Split Tech City je zajednica sastavljena od tvrtki, udruga, institucija, meetupa i pojedinaca koji su posvećeni razvoju tehnološkog sektora u Splitu i regiji.
Postani članUSE-IT Split mapa je informativna i nekomercijalna karta grada pod Marjanom, kreirana od strane mladih lokalaca koji su turistima svojih godina htjeli pomoći da se što prije uklope u lokalni đir te posjete mjesta koja se ne nalaze u standardnim turističkim vodičima. Uz podršku udruge Info zona, krajem prošle godine tiskano je drugo izdanje mape, u čijoj su izradi, i to prikupljanjem informacija, fotografiranjem odabranih lokacija i prenošenjem čitavog sadržaja u besplatnu aplikaciju, trenutno dostupnoj samo za iOS, sudjelovali mladi volonteri.
Ideja za aplikaciju nastala je u Bruxellesu, a uplatom članarine USE-IT Europe-u Info zona je ostvarila pravo na korištenje iste. Ivo Skočić, aktivni član DUMP Udruge mladih programera i jedan od volontera na prvoj USE-IT mapi, posredovao je između dvije udruge. Dora Matić jedna je od volonterki koja je zaslužna što je sav sadržaj USE-IT Split mape dostupan i na pametnim telefonima; rado se odazvala Ivinom pozivu te je iskoristila priliku raditi na aplikaciji.
„Već sam prije znala za USE-IT karte; koristila sam svaki odlazak u Info zonu kako bih uzela nekoliko primjeraka jer su stvarno zanimljive i super dizajnirane. Za aplikaciju sam saznala preko DUMP-a, u čijem sam Internship programu; svi pripravnici su obaviješteni da se mogu uključiti u izradu aplikacije. Javila sam se Adi Reić iz Info zone, koja je već surađivala s USE-IT Europe u izradi prve i druge papirnate mape. Ona me uputila što trebam napraviti i kako mogu pomoći“, započela je svoju priču Dora, kojoj je u prenošenju podataka u aplikaciju pomogla prijateljica iz razreda, Hana Lucić.
„Za pretakanje Splitove karte u aplikaciju, tj. za upisivanje svih lokacija i tekstova, bilo je potrebno odvojiti nekoliko popodneva. Najviše vremena je trebalo za fotografije; svaka lokacija je morala biti fotografirana i dodana u mapu“, pojasnila je Dora, dodavši da su Katarina Vušković, Ana Marković, Veljko Martinović i Darko Čop pomogli uglavnom fotografirajući lokacije.
„Za proces izrade sam od USE-IT Europe dobila pdf koji je sadržavao sve upute. Ada i ekipa iz USE-IT Europe- bili su mi na raspolaganju ako mi je trebala pomoć. Trebala sam unijeti gdje se nalazi koja lokacija, dodati sliku za istu, označiti ju nekim tagom da se zna je li mjesto za go out, eat ili drink te dodati kratki opis, koji je već bio napisan za papirnatu kartu. U tome mi je pomogla Hana. Osim lokacija, dodani su tekstovi kao Act like a local, Splictionary, For the love of God don’t i Five minutes of history“, opisala je postupak prenošenja podataka u aplikaciju. Osim lokacija koje se nalaze u tiskanom izdanju mape, u aplikaciji se mogu pronaći i lokacije bankomata, supermarketa, kemijskih čistionica i ostale korisne informacije.
Dora je istaknula prednosti USE-IT Split aplikacije: „Razlog zbog kojeg je mapa drugačija od drugih (kao npr. Google karte) je što je napravljena za mlade turiste od strane mladih lokalaca. U mapi nisu upisana sva mjesta u Splitu, ali najtipičnija svakako jesu, i to s namjerom da se atmosfera i ugođaj Splita vjerno prenesu. Mapa pomaže korisnicima da se osjećaju kao lokalci i stvarno vide kako mjesto ‘diše’. Aplikacija ima sve karakteristike tiskane mape, samo što je u tehnološkom formatu. Sve je na jednom mjestu i malo je praktičnije od papirnate karte.“
Dora je istaknula kako aplikacija radi i offline, tako da nudi sve mogućnosti papirnate karte, ali i mnogo više. Razlika koju valja istaknuti je, objašnjava, opcija Walk the dog, u kojoj se korisnicima aplikacije pokazuje ruta kojom mogu prošetati psa, vidjeti tko je još aktivan na aplikaciji i možda se susresti s njima.
„Oduvijek me zanimala tehnologija, a programiranje mi se uvijek činilo zanimljivo, ali teško. Mislila sam da trebaš biti lumen za to. Tek ove godine sam odlučila saznati o čemu se tu radi i krenula učiti programirati. Još uvijek sam početnica, ali pomalo napredujem. Mislim da Hrvatska ima rastuću IT scenu, a samo korištenje aplikacija je popularno, tako da bi izrada istih također mogla biti sve popularnija“, ispričala nam je za kraj Dora.
Podijeli