Split Tech City je zajednica sastavljena od tvrtki, udruga, institucija, meetupa i pojedinaca koji su posvećeni razvoju tehnološkog sektora u Splitu i regiji.

Postani član

MANUŠKI PROGRAMERI: Donacijom podrži razvoj darovite splitske djece!

Romana Ban

Romana Ban

26.04.2024.

Naravno da smo ponosni kad splitski kreativci i poslovnjaci ostvaruju zapažene uspjehe na državnoj i međunarodnoj razini, ali kad takve uspjehe ostvaruju splitska dica – e onda našem ponosu nema kraja!

A kad smo ponosni na nekoga, želimo da baš svi znaju za njihov rad, sposobnost i uspjeh! Najmanje što tada možemo učiniti je proširiti dobar glas putem svojih kanala – kako unutar Split Tech City zajednice, tako i prema široj javnosti.

Danas ti donosimo priču o djeci o kojoj će se tek čuti! Naša veza s njima počela je još lani, kad nam se jedan tata obratio za pomoć kako bismo njegovo darovito dijete pomogli odvesti na natjecanje koje mu je puno značilo. Tada smo to učinili incognito; nekoliko tvrtki – članica STC zajednice svojim su donacijama dječaku Lavu Mlinaru olakšale put po još jednu medalju u nizu!

Danas je priča o Lavu narasla u svakom smislu, a o svemu nam je više otkrio spomenuti tata – Marko Mlinar.

Tko su Manuški programeri?

Ukratko, trenutno službeno najbolji natjecateljski tim u jeziku Logo u Hrvatskoj. I to naš splitsko-solinski. Ipak, oni su i mnogo više…

Priča o Manuškim programerima započinje zapravo s učiteljicom informatike i tehničke kulture OŠ Manuš Katicom Jukić (dipl. ing., mentor), koja redovito potiče i „one koji žele učiti i raditi više“ te je mentorirala Lava Mlinara, tada petaša, do prvog mjesta Državnog natjecanja iz informatike (najbolji rezultat u 10-ak godina kategorije Digitalne kompetencije).

Prepoznala je kako Lav želi znati još više pa su se u 6. razredu odlučili raditi i u kategoriji Algoritmi. U natjecanjima u informatici u Hrvatskoj postoji i kategorija programiranja u jeziku Logo. O Logu je Lavov prijatelj Noa Hornischer iz OŠ kraljice Jelene u Solinu (s kojim se Lav upoznao preko udruge Darovita djeca) učio od oca, pokazao ga je Lavu…i tako su se dva prijatelja dogovorila da zajedno krenu i u Logo i (tek nešto kasnije, na Lavovu inicijativu Noi) u Python.

Pri tome im je upravo Katica Jukić stvorila uvjete da to, uz njeno mentoriranje i vođenje u okviru OŠ Manuš, i mogu (što je prepoznala vrijednim i ravnateljica mentorica OŠ Manuš, dipl. prof. defektologije Marita Guć).

Timsko natjecanje u Hrvatskoj Logo ligi prihvaća iz kola u kolo rezultat najbolja 3 natjecatelja iz tima, pa su tim proširili s prijateljima zainteresiranim učiti programiranje – osmašem iz OŠ Ravne Njive – Neslanovac i prijateljem iz Darovite djece Tonijem Borozanom i Lavovim prijateljem iz razreda Tonijem Balintom. Dakle,

lani su počeli s „nepunim timom“, a ove su godine Manuški programeri pobjednici timskog natjecanja Hrvatska Logo liga.

Ovu je ligu 2016. pokrenuo i od tad ju uspješno vodi Hrvatski savez informatičara. Ove godine u 5 kola sudjelovala su 32 tima, okupljena oko osnovnih škola ili informatičkih udruga i klubova, od kojih neki djeluju dugo.

Koliku podršku imaju od škole i drugih?

Manuški programeri rade kroz dodatne programe koje u OŠ Manuš vodi učiteljica Jukić, no već su pomalo i prerasli voditeljicu, tako da je ona pronašla vrijednu ekipu sa splitskog PMF-a da s njima radi „zadatke višeg stupnja“ u jeziku Python.

Njenom pozivu se, nakon duljeg traženja prikladnih mentora, odazvao doc.dr.sc. Goran Zaharija, u okviru grupe koju već 7 godina vodi doc.dr.sc. Monika Mladenović, a uz njega mentorirala ih je i Valentina Čokić, i, povremeno, Ana Strunje, obje studentice diplomskog studija.

Ovom prilikom još jednom zahvaljujem dragim mentorima na svemu! Učiteljica Jukić borit će se za učenika kad treba izaći pred komisiju i tražiti/braniti bodove zajedno s učenikom, ali tu je i kad djetetu zatreba psihološka podrška i kad treba tražiti mentore s više znanja. Mentori s PMF-a zaista nam izlaze ususret, ne samo redovitim radom na višoj razini, već i čestim usklađivanjem s rasporedima Lava i Noe.

