Split Tech City je zajednica sastavljena od tvrtki, udruga, institucija, meetupa i pojedinaca koji su posvećeni razvoju tehnološkog sektora u Splitu i regiji.
Postani članSamo u Americi tijekom prve polovice ove godine, investitori su izgubili 679 milijuna dolara zahvaljujući kripto prevarama. Ako to nije dovoljno dobar razlog za članak o scamovima, ne znam što jest.
Financijskih prevara i krađa ima na svakom koraku, a to se povećalo s nastankom kriptovaluta zahvaljujući njihovim posebnim osobinama kao što su decentralizacija i anonimnost.
Za sve vas koji ste zainteresirani za ulaganje u kriptovalute, ključno je biti svjestan načina kako vas mogu prevariti i znati kako se zaštititi.
Ajmo prvo o najčešćim prevarama:
1. Phishing prevare
Ne, nije pecanje. Phishing prevare su slični onim iritantnim e-mailovima od „nigerijskih prinčeva“ iz inozemstva, samo u kripto verziji. Ovdje prevaranti ciljaju na vaše online novčanike, i to najviše na privatne ključeve.
Šalju e-mailove s poveznicama na lažne stranice gdje traže unos privatnih ključeva. Kad ih se dočepaju, ukradu sve s tog novčanika.
Zato, ako vam netko pošalje link i traži vaše privatne podatke – ne klikajte!
2. Lažne web stranice
Znate ono kad tražite nešto online, a naiđete na stranicu koja izgleda skoro pa legitimno? Prevaranti to često koriste u svijetu kriptovaluta. Naprave lažne platforme za trgovanje kriptovalutama ili čak kopije službenih kripto novčanika. Ključ je u tome da njihove domene izgledaju gotovo isto kao one prave – samo s malom izmjenom koja lako može proći neopaženo.
Ove stranice funkcioniraju na dva načina:
3. Lažna celebrity podrška
Znate ono kad vidite slavnu osobu kako navodno podržava neki kripto projekt i pomislite: „Ako oni kažu da je dobro, mora da je prava stvar!“? Prevaranti koriste upravo to da vas navuku: predstavljaju se kao poznati influenceri, poduzetnici ili tvrde da imaju njihovu podršku kako bi privukli pažnju.
Na tim lažnim stranicama, koje su često skroz profi odrađene, vidjet ćete slike te slavne osobe i izjave kako podržavaju cijeli projekt. Zatim prodaju nepostojeće tokene novim investitorima koji misle da ulažu u nešto sigurno.
Zato, kad vidite poznato lice koje „garantira“ uspjeh nekog kripto projekta – provjerite dvaput prije nego što povjerujete!
4. „Pump and dump“ sheme
„Pump and dump“ je stara prevarantska fora s novim digitalnim licem. Prevaranti napumpaju cijenu neke kriptovalute ili tokena kroz agresivnu promociju – često na društvenim mrežama ili putem e-maila.
Investitori vide tu euforiju, misle da je to prilika života i uskaču. A kad cijena dosegne svoj vrhunac, prevaranti prodaju svoje zalihe, uzrokujući drastičan pad cijene. Rezultat? Oni zgrću lovu, a vi ostanete s bezvrijednim tokenima.
5. Prevare s „poklanjanjem“
Prevaranti obećavaju da će vam udvostručiti ili čak umnožiti kriptovalutu koju im pošaljete, stvarajući taj lažni osjećaj hitnosti i ekskluzivnosti. Kao da morate odmah reagirati, inače ćete propustiti priliku života. U početku to možda i izgleda kao legit stvar – pošaljete im kripto, oni vam vrate ulog, pa sve izgleda super.
Ali kad dovoljno ljudi nasjedne i uloži više puta, stranica nestane kao da nikad nije postojala, a prevaranti se smješkaju s vašim novcem u džepu.
6. Lažne aplikacije
Prevaranti kreiraju lažne aplikacije dostupne za preuzimanje putem Google Play i Apple App Store kako bi nanijeli štetu korisnicima i njihovim uređajima. Osmišljene su tako da nalikuju legitimnim aplikacijama, ali umjesto toga rade svakakve štetne aktivnosti iza kulisa.
One uključuju praćenje vaše aktivnosti, instaliranje zlonamjernog softvera, prikazivanje dosadnih oglasa ili krađu vaših osobnih podataka. Iako se brzo otkrivaju i uklanjaju, mogu naškoditi mnogim korisnicima.
7. Ucjene i iznude
Prevaranti šalju e-mailove tvrdeći da imaju kompromitirane podatke o korisniku ili listu 18+ stranica koje je ovaj posjećivao i prijete objavom ako ne prime uplatu u kriptovaluti. Hm, zanima me koliko puta im je ovo upalilo? Valjda svaki jer danas su svi malo naughty. 😂
8. Prevare s cloud rudarenjem
Neke tvrtke nude najam opreme za rudarenje uz fiksnu naknadu. To bi podrazumijevalo da možete rudariti kriptovalute od doma, dakle ne raditi ništa, a zarađivati novac. Pa tko to ne bi htio?! Upravo zbog lakoće privlačenja klijenata to su često prevare ili neučinkovite operacije gdje gubite novac.
