Split Tech City je zajednica sastavljena od tvrtki, udruga, institucija, meetupa i pojedinaca koji su posvećeni razvoju tehnološkog sektora u Splitu i regiji.

Postani član

Tomotaka Takahashi: „Trebamo humanost, zasitili smo se virtualnog“

Matea Bešlić

Matea Bešlić

16.03.2016.

Dana 7.3.2016. svjetski poznat profesor i znanstvenik Tomotaka Takahashi u Sveučilišnoj knjižnici u Splitu održao je nezaboravno predavanje pod nazivom “Trendovi robotike u Japanu – oblikovanje budućnosti kroz kulturu i tehnologiju sadašnjosti“.

Tahahashi, inače osnivač tvrtke Robo Garage, dobitnik je brojnih nagrada kao što su Coolest Invention 2004 časopisa TIME, 33 Persons Changing the Future časopisa Popular Science, tri Guinnesova rekorda za robote i prvo mjesto na natjecanju Robo-Cup 2004/2008.

Kao svoju veliku strast profesor ističe dizajniranje i kreiranje humanoidnih robota. Vjeruje da će roboti u skoroj budućnosti biti svugdje oko nas, a želja mu je da prihvatimo činjenicu da postoje roboti koji mogu sami razmišljati.

„Htio sam svima pokazati da pričanje s robotima nije ludo“, rekao je profesor Takahashi.

Najprije je predstavio svog robota penjača imena Evolta. Iako samo 17 centimetara visok, uspio se popeti užetom od samog dna klanca Grand Canyon, zbog čega je Takahashi i dobio ugovor s poznatim proizvođačem baterija.

Velik pljesak je odnio robot Vision, pobjednik Robo Cup-a 2004/2008. Simpatični robot koji igra nogomet izazvao je veliko oduševljenje publike. Zahvaljujući ugrađenim senzorima, pomoću kojih raspoznaje boje i oblike, može razlikovati svoje i protivničke dresove te pratiti gibanje lopte. Nakon snimki nogometnih utakmica između Vision robota, profesor je najavio da ćemo sada vidjeti nešto sasvim novo.

„Došli su mi s idejom da napravim robota koji će izgledati kao Barbie“, rekao je profesor prije nego je prezentirao FT-a, prvog robota sa ženskim oblikom tijela. Karakterističan ženski hod i govor nasmijao je publiku do suza.

Iako je publika bila uvjerena da ništa ne može nadmašiti do tada prezentirane robote, sve studente, profesore i ostale zaljubljenike u robotiku bez daha je ostavio Robi, robot koji se sam predstavio. Osim što razgovara s ljudima, Robi je pokazao i kako pleše, pjeva te radi sklekove.

„Trebamo humanost, zasitili smo se virtualnog“, izjavio je profesor obrazlažući zašto će se humanoiodni roboti uključiti u naše živote. Smatra da ćemo za 5 godina imati robote u džepu te da će upravo oni postati next platform device. „Inovacije ne nastaju zbog potrebe, već za zabavu“, zaključio je profesor i za primjere dao Facebook i Youtube.

Rekao je i kako ga najviše naljute pitanja poput onog hoće li humanoidni roboti prati sude i čistiti. „Težak zadatak za čovjeka lagan je za robota, a lagan zadatak za čovjeka težak je za robota“, odgovorio je znanstvenik svima kojima je to pitanje prolazilo kroz glavu, a na pitanje iz publike o tome hoće li humanoidni roboti biti prihvaćeni i u Europi profesor je odgovorio: „Zbog toga sam ovdje!“

Podijeli


O autoru:

Matea Bešlić

Studentica računarstva na FESB-u, voli upoznavati nove ljude i stjecati nova iskustva. Svoje slobodno vrijeme nastoji kvalitetno provoditi, između ostalog prenoseći zanimljive priče, iskustva i savjete uspješnih poduzetnika za startup.hr.

Pretplati se Pretplati se

Povezane novosti