Split Tech City je zajednica sastavljena od tvrtki, udruga, institucija, meetupa i pojedinaca koji su posvećeni razvoju tehnološkog sektora u Splitu i regiji.

Postani član

Idemo učiti programiranje u karanteni!

Mensur Duraković

Mensur Duraković

01.04.2020.

Zadnjih tjedana svi smo usporili tempo života i imamo malo više vremena. Za sve osobe koje već duže vremena imaju puno toga na „to do“ listi ovo je idealna prilika počistiti neke od tih stavki. Ja sam ovo slobodno vrijeme iskoristio za čišćenje email inboxa od nevažnih stvari, reorganizaciju i spremanje stvari u sobi, a ponajviše na učenje, gledanje filmova i čitanje knjiga. Bit ću iskren, odgovara mi ovaj način života.

Vjerujem da smo dosad svi već unijeli red u svoje sobe i završili s katalogizacijom čarapa pa je možda sada pravi trenutak da otkrijemo nove interese ili pak poradimo na starima.

1. freeCodeCamp – https://www.freecodecamp.org/

FreeCodeCamp nudi pregršt besplatnih tečajeva te vrlo kvalitetno posložene i organizirane kurikulume. Jako pristupačno za početnike i ljude koji tek kreću u IT svijet. Za iskusnije osobe, početak će vam možda biti malo dosadan, ali kako budete napredovali, zadaci će postajati složeniji i izazovniji. Za sada nude certifikate u domenama:

  • Responsive Web Design
  • JavaScript Algorithms and Data Structures
  • Front End Libraries
  • Data Visualization
  • APIs and Microservices
  • Information Security and Quality Assurance

Imaju i svoju chat grupu gdje možete pitati ostale članove ukoliko negdje zapnete.

2. HackerRank – https://www.hackerrank.com/dashboard

Ukoliko volite rješavati zadatke iz programiranja, HackerRank stranica je za vas. Jednostavno sučelje koje podržava i „dark mode“. Ne morate ništa instalirati, podešavati, jednostavno se logirate i rješavate zadatke. Svakim riješenim zadatkom, dobivate bodove i napredujete na ljestvici. Ja sam u 2-3 sata normalnog tempa rješavanja zadataka u Pythonu, uspio završiti na 78. mjestu od 570 korisnika u Hrvatskoj.

Težina zadataka je označena, korisnici dobijaju bedževe za svoj napredak. Podržavaju velik broj programskih jezika, primjerice Python, Java, C, C++, Ruby itd. Tu su još kategorije poput funkcionalnog programiranja, strukture podataka, algoritmi, baze podataka i mnogi drugi. Korisno je spomenuti da i neke IT tvrtke intervju procedure obavljaju preko HackerRank web sučelja.

3. Udemy – https://www.udemy.com/

Ukoliko je u pitanju neka složenija domena, lakše se uči uz praćenje mentora. Za one koji vole video materijale i učenje u tom obliku, Udemy sigurno nije nepoznanica. Većina video tečajeva plaća se po simboličnoj cijeni od 9 eura, ali postoje i skuplji. Prije kupnje tečaja, možete “ćirnuti”i pogledati isječke iz pojedinih poglavlja tečaja. Svi tečajevi ocijenjeni su i popraćeni komentarima pa odmah možete vidjeti isplati li ih se kupovati ili ne.

Većina tečajeva iz programiranja obrađuje jednu tematsku cjelinu i nudi potrebne materijale i upute oko postavljanja programskog okruženja. Osim IT tečajeva, pokrivene su i ostale domene (računovodstvo, gluma, kulinarstvo, dizajn, itd).

Na FB stranici https://www.facebook.com/learningFreedaily možete pronaći povremene objave s trenutnim besplatnim tečajevima koje vrijedi ugrabiti.