Mentore s višom razinom znanja u jeziku Logo za redoviti rad nisu još uspjeli naći, a dodatna znanja u istom stjecali su što samostalno, što na programima HSIN-a (školi i kampu).

Ono za što ne pronađu starijeg mentora uče sami (npr. Lav uči C++ zbog brzine izvršavanja koda što neki zadaci traže), a otvoreni su i podučavanju drugih.

Djeca iz ovog tima redovito sudjeluju u županijskim, državnim i drugim natjecanjima iz informatike koje organizira HSIN (često zajedno s Agencijom za odgoj i obrazovanje).

HSIN redovito održava Zimsku školu informatike (Čakovec) i Kamp mladih informatičara Hrvatske (Krk).

Ovim putem svi zahvaljujemo na pomoći koju nam je Split Tech City pružio lani oko odlaska na prvu Lavovu Zimsku škole informatike.

Koliko Manuškim programerima za razvoj i učenje znače kampovi i ostale dodatne aktivnosti?

Spomenuta škola i kamp su pozivni, odnosno namijenjeni najboljima na natjecanjima koja organizira HSIN, uključujući državna, no u isto su vrijeme ograničeni kapacitetima; prvenstveno se radi o školama programiranja u kojima najbolji mentori u Hrvatskoj (od kojih veći dio čine bivši natjecatelji na međunarodnim natjecanjima) podučavaju ponajbolje učenike.

Zimska školu informatike i Kamp mladih informatičara Hrvatske odvijaju se tijekom zimskih praznika i odmah nakon nastave u lipnju, a djeca ih jedva dočekaju. Lav je odradio program dvije ZŠI i jednog KMIH (sve s pohvalama), Noa ZŠI 2024.

Takve manifestacije njima nisu samo prostori učenja, već i prilika za socijalizaciju sa sebi sličnima.  

Split, županija, Dalmacija su trenutno u onom koraku – kako dalje nakon osnovne škole?

Lokalno, imamo ponekog učenika koji se vlastitim radom i radom mentora (kroz školu ili, iznimno, udruge „na daljinu“) uspio probiti u ustaljeni kružni sustav vrhunski mentor – ustrajni rad na visokoj razini – vrhunski rezultati, no radi se o pojedincima. 

Razlika u ustaljenim procesima vrhunskog rada se vidi jer skoro sve nagrade u kategoriji srednjih škola odnesu učenici zagrebačke XV. gimnazije. Ipak, lijepih iznimaka ima i bilo je i u Splitu. Tim zagrebačkih studenata u ožujku je bio drugi najbolji tim u Europi…

Manuški programeri samo programiraju, tj. educiraju se i natječu samo u području informatike?

Ne, oni su darovita djeca, zapravo uz podršku redovito imaju rezultate u više polja.

Lav je 4 razreda imao 100% rezultat na Klokanu bez granica, logičko-matematičkom natjecanju u kojem sudjeluje oko 6 milijuna djece u svijetu.

U 3 godine osvojio je 4 zlatne medalje i 2 srebrne na Državnim natjecanjima u informatici, i to u 4 kategorije: Digitalne kompetencije, Osnove informatike, Algoritmi i Logo (od toga ove godine 2 zlata i 1 srebro).

Noa je lani bio 2. na Državnom iz astronomije (također mentorica Jukić), ove godine osvojio je 3. nagradu na Državnom iz fizike (natjecanju za osmaše, u kojem iznimno rijetko sudjeluju sedmaši i mlađi), jednom od 4 (fizika, matematika, kemija, informatika) u koja sudjeluje (a čeka i za 5., astronomiju), a osvojio je i mjesto u hrvatskoj reprezentaciji koja ide na Međunarodni turnir mladih prirodoslovaca (IYNT).

Toni Borozan je bio 1. prvaš koji je rješavao Sudoku prethodno otvoren za natjecatelje od 5. razreda naviše, kao trećaš već je rješavao matematičke zadatke četvrtaša na Dalmatinskom festivalu matematike, da bi, nakon osvojenog 2. mjesta na Državnom prvenstvu u Sudoku (SPH), kao dijete iz sedmog razreda, sudjelovao i na Svjetskom prvenstvu u rješavanju sudoku i logici (WSC i WPC) u Torontu, najmlađi natjecatelj.

Uskoro ih čeka još različitih natjecanja?