9. Rug pull
Rug pull, ilitiga „povlačenje tepiha“, je kad vas prevaranti doslovno iznenade i povuku tepih ispod vaših nogu. Evo kako to funkcionira: članovi nekog kripto projekta prikupe kapital ili kriptovalute od investitora kako bi „financirali projekt“, sve izgleda super dok se iznenada ne dogodi čarobni nestanak.
Odjednom nema likvidnosti, stranice su offline, a prevaranti se izgube u magli. Projekt ostane napušten, a vi i ostali investitori ostanete praznih ruku. Sve što ste uložili nestane zajedno s njima.
Pouka: kad god čujete za neki novi projekt – provjerite triput prije nego što uložite!
10. ICO prevare
Početne ponude coinova, ili ICO-i, kao što samo ime kaže, nude vam popust na tek stvorene tokene. Zvuči kao dobra prilika, ali nažalost, neke od tih ponuda ispale su prave prevare. Prevaranti su išli toliko daleko da su iznajmljivali lažne urede i radili vrhunske marketinške materijale da sve izgleda skroz legitimno.
Zahvaljujući tim biserskim scamerima, ICO-i su danas rijetka pojava. Umjesto toga, sada imamo IEO-e i IDO-e koji su sigurniji načini lansiranja novih tokena.
11. Romantične prevare
Romantične prevare su sve češće, pogotovo na web-mjestima za upoznavanje. Prevaranti koriste te platforme kako bi uvjerili ljude da su u stvarnoj vezi – bilo da je ta veza nova ili traje već neko vrijeme. Kad osoba povjeruje, razgovor se polako prebacuje na kriptovalute.
Odjednom, vaš novi „partner“ spominje neku nevjerojatno unosnu priliku za ulaganje ili vas moli za pomoć jer je u financijskoj nevolji. Možda vas traži da pošaljete svoje tokene ili čak vjerodajnice za autentifikaciju računa.
Dovoljno je da zapamtite stih iz poznate pjesme: „…jer prava ljubav nije potrošna, nije potrošnaaaa…“ and you’re safe!
Kako prepoznati kriptovalutne prevare
Evo nekoliko znakova upozorenja na koje trebate obratiti pažnju:
Kako prepoznati kripto prevaranta?
Kad je u pitanju kripto svijet, važno je biti na oprezu. Prvo, legitimne tvrtke se neće dopisivati s vama putem društvenih mreža ili tekstualnih poruka. I, naravno, nikada vas neće tražiti vaše privatne ključeve pod izlikom „pomoći“.
Najbolji način da uočite kripto prevaranta je da pazite na sve komunikacije koje primate i malo dublje istražite svaki projekt koji vas zanima. Pogledajte tko stoji iza njega, tko je tim i kakvu reputaciju imaju.
Ako vas netko pokušava prevariti, vjerojatno je to već pokušao s drugima. Zato, potražite kriptovalutu uz dodatak riječi „prevara“ ili „scam“ i vidite što se može pronaći. Uvijek je bolje biti siguran nego kasnije žaliti!
Kako se zaštititi od kriptovalutnih prevara
Kao i kod bilo koje investicijske prilike, nikad ne ulažite novac koji si ne možete priuštiti izgubiti. Ako slijedite samo ovaj savjet, ne biste trebali imati nikakvih problema.
Što učiniti ako postanete žrtva kriptovalutne prevare
Ako ste nažalost postali žrtva kripto prevare, nema vremena za gubljenje – morate brzo djelovati!
Najbolje što možete izvući iz ovoga svega je da dobro istražite projekt, kriptovalutu/token i bilo koju investicijsku priliku prije nego što uložite. I naravno, već gore navedeno:
uložite samo ono što si možete priuštiti da izgubite!
And you’re good to go! 😉
Disclaimer: Samo želimo napomenuti da svi podaci koje pronađete na ovoj stranici služe isključivo u informativne svrhe. Nema šanse da ih shvatite kao financijski, investicijski ili pravni savjet. Znaš već kako ide – ulaganje u kriptovalute je kao vožnja vlakom smrti, prilično nestabilno i puno uzbuđenja (i rizika).
Preporučujemo da sjednete s nekim kvalificiranim financijskim čarobnjakom ili poreznim guruom prije nego što donesete bilo kakve velike odluke o ulaganju. Mi ovdje nismo čarobnjaci, niti možemo predvidjeti budućnost, tako da ne snosimo odgovornost za bilo kakve gubitke koje možda doživite koristeći informacije koje pronađete ovdje.
Ne zaboravite, istraživanje je ključno, tako da biste trebali kopati malo dublje i biti oprezni. Ako ne osjećate da ste spremni izgubiti svaki dolar koji ulažete, možda biste trebali razmisliti prije nego što skačete u svijet kriptovaluta. Sretno, istraživači!
Podijeli