Split Tech City je zajednica sastavljena od tvrtki, udruga, institucija, meetupa i pojedinaca koji su posvećeni razvoju tehnološkog sektora u Splitu i regiji.
Postani članIza nas je peto izdanje Codeanywhere Shift konferencije, zahvaljujući kojoj je Split na dva dana, 2. i 3. lipnja 2016., opet postao središte IT svijeta jugoistočne Europe.
Već je na otvaranju konferencije, održanoj u splitskom HNK, bilo jasno da se radi o događaju velikog značaja za cijeli grad; ceremoniju su riječima hvale i podrške otvorili rektor Sveučilišta u Splitu Šimun Anđelinović, zamjenik gradonačelnika Grada Splita Goran Kovačević, župan splitsko-dalmatinski Zlatko Ževrnja, pomoćnik ministra poduzetništva i obrta RH Mario Antonić, ministar gospodarstva RH Tomislav Panenić, savjetnik Predsjednice RH za gospodarstvo Marko Jurčić, a sve je prisutne pozdravio i glavni organizator Shift konferencije Ivan Burazin.
Nakon što su gore navedeni u pozdravnom govoru istaknuli ponos i zahvalnost što se Shift održava upravo u Splitu, kao i značaj Konferencije za razvoj domaće i regionalne informatičke scene, ali i za cjelokupni gospodarski napredak zbog poticanja mladih na poduzetnost i korištenje novih tehnologija, na pozornicu su izlazili stručnjaci iz svjetski uspješnih IT tvrtki kako bi prenošenjem svojih iskustava nadahnuli i ponešto naučili, mahom mladu, publiku.
Hamid Palo iz tvrtke Trello objasnio je kako je njegova tvrtka razvila savršen alat za praćenje timskih i individualnih zadataka te došla do internacionalnog uspjeha, a Andrew Rollins iz Localyticsa, vodeće platforme za praćenje korištenja mobilnih aplikacija, predstavio je probleme i izazove programiranja u današnje vrijeme na temelju svog iskustva kao osnivača ove vrlo uspješne tvrtke.
Jonathan Lieberman, suosnivač Ubera, posjetiteljima je na zanimljiv način dočarao koje stvari iritiraju inženjere kad rade s dizajnerima. Gost Shift konferencije bio je i Davor Tremac, generalni manager UBER Croatia, popularnog servisa za prijevoz, koji je govorio o tome kako su došli od 0 do 450 gradova u kojima se koristi UBER, a ekskluzivno je i priopćio da je od tog dana, 2.6., UBER prisutan u Splitu i Dubrovniku!
Među govornicima je bio i Darragh Curran, predstavnik Intercoma, koji je pričao o tome kako je njihova tvrtka, od tek nekoliko developera, u kratkom roku narasla na preko 100 zaposlenih, istaknuvši: „Good teams have a clear mission. Great teams are on a mission“.
Ivan Nemytchenko iz tvrtke GitLab objasnio je zašto diploma nije dovoljna za postati dobar program i preporučio publici da vještine koje steknu primjenjuju na cijeli život, a ne samo na posao.
Osim korisnih predavanja, posjetitelji su prvog dana Konferencije imali prilike poslušati i prvi set finalista natjecanja Shift Hackathon, u sklopu kojeg se sedam timova borilo za nagradni fond vrijedan 150 000 američkih dolara. Naime, odvažni programeri su se prethodna dva dana u 24-satnom programiranju natjecali za prolazak u finale Hackathona, u kojem su u samo tri minute trebali žiriju predstaviti svoje svježe izrađene aplikacije.
Nakon cjelodnevnog programa, vrijeme je bilo za afterparty, na kojem su sudionici i posjetitelji napunili baterije za drugi, ujedno završni, dan Konferencije.
Posjetitelji su drugog dana opet mogli poslušati vrsne govornike iz cijelog svijeta.
U ime Squarespace-a, tvrtke koja je narasla na 500 zaposlenika u 190 zemalja, Edward Bridges je govorio o nužnim kompromisima pri kreiranju vrhunskih mobilnih proizvoda te o posvećenosti izvrsnosti, što je i njih same dovelo do uspjeha, dok je Mike Reiner, koji radi u Amazonu kao dio tima Business Development, na Shiftu pričao o skaliranju poduzetničkog kapitala i svojim iskustvima rada u najvećoj svjetskoj internetskoj trgovini.
Andrija Vučinić iz Automattica, tvrtke koja stoji iza brojnih giganata poput WordPressa, Jetpacka i Gravatara, pričao je o edukativnoj svrsi koju je igranje World of Warcrafta imalo na njega te o tome kako ga je upravo WoW pripremio na rad „od kuće“, kakav ima u Automatticu. O važnosti korištenja pravog alata za pravi posao kako bi se učinkovito kreiralo, pokrenulo i upravljalo aplikacijama govorio je Borja Burgos iz Dockera, platforme koja dozvoljava programerima, sistem administratorima i ljudima sličnih profesija kreiranje i održavanje aplikacija u softverskom kontejneru.
Uz predavanja, održan je i drugi dio natjecanja Shift Hackathon, a vrhunac veličanstvenog zatvaranja Konferencije bilo je upravo proglašenje pobjedničkih timova. Aplikacijom AirCloud prvo mjesto osvojio je tim IAppBuilder, čiji su članovi Miroslav Jelaska, Boris Borović, Mario Čeprnja, Gabrijel Boduljak i Ivan Medić, inače članovi DUMP Udruge mladih programera, trominutnim izlaganjem uspjeli najviše impresionirati žiri i publiku te tako osvojiti vrijedne nagrade: 3000 dolara od Shifta, IBM-ovih 120 000 dolara hosting kredita i 1000 dolara Digital Oceana na Shift Hackathonu. Nagradni fond Hackathona ukupno je iznosio preko 150 000 dolara.
Kako se i očekivalo, ove je godine Konferenciju posjetilo više od 1000 ljudi, koji su tijekom dva dana oduševljeno slušali predavanja vrhunskih informatičkih stručnjaka i mladih talenata koji su u 24 sata razvili svoje aplikacije. Uz vrhunsku organizaciju i bogat program posvećen poslovnom , dizajnerskom i programerskom segmentu IT sektora, Codeanywhere Shift je opet potvrdio svoj status najveće informatičke konferencije u jugoistočnoj Europi.
Čast nam je što se i naša udruga imala priliku predstaviti na ovom cijenjenom događaju; naše volonterke i volonteri vrijedno su odgovarali na sva pitanja znatiželjnika te dijelili Startup.hr bedževe i naljepnice, šireći tako svoj entuzijazam i glas o ovom portalu, koji je samo jedan od načina na koje nastojimo postići svoj cilj – promovirati Split kao IT destinaciju i poticati poduzetništvo u svom gradu.
Podijeli