrtki, udruga, institucija, meetupa i pojedinaca koji su posvećeni razvoju tehnološkog sektora u Splitu i regiji.

Postani član

Otvoren Centar za društveno korisno učenje

Tomislava Saša

Tomislava Saša

04.02.2019.

Početkom siječnja otvoren je Centar za društveno korisno učenje na splitskom Ekonomskom fakultetu, kroz koji će studenti ubrzo imati priliku u sklopu akademskog obrazovanja stručnu praksu polagati u udrugama.

Učenje zalaganjem u zajednici

Zahvaljujući sinergiji vrijednih mladih iz udruga sa šireg splitskog područja i proaktivnih djelatnika Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Splitu, početkom ove godine otvoren je Centar za društveno korisno učenje, koji bi već kroz nekoliko sljedećih mjeseci mogao donijeti značajne pomake u razvoju svih uključenih sudionika, kao i cijele zajednice.

Naime, zahvaljujući financijskoj potpori Europske unije projektu „Centar za društveno korisno učenje“, Ekonomski fakultet bit će prva sastavnica Sveučilišta u Splitu koja će u sklopu kolegija Stručna praksa pružiti studentima mogućnost društveno korisnog učenja.

Riječ je o modelu učenja zalaganjem u zajednici, odnosno načinu kojim studenti mogu svoja teorijska znanja primijeniti u stvarnom životu i doprinijeti razvoju svoje zajednice. Ovaj model učenja već je razvijen i široko prihvaćen u zemljama zapadne Europe, SAD-u, Australiji i sl.

Centar za društveno korisno učenje

Osim što se društveno korisno učenje uvodi kao zaseban dio kolegija, i to s intencijom osamostaljivanja, otvoren je Centar za DKU, gdje će se studenti imati priliku informirati o mogućnostima volontiranja u udrugama te dobiti potporu za razvoj društvenih inovacija.

„Cilj Centra je ojačati suradnju između organizacija civilnog društva i visokoobrazovnih institucija u zajedničkom rješavanju društvenih problema u zajednici te izgradnji mladih ljudi kao društveno aktivnih i osviještenih građana“, objašnjava Lana Ugrčić s Ekonomskog fakulteta, voditeljica samog Centra, ističući kako se u zadnjih nekoliko godina na pojedinim splitskim fakultetima društveno korisno učenje uvodilo samo „horizontalno“, odnosno kroz individualni angažman pojedinih profesora, dok se ovim projektom ide na „vertikalan pristup“ formaliziranjem kurikuluma povezanog s društveno korisnim učenjem.

Nositelj projekta je naš član Klub mladih Split

Nositelj cijelog projekta je naš član Klub mladih Split, a osim Ekonomskog fakulteta, u projekt su kao partneri uključene udruge MoSt, Srce, Naša dica i TOMS. Očekuje se da će kroz sljedećih godinu dana u projekt biti uključeno još barem 15-ak udruga.

„Naš je slogan ‘budi promjena!’, a mi smo neizmjerno ponosni što nas je suradnja s divnim ljudima velikih ideja dovela do ovog projekta, kojim ćemo zasigurno napraviti veliku promjenu na našem području“, kazala je Romana Ban iz Kluba mladih Split, voditeljica projekta.

U sklopu projekta pripremaju se mnoge zanimljive aktivnosti ne samo za nastavnike i studente, već i za sve mlade zainteresirane za volontiranje i zalaganje u zajednici, stoga sve novosti pratite na službenoj web stranici Centra.

Podijeli


O autoru:

Tomislava Saša

Za diplomiranu profesoricu hrvatskoga jezika i komunikologinju, s afinitetom prema tehnologiji, Split Tech City se pokazao kao idealan put. Želim doprinijeti stvaranju boljih prilika u Splitu. Kao izvršna urednica Split Tech Cityja aktivno osluškujem zajednicu. Iskreno vjerujem da i zajednica osluškuje nas.

Pretplati se Pretplati se

Povezane novosti