Split Tech City je zajednica sastavljena od tvrtki, udruga, institucija, meetupa i pojedinaca koji su posvećeni razvoju tehnološkog sektora u Splitu i regiji.

Postani član

Michael Freer: Split sam izabrao zbog prisutnog osjećaja za zajednicu

Tomislava Saša

Tomislava Saša

14.03.2018.

Michael Freer, mladi je Englez koji već dvije i pol godine živi i radi u Splitu. Michael je također jedan od onih koji će doprinijeti razvoju Split Tech Cityja.

Michaelova uloga na Split Tech Cityju je promocija Splita globalno kroz članke i intervjue, kao i biti glavni izvor informacija za one koji se planiraju ovdje preseliti i pokrenuti posao. Split Tech City vidim kao razvoj Splita koji je više od turističke destinacije. Split ima puno toga ponuditi i lokalnim i stranim ljudima, ali treba razviti svoj potencijal, snagu i proširiti tehnološki sektor, te onda uživati u prilikama koje će doći – kaže Michael o svojoj ulozi u Split Tech Cityju.

Mjesta kao Split malo je u Europi

Split je izabrao zbog lokacije, opuštenosti, osjećaja za zajednicu, dugih ljeta i blagih zima, mora, planina, životnog stila i pekara na svakom uglu. Nakon života u Kambodži, znao je da se želi preseliti negdje u Europu da bude bliže obitelji, no nije znao gdje točno. Kriteriji pri traženju zemlje u koju će se preseliti bili su klima, priroda i jezik, i odabrao je Hrvatsku. Istraživao je i društveno poduzetništvo i vidio priliku za razvoj istoga ovdje.

Ovdje je i pokrenuo svoj startup, Ensoco, tvrtku za savjetovanje koja pomaže drugima pokrenuti društvena poduzeća. Društvenim poduzećima nije na prvom mjestu profit kao kod standardnih tvrtki, i ona trebaju biti samoodrživa, ali dio dobiti reinvestiraju za potrebe ranjivih skupina i konkretnu dobrobit lokalne zajednice. Društveno poduzetništvo još uvijek je novi koncept u Splitu, ali svake godine dobiva sve veću pozornost, te se nadam da ćemo nastaviti ovim putem i svjedočiti brojnim uspješnim primjerima – objašnjava Michael.

Michaela je najbolje opisati ovako. Kada smo ga pitali postoje li neke stvari za koje je čuo da ih je u Splitu i Hrvatskoj nemoguće ostvariti, a on ih je opet ostvario, Michael nam uopće nije htio odgovoriti na to pitanje. Jer kako kaže, ne voli to pitanje, jer ne postoji ništa što je nemoguće.

Uvijek postoji način, samo ga treba pronaći – kaže Michael.

Tu se osvrnuo na hrvatsku birokraciju, za koju kaže da nije problem, samo treba biti pristojan i strpljiv. Upravo to savjetuje i poduzetnicima koji planiraju doći u Split. Budite pristojni i strpljivi, pristojnost ovdje dobro prolazi. Strpljenje je potrebno zato što je ovo mala zemlja u kojoj birokratski poslovi još uvijek nisu dobro podešeni. Međutim, važno je okružiti se pozitivnim ljudima, koji vas guraju naprijed i savjetuju, a takvih je u Splitu puno – navodi Michael.

Kaže kako stvari sada stoje predan je Hrvatskoj i Splitu. Planirao je ostati tu kratko, ali već se približava trećoj godini života u Splitu. Kad se odlučim preseliti, to će biti negdje gdje je toplije nego ovdje, i negdje gdje se nude iste stvari koje su me ovdje privukle – zaključuje Michael kroz smijeh kao da i sam zna da neće otići tako brzo.

Mi mislimo da će Michael još dugo ostati u Splitu i pisati za Split Tech City. Kad jednom osjetiš splitski lifestyle, teško je otići.

 

Podijeli


O autoru:

Tomislava Saša

Za diplomiranu profesoricu hrvatskoga jezika i komunikologinju, s afinitetom prema tehnologiji, Split Tech City se pokazao kao idealan put. Želim doprinijeti stvaranju boljih prilika u Splitu. Kao izvršna urednica Split Tech Cityja aktivno osluškujem zajednicu. Iskreno vjerujem da i zajednica osluškuje nas.

Pretplati se Pretplati se

Povezane novosti