Split Tech City je zajednica sastavljena od tvrtki, udruga, institucija, meetupa i pojedinaca koji su posvećeni razvoju tehnološkog sektora u Splitu i regiji.
Postani članU sklopu programa Studentskog poduzetničkog inkubatora, dana 4. veljače 2016. na Ekonomskom fakultetu u Splitu održano je još jedno korisno i zanimljivo predavanje; ovog puta tema je bila “Kako pronaći poslovnog partnera i investitora u poduzetništvu?”, a predavačica, Marija Miletić, stručna konzultantica u području malog i srednjeg poduzetništva.
Miletić je na samom početku predavanja istaknula da će govoriti iz vlastitog iskustva i dati korisne „povratne informacije s tržišta“. Najprije je mladoj publici približila svoju profesionalnu karijeru, koja uključuje višegodišnje iskustvo poslovanja na globalnom tržištu, aktivno sudjelovanje u pokretanju i implementaciji razvojnih projekata te savjetodavnoj i mentorskoj podršci u inovativnom start-up okruženju.
Prije nego je počela govoriti o problemima i izazovima poslovnog partnerstva, Miletić je istaknula važnost kontinuiranog rada na sebi, što je svojevrsna pripremna aktivnost za pronalaženje partnera, ali i investitora. Kako je naglasila, informiranost i znanje ključni su čimbenici uspješnog poslovanja, a pronalazak kvalitetnog poslovnog partnera i investitora mogu biti od presudne važnosti za poslovni uspjeh: „Neizmjerno je bitno informirati se o statistici i najavljujućim trendovima specifične industrije; morate znati, primjerice, koji je najčešći uzrok neuspjeha i što najavljuju strateške institucije. Čitajte ključne novine koje prate globalna kretanja vaše industrije kao i globalna zbivanja u svijetu poslovanja i investicija, npr. Financial Times. Osim toga, redovito čitajte literaturu o području kojim se želite baviti, sudjelujte na radionicama i edukacijama, povremeno se konzultirajte s profesionalcima jer će vas to usmjeriti te vam naposljetku uštedjeti i vrijeme i novac. Ukratko – ulažite u sebe!“
Što se tiče problema i izazova poslovnog partnerstva u poduzetništvu, Miletić je navela da, po provedenim istraživanjima, uzrok raspadanja čak 65% visokopotencijalnih startup-a leži u razilaženju poslovnih partnera. Do samog razilaženja, pak, dovode brojni čimbenici. Primjerice, važno je da partneri imaju zajednički poslovni identitet te da pravna odgovornost, koja se odnosi i na pravni subjekt i na poslovno djelovanje partnera, bude definirana. Etika i entuzijazam su iznimno važni; partneri često nisu kompatibilni, s vremenom gube interes ili su površni i neiskusni u poslovanju, što na kraju često zna dovesti do tužbe.
„Među problemima se ističe i stres nadzora poslovanja partnera; u svrhu zaštite od pravne odgovornosti potreban je konstantan nadzor. Nije riječ o nepovjerenju; profesionalci su jednostavno svjesni važnosti potencijalnog ugrožavanja reputacije i ukupnog poslovanja“, upozorila je Miletić.
Usprkos svim potencijalnim problemima, prednosti poslovnog partnerstva u poduzetništvu su nemjerljive; brže obavljanje aktivnosti, što dovodi do bržeg razvoja samog projekta ili tvrtke, zatim veća poslovna stabilnost i moguća podjela odgovornosti po vještinama, održavanje motiviranosti i ujedinjavanje kontakata, veća objektivnost i zajedničko rješavanje problema, podjela troškova poslovanja i veća kreditna sposobnost, ali i lakše privlačenje investitora jer oni preferiraju uložiti svoj novac u timove.
„Valjani razlozi za pronalazak poslovnog partnera su brojni; od nedostatka inicijalnog kapitala i potrebe za većom teritorijalnom pokrivenošću, preko internacionalizacije poslovanja, do nedostatka vještina i znanja za opstojnost poslovnih modela“, poručila je Miletić studentima, zaključivši riječima: „Ukratko, kvalitetno poslovno partnerstvo vrijedi više od bilo kojeg iznosa bespovratnih sredstava iz EU fondova te predstavlja trajniji put ka poslovnom uspjehu!“
Nakon što je, potkrepljujući primjerima iz svoje karijere, istaknula važnost partnerstva, predavačica je dala smjernice za pronalaženje kvalitetnog poslovnog partnera: „Iznimno je važno definiranje zajedničkog cilja. Za uspjeh zajedničke vizije potrebno je održati bit inicijalne vizije prilikom promjena u realnosti. Partner treba biti financijski spreman i financijski pismen; financijska očekivanja se trebaju definirati unaprijed, a poželjno je financijski rizik raspodijeliti podjednako. Osim toga, bitno je kontinuirano povjerenje, zbog čega je jako dobro ako ste s partnerom surađivali u prošlosti jer se povjerenje gradi s vremenom, a itekako je važno da iskreno uživate u poslovnom društvu!“
Miletić je naglasila kako je za partnere važno i dijeljenje sličnih uvjerenja i vrijednosti jer navedeno vodi ka većem jedinstvu u poslovnom odlučivanju. Bitno je i posjedovanje komplementarnih vještina; uspješni partneri posjeduju različite vještine te se nadopunjuju. Osim jasnije podjele rada, veći spektar partnerovih vještina donosi i veću poslovnu moć jer generalne vještine označavaju zamjenjivost.
„Kvalitetan partner ‘uzima i daje’, želi se razvijati i rasti, zna pružiti podršku te sudjeluje u proaktivnom managementu sukoba“, objasnila je Miletić, dodavši: „Trebate odmah jasno postaviti svoja očekivanja jer nitko ne čita misli!“
Istaknula je da su poduzetnicima početnicima najbolji kandidati za poslovne partnere upravo u njihovoj blizini: na fakultetima, konferencijama, različitim poslovnim i promotivnim događajima. Ipak, naglasila je da se nikako ne smije žuriti s upoznavanjem potencijalnog partnera: „Nekoliko mjeseci ‘testiranja’ je optimalan period. Imajte na umu da je važno i upoznavanje partnerove obitelji, odnosno okruženja; s obzirom na odnos i proces donošenja odluka, bitno je upoznati ljude koji će utjecati na partnera. Njegova obitelj postaje vam ‘proširena obitelj’.“
Na kraju je istaknula i važnost spremnosti partnera za kraj jer je, kako kaže, dostojan izlaz dokaz uspješnog pothvata, tako da se „exit strategija“ treba unaprijed utvrditi.
Što se tiče samih mjesta pronalaska poslovnih partnera, Miletić je naglasila važnost networkinga: „Potrebno je okružiti se poslovnim uzorima i ljudima sličnih aktivnosti, i to sudjelovanjem na profesionalnim i volonterskim događajima, konferencijama, okruglim stolovima, edukacijama, radionicama i webinarima jer tako izgrađujete kredibilitet. Kao što je rekao Dewitt Jones, svjetski priznati fotograf poznat i po suradnji s National Geographic-om: ‘Put yourself in the place of most potential’! Osim toga, i sami inicirajte i organizirajte poslovna događanja, pišite blogove, budite aktivni i investirajte u sebe!“
Njene riječi i savjete zasigurno su zapamtili mladi iz publike, koji redom razvijaju svoje poslovne ideje u Studentskom poduzetničkom inkubatoru. Nadajmo se da će iste i primijeniti, na dobrobit cijele zajednice!
Podijeli