Split Tech City je zajednica sastavljena od tvrtki, udruga, institucija, meetupa i pojedinaca koji su posvećeni razvoju tehnološkog sektora u Splitu i regiji.
Postani članGrupa volontera splitske DUMP Udruge mladih programera proteklih je dana punila ne samo novinske stupce, već i naslovnice, i to s razlogom: Miroslav Jelaska, Boris Borović, Mario Čeprnja, Ivan Medić i Gabrijel Boduljak, okupljeni u ekipu pod imenom IAppBuilder, pobijedili su na Hackathonu u sklopu Codeanywhere Shift konferencije, osvojivši pritom vrijedne nagrade – 3000 dolara od Shifta, IBM-ovih 120 000 dolara hosting kredita i 1000 dolara Digital Oceana na Shift Hackathonu.
Međutim, prilikom prijave i sudjelovanja u natjecanju najmanje su razmišljali o novcu; željeli su, upravo poput starijih generacija svoje udruge, vidjeti kako na velikom natjecanju surađuju kao tim, pokazati što znaju, a pritom se zabaviti.
Njihov pobjednički put započeo je 24-satnim Hackathonom, održanom na splitskom FESB-u, na kojem je devet ekipa izrađivalo aplikacije, od kojih su najbolje izabrane za prezentaciju na samoj Shift konferenciji. Aplikacija mladih DUMP-ovaca, nazvana AirCloud, zapravo je sustav za analiziranje kvalitete zraka, izgrađen na Borisovoj ideji, koji se više od godinu dana bavio senzorima i plinskim tvarima.
„Shvatio sam da svoju ideju o mjerenju koncentracije plinova kroz različite slojeve stratosfere, koju sam razvijao za jedno prijašnje natjecanje, mogu iskoristiti na drugačiji način. Zahvaljujući intenzivnom timskom radu u sklopu Shifta, razvili smo prototip platforme za praćenje kvalitete zraka, koji podatke putem Bluetooth-a šalje na mobilni uređaj, odnosno na aplikaciju koja sve prikazuje pojednostavnjeno. Drugim riječima, aplikacija je ‘user friendly’, odnosno lako se očita i razumije je li zrak na određenom području dobre, osrednje ili loše kvalitete, što bi trebalo biti iznimno važno ljudima koji, primjerice, kupuju stan za obitelj. Osim toga, aplikacija bi dodatnim usavršavanjem imala i različite druge opcije, primjerice ‘chat’ preko kojeg bi korisnici s nama mogli razmijeniti informacije i iskustva, što bi cijelom uređaju dalo notu prisnosti“, objašnjava Boris.
Kako su istaknuli, na Hackathonu je bilo zanimljivo jer su imali apsolutnu slobodu raspodjele zadataka, što je mnogima predstavljalo problem.
Ipak, najteži dio cijelog natjecanja ipak im je bila prezentacija aplikacije na Shiftu; nakon 36 sati nespavanja morali su na pozornici splitskog HNK pred 500 ljudi u samo tri minute uvjeriti sudce kako je upravo njihova ideja zaslužila najveći vjetar u leđa.
Ulogu prezentatora preuzeo je Boris: „Već sam imao iskustva u držanju predavanja, ali drugačiji je osjećaj nastupiti u HNK. Međutim, iako sam u prvoj minuti bio pod tremom, kasnije sam se opustio. Nikad ne budem potpuno zadovoljan nastupom, no izgleda da je sve zaista prošlo u redu“, smije se on, a Gabrijel dodaje da su natjecanju ozbiljno pristupili i uložili mnogo truda, tako da su sretni i ponosni što su pobijedili. Što je presudilo? „Mislimo da se sudcima, osim same ideje, svidjela kultura našeg tima, odnosno vrijednosti koje imamo“, ističu naši sugovornici.
Ako se pitate na koje vrijednosti misle, budite uvjereni da su među istima entuzijazam, nesebično širenje znanja, otvorenost za komunikaciju, suradnju i nove ideje, a sve im je to donijelo volontiranje; iznimno su ponosni na svoje članstvo u DUMP-u, koje im svakodnevno omogućuje vrijedno poslovno iskustvo i napredovanje na osobnom i profesionalnom planu – a neki od njih tek su srednjoškolci, dok najstariji članovi imaju samo 22 godine!
„Kad smo proglašeni pobjednicima, ostali DUMP-ovci su bili ushićeniji od nas; skakali su i sve fotografirali, nisu mogli skriti oduševljenje! Sve je to posljedica odličnih odnosa u Udruzi, izgrađenih timskim radom, međusobnim prenošenjem znanja i redovitim neformalnim druženjima. Međutim, to je samo dio svega što smo dobili volontiranjem, koje bismo preporučili svim studentima. Prije nismo znali ni mail napisati, a kasnije smo, primjerice, radili na software-u za cijeli fakultet“, oduševljeno nam govore ovi vrijedni dečki, ističući da se mladi zainteresirani za ulazak u DUMP ne bi smjeli obeshrabriti mislima da ne znaju dovoljno ili da su sadašnji članovi genijalci:
„Ne sumnjajte u sebe! Ako se vidite u, primjerice, programiranju ili dizajnu, prijavite se! Sami ćete kroz ‘Internship’ program uvidjeti je li to za vas; nije sramota ni odustati, jedino je važno da pokušate jer se trud uvijek isplati! I sami ulažemo mnogo slobodnog vremena u razvijanje svojih vještina i znamo da je pronaći zajednicu koja te potiče na to od velike vrijednosti!“
Pred ovom ekipom je mnogo ponuda i ideja, a s obzirom na to da sve čega se ‘uhvate’ žele kvalitetno odraditi, trebaju dobro razmisliti što će postaviti kao sljedeći prioritet. Ne sumnjamo da pred njima stoje novi veliki uspjesi!
Podijeli