Split Tech City je zajednica sastavljena od tvrtki, udruga, institucija, meetupa i pojedinaca koji su posvećeni razvoju tehnološkog sektora u Splitu i regiji.

Postani član

Investirajte u sebe i investitori će doći vama!

Romana Ban

Romana Ban

04.02.2016.

U sklopu programa Studentskog poduzetničkog inkubatora, dana 4. veljače 2016. na Ekonomskom fakultetu u Splitu održano je predavanje stručne konzultantice za malo i srednje poduzetništvo, Marije Miletić, na temu “Kako pronaći poslovnog partnera i investitora u poduzetništvu?“

Prvi dio predavanja bio je posvećen problemima i izazovima kod pronalaženja poslovnih partnera, prednostima koje kvalitetno partnerstvo nudi te smjernicama za pronalaženje istog. U drugom dijelu predavanja, Miletić je govorila o načinu pronalaska investitora u poduzetništvu, kao i o tome što investitore privlači, a što odbija.

„Prije nego dobijete priliku predstaviti investitoru svoju ideju, trebate izraditi kvalitetan i detaljan poslovni plan kao i izraditi kvalitetnu analizu ciljanog tržišta“, naglasila je predavačica, koja i sama ima višegodišnje iskustvo poslovanja na globalnom tržištu.

Miletić je navela nekoliko osnovnih investicijskih platformi preko kojih poduzetnici mogu pokušati doći do kapitala koji će im pomoći u pokretanju posla. Preporučila je program Provjera inovativnog koncepta za poduzetnike (PoC Private) Hrvatske agencije za malo gospodarstvo, inovacije i investicije (HAMAG-BICRO). Navedeni program inovativnim tvrtkama pruža priliku provjeriti i potvrditi tehničku izvedivost te komercijalnu primjenu istraživačkih rezultata, a najbolje ocijenjenim projektima dodjeljuje do 70 % ukupnih troškova projekta.

„Nadalje, postoje tzv. poslovni anđeli, investitori koji svojim ulaganjima podupiru poslovni razvoj mladih tvrtki i poduzetnika“, objasnila je Miletić, ubrojivši među njih i obitelj i prijatelje, koji, iako česti izvor financiranja, zbog osjetljivosti emocionalnih i rodbinskih odnosa, nerijetko predstavljaju ulaganja visokog rizika. „Individualni poslovni anđeli su najteža opcija jer često žele ostati anonimni, dakle nema poznanstva. Obično žele investirati u velike projekte, ne u start-upe, i to po preporuci. Postoje i mreže poslovnih anđela, koje, osim što imaju niz prednosti kao rezultat okupljanja potencijalnih investitora na jednom mjestu, često pružaju potporu lokalnim projektima, poput Hrvatske mreže poslovnih anđela CRANE, ali tu su i EBAN i GBAN, Europska i Globalna mreža poslovnih anđela“, navela je predavačica.

U procesu pronalaska poslovnih anđela mogu pomoći i tzv. „fundraising savjetnici/konzultanti“. Nadalje, tu su i profesionalna udruženja poslovnih anđela, ali i online crowdfunding platforme: „Ako ne sjednete, istražite i strukturirate financiranje svog projekta putem crowdfunding kampanje, nažalost gubite dragocjeno vrijeme. Potrebno je istražiti koje tržište obuhvaća platforma, ciljani odnosno najučestaliji proizvod/usluga investiranja, koliko investitora ima u mreži, koliko je uspješnih investicija bilo dosad i sl.“, upozorila je Miletić, istaknuvši Kickstarter, IndieGoGo, Fundly i Microgiving kao neke od pouzdanih i uspješnih crowdfunding platformi.

„Imajte na umu i Europsku poduzetničku mrežu EEN, kojoj je koordinator i partner u našoj zemlji Hrvatska gospodarska komora. Nadalje, tu su i gospodarski savjetnici u konzularnim uredima te veleposlanstvima, kao i registri tvrtki i podataka o tržištu, u kojima možete naći iznimno važne informacije. Ne zaboravite na važnost profesionalnih mreža, među kojima bih istaknula LinkedIn, pomoću kojih se možete povezati s ljudima i naposljetku doći i do investitora“, rekla je Miletić, navevši i inkubatore, akceleratore, EU projekte i druge fondove kao bitne mogućnosti dolaska do investicija.

