Split Tech City je zajednica sastavljena od tvrtki, udruga, institucija, meetupa i pojedinaca koji su posvećeni razvoju tehnološkog sektora u Splitu i regiji.

Postani član

Uloga internet marketinga u sportu

Luciano Žaja

Luciano Žaja

21.04.2020.

Pitate li bilo koga da vam obrazloži kako će neki sportski klub ostvariti uspjeh, većina njih će odmah pomisliti na ostvarivanje pobjeda na sportskim terenima, poboljšavanje transfer politike, razvijanje kvalitetne sportske struke kako bi se razvijali kvalitetni sportaši i na održavanje financijske stabilnosti.

Rijetko tko će spomenuti i važnost marketinga, bez kojeg danas bilo koja tvrtka, a kamoli sportski kolektiv, ne može normalno djelovati i ostvariti napredak.

Što je sport bez marketinga?

Danas veliku ulogu u sportskom marketingu ima internet marketing, koji potpomaže promoviranju društvenog značaja sporta te pritom potiče sve fanove na što pomnije praćenje svih djelatnosti određenog sportskog kluba, čak i na kupnju klupskih proizvoda.

Internet marketing uključuje content marketing, društvene mreže, optimizaciju za tražilice, mobilni marketing, bannere i e-mail marketing.

Sigurno je da internet marketing grabi velikim korakom u svijetu sporta, tako da ću vam ovim putem nastojati približiti najvažnije komponente istog te odgovoriti na pitanje koliko je ova vrsta marketinga potrebna u sportu.

Web stranica kao ogledalo sportskih sklubova

Cilj internet marketinga, u ovom slučaju, je prije svega povećanje vidljivosti sportskog kluba, pri čemu internet predstavlja odličan komunikacijski kanal.

Počet ćemo od važnosti web stranica, koje predstavljaju, po mnogima, najvažniju komponentu po pitanju promocije unutar sporta. Uz kvalitetan i pregledan prikaz svih aktualnih i starijih vijesti te uz detaljan pregled svih komponenti sportskog segmenta, potrošači tj. fanovi veliku pažnju posvećuju web shopu.

Web shop treba biti pristupačan i pregledan kako bi proces kupnje bio olakšan. Uz tehničku izvedbu, veliku ulogu ima i grafički dio, koji je vrlo dobro odrađen kod splitskog Hajduka; pravi je to primjer u regiji i šire kako web shop treba izgledati.

Koliko su web stranice važne za potrošača, govori činjenica da su mnogi omogućili fanovima virtualnu šetnju kroz stadione, dvorane, svlačionice i sve moguće prostore koji mogu jasno biti prikazani, čime su ostvarili još veću povezanost s potencijalnim kupcima.

Određenu ulogu ima i optimizacija za tražilice, pomoću koje raznim tehnikama možemo ostvariti što bolju poziciju na tražilicama te samim time postići veći broj posjetitelja web stranice.

‘Newsletteri’ i društvene mreže

Uz optimizaciju za tražilice, ističe se i e-mail marketing, koji se već duže vremena upotrebljava, a koji je također od velike važnosti. Ova vrsta marketinga temelji se na slanju newslettera, koji većinom govore o novim proizvodima ili važnim događajima te se šalju svima onima koji su iskazali zanimanje za neki događaj ili proizvod.

Uz web stranicu, najveću važnost imaju društvene mreže. Postoji niz aktivnosti pomoću kojih sportski klubovi održavaju i poboljšavaju odnos s ciljnim skupinama te nastoje potaknuti kupce na akciju ili na praćenje određenih sportskih događaja. Navedene aktivnosti izvode se preko mreža kao što su Instagram, Facebook, Youtube i sl.

Fanovi, pokazalo se, iznimno cijene live prijenose press konferencija, pri kojima se omogućava opcija chata preko kojeg svi korisnici međusobno komuniciraju i komentiraju razne aktualne teme.

Uz navedene pressice, velika pažnja je usmjerena na postavljanje sažetaka sportskih događaja vezanih za određeni sportski kolektiv.

Također, prije određenih događaja mnogi postavljaju niz videa, među kojima se ističu razgovori sa sportašima ili gledateljima, u kojima oni daju svoja mišljenja i očekivanja. Pritom se vodi briga o tome da se sadržaj upotpuni cjelokupnom atmosferom koja u tom trenutku vlada.

Niz navedenih videa pretežno se koristi kako bi podsjetili potrošača da uskoro slijedi neki bitan događaj koji bi ih mogao zainteresirati ili potaknuti na akciju.

Mnogo se cijeni i postavljanje live prijenosa ulaska u svlačionicu, treninga i zagrijavanja netom prije sportskog događaja. Pritom se mogu primijetiti razni rituali od strane sportaša ili, pak, druge uvažene osobe koje tijekom običnog televizijskog prijenosa nisu vidljive ili im se ne pridaje velika pažnja.

Naravno, mnogi postavljaju i oglase za svoje proizvode na društvene mreže, većinom na mreže kao što su Facebook i Instagram, te tako dodatno osvještavaju kupca i nastoje poboljšati prodaju. Također, često se koriste nagradne igre i ankete.

Pri korištenju društvenih mreža u obzir se treba uzeti činjenica da se iste razlikuju po strukturi samih korisnika, tako da npr. Facebook prati starija populacija, dok Instagram prati mlađa, a sve to na kraju utječe na određivanje ciljnog segmenta i na prilagođavanje ranije navedenih aktivnosti.

Karantenska kreativnost

Promatrajući i analizirajući razne marketinške sadržaje i aktivnosti, možemo jasno utvrditi da je danas, uz sve vještine koje posjedujemo, kreativnost ta koja diktira tempo marketinga u svim vrstama poslovanja, tako i u sportskim.

Internet marketing je već sada pokazao ogromne pomake za profesionalne sportske klubove, pa čak i za amaterske.

Sada, tijekom vremena karantene, vrlo je teško i zahtjevno održavati odnos s fanovima tj. potrošačima, pošto nema dovoljno sadržaja za prikazivanje i objavljivanje. Tko zna, možda ćemo uskoro biti upoznati i s novim načinima povezivanja s publikom, čime bi se uvele zanimljive promjene u marketinški svijet.

Podijeli

Pretplati se Pretplati se

Povezane novosti