Za one koje zanima web development, toplo preporučujem:

4. The Odin Project – https://www.theodinproject.com/home

Odin project je website na kojem možete besplatno proći 3 kurikuluma:

  • Full stack javascript,
  • Front end only,
  • Full stack ruby on rails

Iako nalikuje freeCodeCamp-u, prednost The Odin Project-a leži u činjenici da je jedna od rijetkih web stranica koja nudi kvalitetan Ruby on Rails tečaj. Moto im je da svaka edukacija treba biti besplatna, a vode se idejom kako čovjek najbolje uči gradeći projekte, stoga vas nakon serije lekcija očekuje i samostalni rad koji podrazumijeva manji projektni zadatak koji sami morate riješiti. Po završetku dobijete i certifikat, ali to nije sve! Kao bonus nude vam i set od 14 noževa… Pardon, lekciju koja vas uči kako što bolje iskoristiti i kapitalizirati stečeno znanje.

5. Youtube – https://www.youtube.com/

Svi znamo da na Youtube-u možemo pronaći široku paletu videa. Od smiješnih i slatkih kućnih ljubimaca, muzike, isječaka iz nogometnih utakmica, tutoriala za video igrice pa do iritantnih wannabe bloggera čije gledanje uzrokuje krvarenje očiju i spušta PH vrijednost mozga. Ipak, za one koji žele učiti, pored standardnih Indijaca programera uz koje možete naučiti i Hindu jezik, tu je i nekoliko kvalitetnih Youtube kanala s vrlo dobrim sadržajima vezanih za programiranje:

TraversyMediahttps://www.youtube.com/user/TechGuyWeb/playlists

Brad Traversy developer je s istaknutim talentom za objašnjavanje i podučavanje. Topla preporuka.

Academind https://www.youtube.com/channel/UCSJbGtTlrDami-tDGPUV9-w/playlists

Dovoljno je samo reći da je ovo kanal i zajednica koju Maximilian Schwarzmüller održava skupa sa svojim kolegom. Sve što Max obradi kao e-learning materijal, suho je zlato.

Programming with Moshhttps://www.youtube.com/user/programmingwithmosh/playlists

Mosh je napustio posao u struci i postao full time online instruktor. I jako se dobro snašao u svojoj novoj ulozi. Duboko u srž objašnjava programerske koncepte i vrlo lako ga je pratiti. Za one koji vole MS stack (ASP.NET, C#, .NET CORE) – Mosh je sigurno jedan od najboljih od kojih možete učiti. Pored toga, podučava i programiranje u Javi, Javascriptu, Reactu itd.

Florin Pophttps://www.youtube.com/channel/UCeU-1X402kT-JlLdAitxSMA/playlists

Ukoliko ste nekad vidjeli precool animaciju na nekoj web stranici, odlično posložene boje i ostale oku ugodne stvari, pa se pitate kako ovo uopće napraviti – Florin Pop je jedan od čarobnjaka koji je u stanju to sve napraviti. Kako sam osobno osakaćen za sposobnost da dobro posložim boje na web stranici, fontove, slike i ostale zadatke koje su usko povezane uz domenu dizajna, posebno se divim developerima poput Florina. Osobno mi je najdraža njegova playlista „31Days31Videos“ gdje je mjesec dana, svaki dan, u malim videima pokazivao puno toga korisnog:

6. GoalKicker – https://goalkicker.com/

Za one koji najbolje uče kroz čitanje, ovo je stranica gdje možete pronaći i besplatno skinuti veći broj korisnih knjiga u PDF obliku.

7. Good Movies Box https://goodmoviesbox.com/

Bonus na kraju! Kad se umorite od učenja i poželite pogledati neki dobar film, umjesto da satima pretražujete Netflix, ovdje možete pronaći preporuke za dobre filmove kategorizirane po žanrovima i ocjenama. Tu su najčešće oni dobri, manje poznati, nerazvikani filmovi s kojima nećete pogriješiti. Što je najvažnije, baza filmova ažurira se redovito i uvijek su tu i neki novi naslovi.

#ostanitedoma i live long & prosper!

Podijeli

Pretplati se Pretplati se

Povezane novosti