Miletić je istaknula da je u današnje vrijeme digitalizacije informacija te umreženosti možda lakše nego ikad doći do investitora: „Nije toliko problem ostvariti kontakt koliko način na koji ćete im predstaviti sebe i svoju ideju ili projekt. Zbog toga je važna dobra priprema, proaktivnost i konstantan rad na sebi. Kreirajte online profil u kojem će prevladavati jednostavnost informacija; proizvod/usluga, cilj i ciljana skupina moraju biti jasno određeni. Inicirajte rasprave, zatražite reference, registrirajte se na newslettere. Istražujte uspješne priče, informirajte se o načinu na koji su prosperitetni poduzetnici  došli do ulaganja, prikupljajte ciljane podatke i tako kreirajte kvalitetnu listu ciljanih investitora. Za svakog investitora na listi provjerite postoji li zajednički poznanik kako biste ga mogli zamoliti za ‘predstavljanje’. Ukratko – dajte investitoru razlog da vas kontaktira!“

Mladima iz publike bilo je zanimljivo čuti što privlači investitore. Miletić je dodala kako je važno da investitori razumiju samu ideju/proizvod/uslugu kao i cjelokupni model poslovanja za traženu investiciju. „Bitno je predstavljati ono u što vjerujete. Trebate biti lideri, energični, fokusirani, proaktivni, samopouzdani! Investitorima je bitno da imate detaljan poslovni i financijski plan temeljen na realnom istraživanju, kao i realna očekivanja financijskih projekcija. Nemojte preuveličavati brojeve; bolje je potraživati manji iznos investicije nego riskirati da investitor ne povjeruje u ideju ili projekt. Važno je imati i postojeći prototip. Ujedno, ako već osiguravate dovoljna sredstva iz tekućeg poslovanja, investitorima će to biti jasan znak vaše ozbiljnosti. Investitorima su bitni unikatnost i ekskluzivnost u proizvodu, veliki potencijal za brzi rast na tržištu, spremnost za poslovnog partnera i za razvoj na idućoj razini kao i detaljno razrađena izlazna strategija. Preferiraju i komponentu proizvoda ili usluge za opće dobro, kao i spremnost poduzetnika za investiranjem i svog teško zarađenog novca.“

Što se tiče komponenti koje odbijaju investitore, Miletić je nabrojila netransparentnost procesa, nepredvidivost i sporost sustava, nerazvijenost poslovnog okruženja kao i nekoncipirano besplatno pružanje proizvoda/usluge. „Odbija ih i ako ste nedostupni za kontakt te ako se negativno izjašnjavate o konkurenciji, ali i ako tvrdite da nemate konkurencije“, upozorila je.

Među najčešćim pitanjima investitora, predavačica je istaknula sljedeća: Koji problem rješava Vaš proizvod/usluga? Tko vam je konkurencija i po čemu se razlikujete? Kako će Vaš proizvod/usluga izgledati za pet godina? Koliko brzo će tvrtka rasti? Problematika skalabilnosti? Očekivana točka pokrića i povrat investicije? Koliki su prihodi tvrtki sličnih Vašoj? Tko su Vam mentori, savjetnici, poslovni uzori? Koji je Vaš stav prema opciji da zatražimo da odstupite s pozicije u interesu boljeg razvoja tvrtke? Kakva vam je izlazna strategija?

„Kao odgovor na pitanje iz naslova predavanja, preporučujem vam – investirajte u sebe! Izgradite od sebe profesionalnu, kompletnu i kompleksnu osobu i investitori će doći vama“, zaključila je Marija Miletić.

Podijeli


O autoru:

Romana Ban

Voli strastvene i dobronamjerne ljude koji stvaraju promjene za dobrobit cijele zajednice te se nada ostaviti pisani trag o što više njih na Split Tech City portalu.

Pretplati se Pretplati se

Povezane novosti