Da, mnogo je natjecanja pred njima. Uskoro ih čekaju olimpijade: U Hrvatskoj postoje četiri olimpijade, redovito u Zagrebu, a ove godine u okviru Dana mladih informatičara Hrvatske, koji se održavaju od 25. do 28.4.:

Hrvatska Logo olimpijada (na koju su, rangirano po uspjesima na Državnom i u Ligi, pozvana trojica članova tima: Lav, Noa i Toni) i Juniorska hrvatska informatička olimpijada (na koju je pozvan Lav), preostale dvije za srednjoškolce. Najbolje plasiranih 8 osnovnoškolaca na Olimpijadi pozivaju se na još 2 izborna ispita, a onda se iz rezultata njih i Olimpijade formira juniorska reprezentacija za pripreme i odlazak na Europsku juniorsku informatičku olimpijadu.

Otvorenost nekih natjecanja za više uzrasta je česta, pa se Lav tako ove godine okušao i u Hrvatskom otvorenom natjecanju u informatici, također u organizaciji HSIN.

Pada li sav financijski teret sudjelovanja na natjecanjima na roditelje?

Do razine državnih natjecanja uglavnom imamo pokrivene sve troškove za djecu. Hrvatske olimpijade – ovisi o godini. Lani smo imali pokrivene troškove puta i smještaja. Ove godine i sam HSIN ima 40% manji godišnji proračun pa se moramo pokriti sami.

Redoviti rad – kroz klubove, udruge, redovito traži članarine. S obzirom na to da su Manuški programeri pri školi, ne postoji članarina, a možemo reći kako je projekt bio ove godine prepoznat i podržan od strane Ministarstva znanosti i obrazovanja kroz Javni poziv za sufinanciranje rada s darovitim učenicima (hvala!). Ipak, ta sredstva nisu velika

Pripreme, te ZŠI i KMIH – HSIN pokrije sve troškove polaznika „dok su tamo“. Izdašnu novčanu nagradu SDŽ dobiju svi koji su na državnim i međunarodnim natjecanjima osvojili prva tri mjesta, ali to su djeci nagrade.

Za trajnu podršku trebalo bi ustanoviti pristojne stipendije za najbolje osnovnoškolce, a to ne daju ni Grad ni Županija ni Republika Hrvatska, i/ili jače sufinancirati udruge. 

Iskoristite ovu priliku kao poziv onima koji su voljni svojom donacijom uložiti u budućnost malih genijalaca!

Manuški programeri, kao što sam već naveo, redovito odlaze na različita natjecanja, što za sobom vuče troškove višestrukih putovanja u Zagreb, Čakovec, Krk…nekad i za djecu, nekad samo za pratnju, što uglavnom pada na nas roditelje.

Želje su nam pratiti djecu u njihovom rastu, organizirati plaćeni rad redovnih mentora i onih koji su prošli natjecanja i sami. Za to, a ukoliko bude moguće i za nešto tehnike, utrošili bismo dobivena sredstva.

U konačnici, želja nam je podignuti i Split – osnovati pristojan programerski klub/udrugu i da djeca nakon osnovne ostanu u (natjecateljskoj) informatici. Udruga/klub stvorila bi platformu i za uključivanje većeg broja djece. Značilo bi to ovakvoj djeci i nama roditeljima puno!

Poziv stoga upućujemo svima koji nas žele i mogu podržati.

Donacije za rad Manuških programera molimo uputiti na školu:

OSNOVNA ŠKOLA MANUŠ
Vukovarska ulica 11
21 000 Split
OIB 83648856443 
IBAN HR7524070001100579133
Opis plaćanja: Donacija za Manuške programere

I neka poruka za kraj ovog razgovora?

Hvala svima na podršci, posebno mentorima naše djece i svima koji su ih godinama podržavali te OŠ Manuš i PMF-u, ali hvala i svim dobrim mentorima općenito (djeca i roditelji znaju koji su). Također zahvala ide na HSIN za ustrajne i kvalitetne programe.

U Splitu ima još dobrih natjecatelja i mentora – svima njima čestitamo i želimo da se, što se tiče informatike, što prije nađemo u okviru nove splitske udruge!

Hvala vam, Split Tech City, na prilici i podršci! 

I upravo dok završavam ovaj tekst, stiže mi vijest da je Lav Mlinar osvojio 2. mjesto na Hrvatskoj Logo olimpijadi! Čestitamo, Lave!

Čestitamo i roditeljima i mentorima Manuških programera na iznimnim uspjesima koje su dosad postigli!

Čestitamo i svima vama koji ćete prepoznati njihov entuzijazam i svojim im donacijama olakšati ne samo odlaske na natjecanja, nego i daljnji rad na podizanju kvalitete rada s darovitom djecom u Splitu!

Podijeli


O autoru:

Romana Ban

Voli strastvene i dobronamjerne ljude koji stvaraju promjene za dobrobit cijele zajednice te se nada ostaviti pisani trag o što više njih na Split Tech City portalu.

Pretplati se Pretplati se

Povezane novosti